Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преподавателка по пиано плете картини от дантела

Надежда Лазарова претворява сюжети от габровски анекдоти и картини на известни художници

4
Надежда Лазарова (в средата)
Снимка: Личен архив

Пианистка от Габрово плете необикновени дантели. Изпод пръстите й излизат близо двуметрови пана със сюжети от местни анекдоти и реплики на картини от родните майстори на четката.
    

Покрай хобито си Надежда Лазарова е изучила в детайли историята на Габровско. Плетените й картини показват още знакови за жителите на града край Янтра сгради и места.

Триптих с габровските символи, изплетен на една кука, е най-мащабната работа на Надежда Лазарова, която е дългогодишен преподавател по пиано в някогашната детска школа по изкуствата.

В началото започнала с малки салфетки, покривки, дребни неща за интериора. Ползвала немски списания и именно там видяла и плетените картини.

„И ми се прииска да правя такова нещо. Исках да направя нещо наше, българско. Така ми хрумна да направя някаква габровска картина. Първата ми картина беше първото българско светско училище“, спомня си днес Надежда Лазарова. Последвали някои от знаковите образи и символи, свързани с Габрово – например котето с рязаната опашка и яйцето с кранчето.

Чрез това традиционно ръкоделие майсторката е претворила в дантелените си пана забележителната история на Габрово. Изобразени от плетиво са школото на Даскал Цвятко, което е първото Априлово училище, черквата „Свето Благовещение“, Часовниковата кула от началото на 19-и век, паметникът на легендарния основател на селището Рачо Ковача, сградата във вид на параход, Домът на хумора и сатирата. 

Освен сръчността на ръцете, благодарение на хобито си майсторката тренира и ума. Казва, че хобито й не е само забавление за удоволствие, а насочеността му към историята на родния край много я обогатява. „И аз непрекъснато се уча. Много неща научих и сега, подготвяйки последната изложба – и за Васил Априлов, и за Майстора, и за Феликс Каниц, и за родния край. Търся, ровичкам се из историята…“

Отскоро габровката разнообразява плетенето с редене на „диамантени“ мозайки или „диамантени“ гоблени , както още е позната тази техника. С  хиляди малки цветни камъчета Надежда Лазарова възпроизвежда творбата на  Цанко Лавренов „Габрово – 1847“, в която художникът изобразява свиканото от Васил Априлов просветно събрание за  откриване на подписка за ново, по-голямо училище, а на фона е възрожденският облик на града.

Цветната мозайка, заедно с други „диамантени“ картини, гоблени и дантелени пана габровката показа в седмата си самостоятелна изложба, наречена „Реплики“, която преди дни беше открита по случай 230-та годишнина от рождението на Априлов.

Историята на знаменитата творба на Цанко Лавренов, поръчана за битовата приемна на електротелферния завод в Габрово, остава неясна. След 2000-та година картината изчезва и днес може да се види само на картичка.

„Слава Богу, че е останала една снимка, която е направил един служител родолюбец и това е единственото, което е останало, плюс скицата на художника, намерена в неговия личен архив.“

Надежда Лазарова преценила, че ако направи реплика на творбата във вид на плетена картина, ще се изгуби част от ефекта й, затова я пресътворила с техниката на „диамантената“ мозайка.

Още за необичайното хоби на Надежда Лазарова слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Емануил Паташев, генерален секретар на "Каритас - България": Ние сме призвани за правим добро!

" Самотата убива човека , а тези хора ни помагат много, мерят кръвно, пулс, помагат ми, чистят ни, нямам думи. Плачат и се радват с нас.. ., разказа  баба Весела от град Белене. Тя е над 80 годишна .  "Чувствам се добре, че тук в дома си, в селото, получавам тази грижа , защото тук лекар и аптека няма, сподели Кольо от село Шишманци , а той все..

публикувано на 04.12.24 в 11:09
Аспарух Лешников

Нова книга за Аспарух Лешников излиза в началото на 2025-а

Новата книга "Целувам ви, Аспарух Лешников" ще излезе от печат в началото на новата година. Автор е д-р Веселина Узунова. Тя е ползвала семейния архив, предоставен от внучката на известния певец - Джесика Лешников, която живее в Лондон и е оперна певица.   Когато четете книжката, ще имате възможност и да слушате известните шлагери на Аспарух..

публикувано на 02.12.24 в 10:07
Константин Анастасов - художник

Константин Анастасов: Изкуството е най-добрата дипломация

Гост в рубриката „Горещо сърце“ е пазарджишкият художник Константин Анастасов.   Неговото много спектърно творчество провокира различна публика, включително и детската, която го дарява с много емоции и непринуденост.   Константин Анастасов е носител на таз годишната национална награда на СБХ в раздел карикатура.  Той е автор на много творчески и..

публикувано на 01.12.24 в 08:09
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (втора част)

"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..

публикувано на 22.11.24 в 19:55
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част)

Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..

публикувано на 20.11.24 в 16:38
Наталия Георгиева

Наталия Георгиева се е посветила на читалището в село Гурково

В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето.  "Човекът, който..

публикувано на 17.11.24 в 06:24

Омайващата Юркие Фейзи предава на хората позитивния си дух

Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..

публикувано на 10.11.24 в 08:14