Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Крисчън Скот аТунде Аджуа - "вождът" на съвременната джаз култура

| обновено на 23.07.19 в 18:43
2
A to JazZ 2019 - Christian Scott aTunde Adjuah
Снимка: Евтим Христов

Ето че отмина онзи най-чакан летен уикенд от столичани и гостите на София. За девета поредна година „A to Jazz Festival“ беше едно прекрасно преживяване за сетивата. Фестивалът предостави на всички почитатели на джаз музиката възможността да чуят и видят на живо едни от най-актуалните представители в жанра. Тази година големите звезди бяха тромпетиста Крисчън Скот, детето-чудо (вече пораснало) Джейкъб Колиър и фънк бандата Ghost-Note, които събраха общо над 35 хиляди души в трите фестивални дни. В следващите редове ще научите малко повече именно за един от хедлайнерите на фестивала – Крисчън Скот aTунде Аджуа.

Американският тромпетист е роден през 1983г. в Ню Орлиънс. Първите си музикални стъпки прави на 13-годишна възраст, a негов вдъхновител и предводител в света на джаза е чичо му – саксофониста Доналд Харисън. Година по-късно е приет в „New Orleans Center for Creative Arts“ откъдето си спечелва стипендия за най-престижното учебно заведение за музика в света – „Berklee College of Music“. През 2005г. подписва с „Concord Records“ първият си договор като изпълнител, като още с дебютният си албум получава номинация за наградите „Грами“.

През март тази година излезе новият албум на Аджуа – „Ancestral Recall”, като тази музика беше на фокус и в участието му на откриващата вечер на “A to JazZ Festival”. В интервю за предаването „Време за живот“, Крисчън сподели част от идеите, които е реализирал с този албум.

„От една страна е нещо, което започнахме преди известно време и продължаваме да развиваме в годините, но от друга, начинът по-който го представяме е съвсем нов и различен. Албумът е създаден със съвсем друго намерение – основната ни идея е да деколонизираме музиката. Много от разбиранията, които имаме, идват от едно отминало време, в което не всички хора са считани за равни и еднакво стойностни. Това влияе на развитието на младите музиканти, защото те се учат от тези наложени им от обществото стари схващания. Това поставя пречки за развитието им, защото ограничава кръгозора им. Те слушат и възприемат по-малко музика, защото имат създадени предразсъдъци за нея още преди да са я чули. Затова и концепцията ни в този албум е да създадем не само различна музика, но и да формираме съвсем нов вид музикално възприятие.“

Музикантът произхожда от съсловието на т.нар. „черни индианци“, а албумът е вдъхновен именно от неговите предци и от техните традиции и ценности.

„Да, произхождам от обществото на т.нар. черни индианци, които обединяват наследството на африканската и индианската култури. Аз съм трето поколение лидер на едно от съсловията в Щатите, а преди мен, баща ми и дядо ми също си били. Дядо ми е бил вожд на четири от най-големите племена и никой друг американец не е постигал това. Културата ни е прекрасна. По някакъв начин, това е културата, от която произлиза джаза, защото точно тези хора са били основна част от населението на САЩ, когато е възникнал този стил музика. Дори и да не знаете много за черните индианци, може просто да се вгледате в церемониите им и невероятните традиционни одежди които носят. Или да се заслушате в музиката, която изпълняват. Там ще откриете много от основите на джаза, които го направиха толкова разпознаваем и истински. Мисля, че за хората, които не познават толкова добре тази музика, би било чудесно да научат малко повече за началото на всичко.“

В разговор с Иван Нотев, тромпетиста говори още и за уроците в живота, за сравненията между него и други музиканти, за усещането да си пример за подражание и ментор на следващото поколение джаз музиканти и за интересните и уникални инструменти на които свири, а цялото интервю може да чуете в прикачените файлове.

Christian Scott aTunde Adjuah - Her Arrival
Christian Scott aTunde Adjuah - Ritual (Rise of Chief Adjuah)

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва "Arbanassi summer music"

Две от емблематичните средновековни църкви в архитектурния резерват Арбанаси до Велико Търново от днес до 12 юли ще домакинстват за 14-и път международния фестивал на камерната музика "Arbanassi summer music". Културният форум по традиция извежда камерната музика от концертната зала и я представя в атмосферата на арбанашките средновековни..

публикувано на 07.07.24 в 09:03
Ивайло Костов

Неукротимата нежност в стиховете на Ивайло Костов

От първи прочит стихосбирката на талантливия Ивайло Костов от София "Време е да те целуна" завладява и остава в душата завинаги. От неговата интимна лирика блика нежност, нежност и пак нежност. Любимата е обзела целия свят - дъгата, цветовете, цветята....всичко. С някаква магична словесност Ивайло Костов излива любовта, която е част от..

публикувано на 07.07.24 в 05:30
Фестивала за куклено изкуство Шарено петле

В Плевен започва VII издание на Фестивала за куклено изкуство "Шарено петле"

В Плевен започва Седмото издание на Фестивала за куклено изкуство за всички възрасти "Шарено петле". В продължение на пет поредни дни ще бъдат показани представления за за цялото семейство.  В "Шарено петле" ще има и международно участие. На сцените на ДКТ "Иван Радоев" и в парка на Регионалния исторически музей ще излязат творци от цялата..

публикувано на 04.07.24 в 11:15

Премиера на оперетата "Страната на усмивките" във В. Търново

В Европа, Азия и света на сънищата отвежда публиката новото оперетно заглавие от репертоара на Великотърновския театър. Тази вечер на голямата сцена в музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" е премиерата на оперетата "Страната на усмивките" от Франц Лехар.   Спектакълът е съвместна продукция на Великотърновския театър и Софийската..

публикувано на 04.07.24 в 08:30
Диригентът Пааво Ярви

Маестро Пааво Ярви: Класическата музика е в положението да трябва да се извинява, че съществува

През месец юни организаторите на престижния конкурс за пианисти „Геза Анда“ привлякоха в Цюрих някои от най-значимите фигури от света на класическата музика. Сред тях беше и големият естонски диригент Пааво Ярви, който ръководи изпълненията на тримата избраници на реномираното жури във финалния тур, заедно с оркестър "Тонхале" – Цюрих, на който..

публикувано на 03.07.24 в 17:09

Арт фестивал "Солинария" - с внимание към младите музиканти

Започна четвъртото издание на Младежкия арт фестивал "Солинария" в Созопол. На откритата сцена с невероятна гледка към морето от 5 до 13 юли отново изява ще имат млади артисти от България и гости от цяла Европа – от проекта EuroChoir.  Започнаха и майсторските класове – по цигулка на именитата наша цигуларка Ангелина Абаджиева, която пристигна от..

публикувано на 03.07.24 в 16:35
Димитър Вълчев по време на запис в Първо студио на БНР (1971 г.)

Спомен за композитора Димитър Вълчев

С голямо уважение припомняме творческото дело на един любим за много българи музикант - Димитър Вълчев - композиторът, който се изявяваше и в класическата, и в поп музиката. Всеки слушател обича песента му “Една българска роза“, но е чувал и оперетата му „Време за любов“, и очарователните му детските песни, филмовата му музика. Разбира се, Димитър..

публикувано на 03.07.24 в 16:03