Идеята за почистването на градинките и детските площадки се родила преди няколко месеца, а на трети март Виктор Райковски и негови приятели дали старт на инициативата с облагородяване на градинка в квартал "Изток".
"Събиране на шумата, на боклуците, изкопаване на част от плочките, които са закрити с пръст. Започнахме да пребоядисваме пейки, катерушки. След това решихме вече, че може да ремонтираме уреди. Поправяме люлки, поправяме разни счупени части. Сега на последната градинка направихме кош, баскетболен, с ново табло. Събираме паднали клони, сменяме дъски. Всичко възможно, което е на детската площадка, го ремонтираме. В момента ни помагат с много неща - боя, дъски, части за катерушки и пейки. Освен това се появиха и компании, които искат да се включат в нашата инициатива. Една софтуерна компания ни дари 1 200 лева безвъзмездно, с които си закупихме някои инструменти - електрожен, шлайф машина", разказа в предаването "Преди всички" Виктор Райковски.
Въпреки финансовата и материална подкрепа обаче доброволците продължават да отделят лични средства за всяка отделна акция.
"Но не е нещо страшно, приемливо е. Например в "Дружба" градинката, която изцяло направихме с наши средства, ни струваше около 200-250 лева. По 5 лева на човек приблизително се получи. Там направихме два големи цветарника с общо около 140 цветя. Подменихме дъски на пейки", допълни Райковски.
С всяка почистена квартална градинка доброволците трупат опит, който използват при следващите си акции.
"Когато се върнем в първите си площадки в момента и видим как сме съчетавали цветовете, ни става смешно, защото е абсолютна какофония. Сега вече се стараем да не създаваме такава комбинация, а всичко да минава плавно и окото да го възприема по-добре."
"На някои места има много голямо подобрение. На други подобрението е по-малко, но навсякъде се забелязва подобрение. Особено откакто започнахме да пребоядисваме кошчетата в анимационни герои забелязваме, че боклуците извън кошчетата са намалели многократно. Използваме тематично на всяка площадка герой от някое анимационно филмче, които са актуални в момента и правим антиподите - добрия и лошия. Започнахме да правим орнаменти по самите кошчета, с които да подчертаем формите на героя и ни се струва доста интересно както за нас, така и за децата", поясни Виктор Райковски.
Лара Гълъбинова учи от пет години в Англия. Всяко лято тя се връща в България и често се включва в акции по почистване и ремонт на квартални градинки и детски площадки.
"Почти всеки път, когато имам уикенд, свободен, и съм си в България, се включвам. Научило ме е на труд, защото за пръв път хващам четка и боядисвам и така нататък. Особено децата много се радват. Като видиш радостта в очите, това те зарежда изцяло. За децата градинките са им целият свят и е много важно да имат добри места да си играят, които са здрави и няма да се наранят, също така и да са цветни, за да им радва очите", сподели Лара Гълъбинова.
Повече чуйте в звуковия файл.
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..
Ляво-центристко управление, което има ляво-центристка парламентарна опозиция . Така определи политическата обстановка в страната в интервю пред БНР д-р..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..