За Доналд Тръмп водещата роля на Съединените щати в Космоса е от ключово значение. С указ през февруари президентът създаде американски космически военни сили. „С това решение показваме на нашия народ, че защитаваме интересите му, и че нашата мощ е ненадмината“, заяви Тръмп в Белия дом.
По-малко от половин година по-късно, в деня на френската революция, Еманюел Макрон също обяви революционното си намерение за свое военно командване за Космоса. „През септември 2020 г. ще създадем космическо командване в рамките на военно-въздушните сили, за да гарантираме развитието и укрепването на нашите възможности в космоса“, заяви Макрон.
Подобни амбиции има и Великобритания. Неизбежно ли е състезанието във въоръжаването на Космоса? Нашият кореспондент в Москва Ангел Григоров разговаря с Дмитрий Суслов, зам.-директор за европейски и международни изследвания във Висшето училище по икономика и експерт на престижния дискусионен клуб „Валдай“.
Дмитрий Вячеславович, в последно време от Вашингтон, Лондон и Париж се чуват гласове за увеличаване на отбранителните способности в космоса и за създаването на космически войски. На какво се дължи това военно-космическо оживление?
Мисля, че то се дължи на общата конфронтация между Русия и Съединените щати, Русия и НАТО, която се засилва в последно време. Ще напомня, че още по време на предишната Студена война, в момента, в който великите сили и човечеството като цяло получиха възможност да излязат в космоса, той веднага започна да се разглежда като театър на военни действия. Затова всъщност няма нищо ново. Единственото ново е първо, че имаме нова конфронтация, която мнозина наричат втора Студена война. Второ, новите технологии, за разлика от 60-те, 70-те и 80-те години, позволяват днес в космоса да се разполагат по-надеждни от военна гледна точка и по-опасни системи.
За съжаление милитаризацията на космоса върви с пълна сила. Общата насока е очевидна и тя е, че онези страни, които могат да си го позволят от икономическа и военно-техническа гледна точка, гледат на космоса като на потенциално бойно поле и създават космически войски. Между другото Русия е една от тези страни. Руската федерация има космически войски.
Но официално декларираната позиция на Русия е, че тя е против милитаризацията на космоса.
Русия наистина е против милитаризацията на космоса. Русия заедно с Китай неведнъж се е опитвала да постигне приемането на международно равнище на конвенции, които да забранят разполагането на оръжие в космоса. Засега това не се удава, защото Съединените щати и техните съюзници си мислят, че по силата на икономически и технологични фактори имат определено превъзходство над Русия и Китай в надпреварата за космоса.
Русия е на мнение, че разполагането на космическо оръжие е много опасно. Защото това, особено в условията на повишаване на точността на насочващите системи, увеличаване на точността на спътниците, превръща цялата земна повърхност в мишена за нанасяне на удари от космоса. Това рязко ограничава военно-стратегическото сдържане. Това е много опасно и ако милитаризацията на космоса продължи, това рязко ще увеличи заплахата от ядрена война. При изостряне на международната обстановка и Русия, и Съединените щати няма да имат друг изход освен да нанесат превантивен ядрен удар, опасявайки се, че ако се забавят с този удар, стратегическите им средства могат да бъдат унищожени с удар от космоса. Ето докъде може да се стигне.
През 1967г. Съветският съюз, Съединените щати и Великобритания подписват договор, който забранява разполагането в космоса на оръжия за масово поразяване. До каква степен този договор е гаранция срещу милитаризацията на космоса?
Не е никаква гаранция, защото самият Вие правилно казахте, че този договор забранява извеждането и разполагането в космоса на оръжия за масово поразяване. Днес стратегически свойства имат не само ядрените бойни заряди, не само оръжията за масово унищожение, а и неядрените оръжия, включително високоточните. Въпросният договор не забранява разполагането в космоса на неядрено оръжие. С помощта на неядрено оръжие могат да се решават военни задачи, които навремето се решаваха само с помощта на ядрено оръжие: унищожаване на ядрения арсенал на противника и нанасянето на непоправими икономически щети на вероятния противник.
И все пак, ще могат ли Русия и Съединените щати да се спрат в някакъв момент преди да е станало непоправимото?
Мисля, че договарянето ще бъде сложно в условията на настоящата крайно конфронтационна атмосфера между Русия и Съединените щати. Но мисля и че с времето ще се появи политическа воля за някакви макар и отделни действия за ограничаването на надпреварата във въоръжаването в космоса. Например за ограничаване на противоспътниковите оръжия. Защото другата алтернатива е неприемливото равнище на заплаха от ядрена война и неконтролираната надпреварата във въоръжаването в космоса, която никому не е нужна.
Четвърти ден продължава струпването на превозни средства на границата с Турция. 20 километра е опашката от товарни автомобили по магистрала "Марица" в посока ГКПП „Капитан Андреево“. На граничния пункт за последното денонощие са обработени близо 3000 товарни автомобила. До образуването на колони от чакащи превозни средства се стигна,..
Великобритания санкционира 10 руски длъжностни лица и свързани с държавата младежки организации за участие в систематичен опит за индоктриниране на украински деца. Индоктринацията е процес на насочване на хора към определени възгледи или убеждения, често чрез манипулация или принуда. Налагайки тези последни санкции, от британското..
В столицата днес ще се проведе конференция на групата в Европейския парламент "Европа на суверенните нации", част от която е и партия "Възраждане". Темата на форума е "Миграция". Конференцията започва с работна среща на тема "Парламентаризъм и демокрация". Началото ѝ е в 9 часа и ще се проведе в Народното събрание. В работната среща ще се..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален таксиметров синдикат, във връзка с причината такситата да излязат на масов протест в различни градове на страната, недоволни от драстичното поскъпване на "Гражданска отговорност" за сектора...
Хиляди протестираха в Лондон срещу промените в данъка върху наследството за фермерите, обявени в бюджета. "Няма фермери, няма храна, няма бъдеще", гласеше един от надписите на издигнатите плакати. Някои фермери пристигнаха пред парламента с техните трактори. Сред протестиращите беше и добре познатият в България телевизионен водещ на..
В Италия се провежда 24-часова национална стачка на медицинския персонал, която ще приключи днес в полунощ. Гарантирани са само спешните отделения и интензивните лечения. В Рим в 12 часа местно време е насрочен протестен митинг Стачката е организирана от синдикатите в медицинския сектор. Засяга лекари, медицински сестри, акушерки и останалия..
Новоизбраният американски президент Доналд Тръмп номинира милиардера Хауърд Лътник за министър на търговията. Той е изпълнителен директор на инвестиционна компания, занимава се с криптовалути и ръководи и фирма за недвижими имоти. В своята социална мрежа Truth social Тръмп написа, че като министър Лътник ще има за задача да въведе плана му за..
Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР) е в протестна готовност. Поводът: опасения от замразяване на заплатите. "Искаме много ясно..
Експертното правителство не носи отговорност, защото зад гърба му няма политическа сила и подкрепа. Това предупреди политологът доц. д-р..
Бойко Борисов тласка страната към нови избори . Това каза пред БНР депутатът от "Има такъв народ" Станислав Балабанов в коментар на..