Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преподавателка по пиано плете картини от дантела

Надежда Лазарова претворява сюжети от габровски анекдоти и картини на известни художници

4
Надежда Лазарова (в средата)
Снимка: Личен архив

Пианистка от Габрово плете необикновени дантели. Изпод пръстите й излизат близо двуметрови пана със сюжети от местни анекдоти и реплики на картини от родните майстори на четката.
    

Покрай хобито си Надежда Лазарова е изучила в детайли историята на Габровско. Плетените й картини показват още знакови за жителите на града край Янтра сгради и места.

Триптих с габровските символи, изплетен на една кука, е най-мащабната работа на Надежда Лазарова, която е дългогодишен преподавател по пиано в някогашната детска школа по изкуствата.

В началото започнала с малки салфетки, покривки, дребни неща за интериора. Ползвала немски списания и именно там видяла и плетените картини.

„И ми се прииска да правя такова нещо. Исках да направя нещо наше, българско. Така ми хрумна да направя някаква габровска картина. Първата ми картина беше първото българско светско училище“, спомня си днес Надежда Лазарова. Последвали някои от знаковите образи и символи, свързани с Габрово – например котето с рязаната опашка и яйцето с кранчето.

Чрез това традиционно ръкоделие майсторката е претворила в дантелените си пана забележителната история на Габрово. Изобразени от плетиво са школото на Даскал Цвятко, което е първото Априлово училище, черквата „Свето Благовещение“, Часовниковата кула от началото на 19-и век, паметникът на легендарния основател на селището Рачо Ковача, сградата във вид на параход, Домът на хумора и сатирата. 

Освен сръчността на ръцете, благодарение на хобито си майсторката тренира и ума. Казва, че хобито й не е само забавление за удоволствие, а насочеността му към историята на родния край много я обогатява. „И аз непрекъснато се уча. Много неща научих и сега, подготвяйки последната изложба – и за Васил Априлов, и за Майстора, и за Феликс Каниц, и за родния край. Търся, ровичкам се из историята…“

Отскоро габровката разнообразява плетенето с редене на „диамантени“ мозайки или „диамантени“ гоблени , както още е позната тази техника. С  хиляди малки цветни камъчета Надежда Лазарова възпроизвежда творбата на  Цанко Лавренов „Габрово – 1847“, в която художникът изобразява свиканото от Васил Априлов просветно събрание за  откриване на подписка за ново, по-голямо училище, а на фона е възрожденският облик на града.

Цветната мозайка, заедно с други „диамантени“ картини, гоблени и дантелени пана габровката показа в седмата си самостоятелна изложба, наречена „Реплики“, която преди дни беше открита по случай 230-та годишнина от рождението на Априлов.

Историята на знаменитата творба на Цанко Лавренов, поръчана за битовата приемна на електротелферния завод в Габрово, остава неясна. След 2000-та година картината изчезва и днес може да се види само на картичка.

„Слава Богу, че е останала една снимка, която е направил един служител родолюбец и това е единственото, което е останало, плюс скицата на художника, намерена в неговия личен архив.“

Надежда Лазарова преценила, че ако направи реплика на творбата във вид на плетена картина, ще се изгуби част от ефекта й, затова я пресътворила с техниката на „диамантената“ мозайка.

Още за необичайното хоби на Надежда Лазарова слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Кристина Александрова: Човек до последно трябва да опитва да постигне дори невъзможното

Весела и небрежно звучаща като италианска канцонета – така описва себе си оперната певица Кристина Александрова, гост в рубриката „Горещо сърце“. Тя е незряща и от няколко години работи като музикотерапевт с деца и младежи от Дневния център за хора с епилепсия в София.  На 44 години Кристина Александрова продължава да сбъдва мечти, да се..

публикувано на 14.07.24 в 07:05
Надка Денчева

77-годишната Надка Денчева - спортната гордост на Павликени

Павликени има своята нова спортна гордост. 77-годишната Надка Денчева смая всички и с майсторство и издръжливост спечели златния медал за ветерани на 50-ия национален мастърс турнир по тенис на маса в курортния комплекс "Албена". Бившата трактористка не се дава на младите , продължава да спортува, готви се за следващия си турнир и е запалена фенка..

публикувано на 13.07.24 в 07:50
Владимир Карамазов

Владимир Карамазов: Фотографията дава възможност да разказваш

Фотографията дава възможност да разказваш. Това каза в предаването "РадиоТочка" актьорът Владимир Карамазов, който е и награждаван фотограф. "В последната година и половина се пренасочих към най-смислената част от фотографията, заради която исках да стана фотограф, защото исках да започна да разказвам моите истории и темите, които мен ме..

публикувано на 12.07.24 в 19:26

Марина Маринова: Музиката винаги е с мен

"Музиката винаги е с мен, независимо къде се намирам". Това каза в интервю за предаването "Хоризонт за вас" и рубриката "От другата страна на Радиото" музикалният редактор Марина Маринова, която е и водеща на "Музикална шарения". Тя работи в БНР от година и споделя, че се чувства точно на мястото си.  "Може би слушателите ме свързват с народната..

публикувано на 12.07.24 в 15:55
Емил Пеняшки

Емил Пеняшки: Животът не е в крайности

"Казвам се Емил Пеняшки и съм на много години вече", казва актьорът, който преди 40 години става част от врачанския театър. "Аз се опитвам да не съм постоянно в роля. Надявам се като изляза от сцената да не съм в роля. Опитвам се да съм си аз." За него най-важното е семейството и децата. След това са мечтите. Съпругата му Капка Пеняшка също е..

публикувано на 30.06.24 в 07:39
Мартен Калеев - писател

Мартен Калеев: Мисията на човека е да инвестира в човечност

Писател, учител, журналист, общественик - такъв е Мартен Калеев. Литературата го среща с добрите хора, с благородни намерения и с горещи сърца. Най-голямото качество на човека е да премълчава, казва авторът на "Всичко и нищо", "Тъгата идва привечер", "Очите на жаждата". Когато даваш, получаваш повече, убеден е Калеев. "Най-голямата..

публикувано на 23.06.24 в 08:00
Хавиер Милей

Неподражаемият Хавиер Милей - колко ще е търпелива Аржентина към ексцентричния си лидер?

Хавиер Милей, на 53 години, икономист, от половин година президент на Аржентина. Към тази кратка визитна картичка трябва да допълним: аржентинският президент е явление в политиката , към чието управление има поне две и то напълно противоположни гледни точки. Сам той се описва като анархокапиталист и либертарианец . Открито заявява, че ще руши..

публикувано на 22.06.24 в 13:10