На 4 август се навършиха 115 години от рождението на големия български виолончелист проф. Константин Попов - музикант със собствен принос в развитието на нашето професионално музикално изкуство.
Трудно е да се прецени в коя област на музикалното изкуство бе най-голям неговият принос: Попов създаде нашата виолончелова школа, като преподавател подготви най-големите наши изпълнители на този инструмент, а самият той като инструменталист разви голяма концертна дейност и беше първият изпълнител в България на много творби от световната класика за виолончело. Той беше първият изпълнител и на много пиеси от наши композитори. И още - беше ерудирана личност с особено голям принос в пропагандирането на класическата музика у нас.
Константин Попов е роден на 4 август 1904 г. в Русе. На 17 години започва да учи контрабас, но бързо го заменя с виолончелото - негов близък му изпраща старо счупено виолончело, без гриф и струни, и местен майстор - любител музикант, успява да го ремонтира. Отначало момчето учи при Александър Йорганджиев - първия български дипломиран виолончелист. Докато отбива военнана си служба, заедно с приятеля си Георги Златев-Черкин свири по заведения, за да си спестят средства за следване в чужбина. Попов отива първо във Виена и закратко учи при Йерал, после се остановява в Лайпциг, където учи в Консерваторията при известния педагог Юлиус Кленгел, а частно взема уроци при Бекер и Мюнх Холанд. В същото време следва музикални науки и философия в Лайпцигския университет. Още докато следва, развива усилена концертна дейност, член е на известното трио "Амати", с което гостува с голям успех в Скандинавските страни, Холандия, Германия, Италия, Швейцария, Австрия, Чехия, Унгария. През 1935 г. се завдръща в България и освен да концертира, започва и да преподава в Музикалната академия. През 1945 г. става професор.
Като виолончелист изнася самостоятелни концерти и солира на симфоничните оркестри в страната. Налага се като един от най-изявените камерни изпълнители у нас - основател е на Академчичното трио, заедно с цигуларя Христо Обрешков и пианиста Димитър Ненов. Закратко участва в квартет "Лечев" и триото "Въжаров", свири често с пианистката Люба Енчева. Има огромен репертоар. Умира на 6 май 1991 г.
За работата на проф. Константин Попов като педагог говори неговият ученик - прочутият виолончелист приф. Здравко Йорданов - запис от 1975 г., запазен в Златния фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл.
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
Година, която беше твърде динамична и преливаща от изненади . Достатъчно ли е това обобщение, превъртайки 2024-та на бързи обороти? А какво ни очаква?..
Само през първите девет месеца на 2024 година в отделението по неонатология на Университетската болница "Канев" в Русе са се родили 104 недоносени..
Намерено е кучето на 13-годишния Николай от старозагорското село Конаре, който се издирва от 17 декември , потвърди пред БНР кметът на селото Станчо..