Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С композиторката Добринка Табакова "на пейка, под сянка" в село Ковачевица

Добринка Табакова (вляво) с пианистката Лора Чекоратова и певицата Мариана Карпатова на фестивала "Неотъпкана пътека" 2019 в Ковачевица

Тази година, изненадващо дори за самата мен, лятната ми ваканция се превърна в истински фестивален тур - от крайморските "Дни на класиката в Балчик", през Arbanassi Summer Music (и двата фестивала честваха 10 години от началото), и до родопското село Ковачевица, където второто издание на фестивала за камерна музика "Неотъпкана пътека" събра музиканти и гости от всички краища на света. 

Празници! Така мога да определя тези дни, изпълнени с музика, с красиви жестове и приятелска артистична атмосфера. 

Артистичните директори и на трите фестивала: Сава Тихолов, Юлита Фъсева и Лора Чекоратова представиха в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" програмите, съставени от тях с много въображение, но е несравнимо усещането да си там, да чуеш вдъхновените изпълнители и аплодисментите, да видиш усмивките, да разговаряш с участниците и посетителите. 

Ако има нещо общо между тези три форума, отвъд търсенето на високо ниво на поднасяните концерти, то е, че за тях идват специално много хора, привлечени не само от почивката на приятно място в България, но и от възможността да се съчетие ваканцията с културен туризъм. Изключително важно е да ги има тези фестивали на елитно ниво наместа нехарактерни, но привлекателни.

Какво е усещането отвътре, каква е емоцията да си поканен на такъв летен форум? Отговорите даде в интервю за "Алегро виваче" Добринка Табакова - гост-композитор във второто издание на "Неотъпкана пътека" в Ковачевица, където прозвучаха нейни пиеси като "Танц на калдъръм", "На пейка, под сянка" и др. Чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Романът

Романът "Внучката" на Бернхард Шлинк – поглед към миналато, настоящето и бъдещето на Германия

Днес отбелязваме една мрачна годишнина – началото на издигането на Берлинската стена на 13 август 1961 г. Дължината на това съоръжение е близо 155 километра. Най-малко 140 души са убити по протежението й при опит за бягство от Източна Германия към Западна. Н а 9 ноември 1989 г. стената пада. Романът "Внучката" на Бернхард Шлинк припомня..

публикувано на 13.08.24 в 13:27
Светлин Стефанов

Музей на архитектурата и наследството на старите майстори дюлгери в Трявна

Най-новият музей в Трявна , открит през есента на миналата година, е посветен на архитектурата и строителството и се помещава в най-старата възрожденска къща в града, запазена до днес - Попангеловата.  Един от създателите на експозицията е музейният главен уредник Даниела Дабкова , която разказа за наследството на старите майстори дюлгери :..

публикувано на 12.08.24 в 15:51
Добринка Манева

Старото школо в Трявна и малките галерии - не ги пропускайте!

Старото школо на площада с часовниковата кула в Трявна, което гостите от пътя отбива, е един от най-посещавани музейни обекти в града.  В него класно училище открива Петко Славейков, когото именно учителстването довежда тук. Затова и днес тревненци наричат школото - Славейковото . На експозицията и сградата вниманието ни спира главният уредник..

публикувано на 12.08.24 в 14:50
Трявна

Даскаловата къща и легенди за тревненския сокай

В ранните години от развитието на Тревненската художествена школа много често майсторите поемат строежа на църквите, както и вътрешната украса. С нарастване на търсенето и поръчките през първата половина на XIX век, строителството, иконописта и дърворезбата се отделят като занаяти и това са трите направления на Тревненската школа, възникнала в..

публикувано на 12.08.24 в 12:37

Мъдростта в поезията на Йордан Фурнаджиев

Йордан Фурнаджиев е син на големия ни поет Никола Фурнаджиев. Всъщност и двамата са големи, но доста различни. Докато е жив бащата, синът Йордан не смее да му покаже стиховете си и Никола не знае, че наследникът твори. Той е роден на 16 юли 1934 година. Завършва ВИАС, водно строителство. Приживе бащата не знае, че синът върви по неговите..

публикувано на 12.08.24 в 12:22
Александър Василев – Василевса

Александър Василев – Василевса: Смисълът на живота е да не навредиш на никого!

Наред със състезателните вълнения, най-голямото спортно събитие - Олимпиадата , която е вече зад гърба ни, предизвика и разгорещени културни дискусии. В традиционната ни рубрика "Горещи сърца" ви срещаме с един врачанин, който не само обединява двете теми, но и беше част от културната програма в Париж , която съпътстваше олимпиадата.  Месец..

публикувано на 12.08.24 в 10:23

Огърлие "Златен век" за Соня Йончева

Световноизвестната българска оперна певица Соня Йончева получи отличието "Златен век" с огърлие. Това стана снощи в Летния театър във Варна след спектакъла "Мадам Бътерфлай", в който тя беше солистка. Режисьор на операта на Джакомо Пучини е Нина Найденова, а на диригентския пулт беше Найден Тодоров. Отличието, което се присъжда за..

публикувано на 11.08.24 в 08:06