Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отборът на надеждата дава шанс за интеграция и учи да играеш със сърце

4
Методи Асенов, Виктор Кирков и Асен Трайков в студиото на "Нощен хоризонт"
Снимка: Евелина Стоянова

Момчета от институциите и ромските махали, младежи в процес на рехабилитация от наркозависимост, бежанци – всички те имат своя втори шанс в Отбора на надеждата. Тази година всички момчета от отбора ходят редовно на училище. Избрани представители се включиха в световното първенство по футбол за бездомни в Уелс.
     

Проектът Отбор на надеждата съществува от 2011 година. За този период през отбора са преминали над 500 момчета от различни населени места.

Виктор Кирков е създател на футболния отбор на надеждата.

„Даваме шанс, защото от самите момчета зависи дали ще се развият или не. Ние просто предоставяме тази възможност – да изградят своите личностни качества чрез тренировките, които провеждат, чрез участието на турнирите, селекционните в София. И впоследствие осем от тях пътуват всяка година на световни първенства. Догодина ще бъде в Тампере, Финландия, в края на юни е световното първенство“, обясни той в предаването "Нощен хоризонт".

Центърът на надеждата е създаден през 2017 година с финансиране от Европейския социален фонд чрез ОП „Развитие на човешките ресурси“.

„През този период работихме с над 100 деца от квартал „Факултета“ и от „Резидентни услуги“. В момента имаме около 30 момчета и момичета, основно от квартал „Факултета“ и квартал „Филиповци“.

Освен изграждането на характера, важно е и децата, попадащи в Центъра и Отбора на надеждата, да се образоват. Затова и когато дали старт на отбора, започнали първо с английски език, разказа още Виктор Кирков. „Впоследствие реших да го разширя с български език, с математика, с най-различни други познания, свързани с изкуството.“

16-годишният Асен Трайков е част от отбора. С футбол се занимава от 7-8 години. Учи в гимназия по храни и сладкарски технологии.

Асен признава, че има много хубави спомени, свързани с Отбора на надеждата. „Играехме със сърце и не се отказвахме от нищо, независимо дали ни вървеше играта или не, играехме със сърце. Оставяхме сърцето на игрището.“

„Решавам примерно да се отказвам. Но пък в един момент си задавам въпроса: „А всичко, което досега съм направил, къде отива?“ На вятъра просто", сподели младежът.

Методи Асенов е един от треньорите. Обича да казва на децата, че освен да се интегрират чрез спорта, си трябва и повечко учение.

Асенов е бивш футболист на „Академик“ – София, играл е седем години, но контузия спира развитието му като футболист. „И мечтата ми беше да бъда треньор.“

И двамата му синове са активно спортуващи. Воден от мотото, че спортът е дисциплина, смята, че е запазил своите деца от лоши навици. „Но покрай моите деца запазих много други деца.“

Методи Асенов насърчава младите таланти, като ги съветва ако не могат да станат добри футболисти, да станат поне добри треньори или добри хора. 

Как работи Отборът на надеждата слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Ирена Киркова

Ирена Киркова: Чувството за вина ни пречи да си починем ефективно

"Според определението "почивка" е възстановяване на силите след умора или продължителен труд , или свободно от редовната работа време, разказа за "Нощен Хоризонт" психологът от Варна Ирена Киркова . Тя е от Българската школа за психоанализа. "В контекста на психологията обаче, почивката в най-общ план се разглежда като дейност, която успокоява и..

публикувано на 18.07.24 в 09:15
Ивайло Мичев, Явор Наумов – заместник началник на станцията, Петър Чилов, Христо Михалев, Даниел Инков, Румен Иванов

От покрива на България - връх Ботев: Оцеляваме трудно, но с екипност!

"Качихме се четирима колеги, техничари, но нямах никаква представа тогава къде заминавам, при какви тежки зимни условия, коментира за БНР и инж. Маринов.  "Качихме се там с вертолет и заварихме там хора без електричество, само с един дизел-агрегат, с мощност 30 киловата, само за техниката и съоръженията, всичко друго беше студ и мраз, така започна..

публикувано на 15.07.24 в 14:25

Мъж в инвалидна количка: Най-лесно се придвижвам... със самолет

Най-достъпни са Варна и Бургас, защото дотам може да се стигне съм самолет. Тази горчива равносметка прави Митко Александров, млад мъж в инвалидна количка. Митко  мечтае София да бъде достъпен град подобно на други големи градове по света, където е бил. Митко е програмист. Според него Санкт Петербург е най-достъпният град за хора с..

публикувано на 15.07.24 в 09:38

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45