Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доброволци обновяват градинки в София

7
Снимка: Фейсбук
Млади хора успяха да преобразят 12 градинки в квартал "Изток" и една в "Дружба". Доброволците са осигурили сами парите за ремонта и почистването, а целта им е градинките и детските площадки да станат или да останат места за игри и социални контакти. Инициативата "Бъди обществено полезен" започна на 3 март. Досега в нея са се включили 200 столичани.
 

Идеята за почистването на градинките и детските площадки се родила преди няколко месеца, а на трети март Виктор Райковски и негови приятели дали старт на инициативата с облагородяване на градинка в квартал "Изток".

"Събиране на шумата, на боклуците, изкопаване на част от плочките, които са закрити с пръст. Започнахме да пребоядисваме пейки, катерушки. След това решихме вече, че може да ремонтираме уреди. Поправяме люлки, поправяме разни счупени части. Сега на последната градинка направихме кош, баскетболен, с ново табло. Събираме паднали клони, сменяме дъски. Всичко възможно, което е на детската площадка, го ремонтираме. В момента ни помагат с много неща - боя, дъски, части за катерушки и пейки. Освен това се появиха и компании, които искат да се включат в нашата инициатива. Една софтуерна компания ни дари 1 200 лева безвъзмездно, с които си закупихме някои инструменти - електрожен, шлайф машина", разказа в предаването "Преди всички" Виктор Райковски.

Въпреки финансовата и материална подкрепа обаче доброволците продължават да отделят лични средства за всяка отделна акция.

"Но не е нещо страшно, приемливо е. Например в "Дружба" градинката, която изцяло направихме с наши средства, ни струваше около 200-250 лева. По 5 лева на човек приблизително се получи. Там направихме два големи цветарника с общо около 140 цветя. Подменихме дъски на пейки", допълни Райковски.

С всяка почистена квартална градинка доброволците трупат опит, който използват при следващите си акции.

"Когато се върнем в първите си площадки в момента и видим как сме съчетавали цветовете, ни става смешно, защото е абсолютна какофония. Сега вече се стараем да не създаваме такава комбинация, а всичко да минава плавно и окото да го възприема по-добре."

Снимка: Фейсбук страница на инициативата

"На някои места има много голямо подобрение. На други подобрението е по-малко, но навсякъде се забелязва подобрение. Особено откакто започнахме да пребоядисваме кошчетата в анимационни герои забелязваме, че боклуците извън кошчетата са намалели многократно. Използваме тематично на всяка площадка герой от някое анимационно филмче, които са актуални в момента и правим антиподите - добрия и лошия. Започнахме да правим орнаменти по самите кошчета, с които да подчертаем формите на героя и ни се струва доста интересно както за нас, така и за децата", поясни Виктор Райковски.

Лара Гълъбинова учи от пет години в Англия. Всяко лято тя се връща в България и често се включва в акции по почистване и ремонт на квартални градинки и детски площадки.

"Почти всеки  път, когато имам уикенд, свободен, и съм си в България, се включвам. Научило ме е на труд, защото за пръв път хващам четка и боядисвам и така нататък. Особено децата много се радват. Като видиш радостта в очите, това те зарежда изцяло. За децата градинките са им целият свят и е много важно да имат добри места да си играят, които са здрави и няма да се наранят, също така и да са цветни, за да им радва очите", сподели Лара Гълъбинова. 

Повече чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09

Пътуване във времето с калоферската дантела и традиции, подчинени на род, Родина и роден край

"Аз като калоферец имам много причини да се гордея освен със славното историческо минало на града, но и с настоящето на града", каза за БНР Наньо Чолпанов от Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер. Със стихове на Ботев и Яворов започна разговорът с Чолпанов, за който Калофер и България са раят на Земята . "Тук имаме уникална природа -..

публикувано на 15.07.24 в 11:08

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33
Милена Кирниколова

Милена Кирниколова - гост в "Горещо сърце" за победите в Шотокан карате-до за 2024 година

Милена Кирниколова е известен инструктор по карате в Плевен. Нейните възпитаници непрекъснато печелят престижни отличия. Тя е гост в "Горещо сърце" по "Хоризонт". Истинска гордост са победите на световното първенство по карате в японската столица Токио.  Самата Кирниколова завоюва бронз при ветераните в родината на този спорт.  Тя е изключителен..

публикувано на 08.07.24 в 10:37