Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Джон Мортън: В деня ни трябва да има място за повече добро

Джон Мортън
Снимка: Личен архив

"Възприемам работата си като начин да изучавам различия в културата и вярванията на различните общности по света, като възможност да открия, че всички ние имаме сърце". Това каза в интервю за "Хоризонт" Джон Мортън, доктор по духовни науки, пътешественик, автор на книги за личностно развитие. Мортън пътува до горещи точки в Средния Изток, Южна Африка, Нигерия, Колумбия, Афганистан, Пакистан.

„Светът винаги е бил място с конфликти, войни и смущения. Ние ги осъзнаваме повече заради медиите, технологиите и това, което те ни казват за света. Моят избор е да гледам повече в посока на мира, на разбирането, на любовта, на грижата“, подчерта той.

Джон Мортън смята, че няма значение на каква възраст сме, можем да бъдем по-добри и любящи хора.

„Важно е да имаме любящи хора около нас, когато се раждаме. Има голямо значение как се държим с децата си, как ги образоваме, как ги възпитаваме, когато ги отглеждаме. Да ги учим, че заслужават мир, сигурност, безопасност. Че имат таланти и дарби, които могат да развият.“

Всеки иска да има хармоничен и красив живот. Една от възможностите за повече мир е да докосваме сърцата на хората и да откриваме онова, което ги прави щастливи, вярва още Джон Мортън. 

Той е автор на книгата „Пътят към душата“, в която говори за това как пробуждайки своята интелигентност и дарби, можем да си проправим път към един по-добър живот.

"Можем да открием нещо, което харесваме в даден човек и често това е по-забавно от това, което не харесваме. Можем да бъдем окуражаващи хората", убеден е той.

Мортън смята, че ние, българите, имаме красива страна и прекрасна възможност да имаме "повече от нещата, които искаме да имаме в живота си".

Джон Мортън акцентира върху намерението да правим по-голямо добро и пита: „Ако искате да критикувате, какво правите, за да помагате?“

Трябва да започваме деня си с по-голямо добро и то още от този ден, от този момент, съветва Мортън. „Да си представите какво можете да направите, за да подобрите нещо, каквото и да е то. И да започнете със себе си.“

Още за дейността на Мортън слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шокиращи "шедьоври" от световната кулинарна култура

От божествените деликатеси през традиционно, простичко, носталгично и убийствено вкусно приготвени храни, през екзотично звучащите и пропити от оригиналност кулинарни изобретения....в "Изотопия" стигнахме до противните, отблъскващи, шокиращи измерения на световната кулинарна култура.... Дълбоко в хранителните табута навлиза Автономията за..

обновено на 25.04.24 в 13:06
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53