Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Откриват едновременно паметници на Пенчо Славейков в Трявна и в Брунате

Градовете, в които Славейков се ражда и умира, отдават почит на поета

4
Музей "Славейковата къща" в Трявна. Пред сградата ще бъде разположена скулптурна композиция в памет на поета.
Снимка: tryavna-museum.eu
На 6 септември в град Трявна се открива скулптурна композиция като израз на уважение към личността на Пенчо Славейков. По същото време ще бъде поставен и нов паметник на поета в италианския град Брунате, където той умира.

Новата скулптура на Пенчо Славейков ще бъде поставена пред родния му дом в Трявна, сега музей "Славейковата къща".

"Ще представлява композиция, която големият автор ще е седнал, съответно вглъбен в своето неспокойствие на духа, което ние не можахме да разберем преди години. По- точно нашите прадеди и те позволиха той да бъде своеобразно изгонен от България. И след това изгонване от нашата родина бил е достатъчно унижаван от тогавашните му съратници, интелектуалци. Ние ще възродим към него една почит, с която ще извиним тези наши предци, защото наистина оставихме този наш велик съгражданин да завърши своя живот далеч от пределите на нашата родина, а именно в град Брунате", каза в предаването "Преди всички" кметът на Трявна Дончо Захариев.

Авторът на композициите е младия скулптор от Габрово Адриян Новаков. Той изработва и скулптурата, която ще бъде поставена в къщата в италианския град Брунате, където е починал Пенчо Славейков.

"И двете къщи са емблематични, защото в едната е голямото Славейково семейство, в другата е голямата любов между Мара Белчева и Пенчо Славейков. Една изключителна история, която ние продължаваме да разказваме. Всеки един наш турист, който отиде в Брунате, търси този дом, търси там, където са последните дни от живота на Пенчо Славейков. По този начин ние ще увековечим, ще дадем на още едно място, на нашите български граждани да посетят този наистина изключителен паметник", подчерта кметът на Трявна.

По думите на Дончо Захариев на двете места - и в Трявна, и в Брунате ще има идентични скулптурни композиции, които да представят "началото и края на живота на нашия велик съгражданин".

В момента в град Трявна има паметник на Пенчо Славейков.

"Както знаете Пенчо Славейков е една от най-емблематичните фигури за нашия град, той е роден в Трявна. Това е единственият български интелектуалец, който е номиниран за Нобелова награда, която за жалост не получава заради своята преждевременна смърт. Изграждането на двете скулптурни композиции уговорихме преди около три години с кмета на Брунате - градчето, в което той напуска този свят. И решихме да изразим по този начин уважение към големия ни поет - както в Брунате, където мястото е посещавано от много български туристи, така и в Трявна, където е неговото родно място", отбеляза Дончо Захариев.

Община Трявна има идея да закупи част от имота, в който е живял Пенчо Славейков в италианския град Брунате, допълни той.

"Имаме още по-амбициозна цел, която е въпрос на много по-далечна перспектива - да се опита да се закупи чрез министерска помощ, разбира се, част от имота, в който той е бил и да се превърне в един своеобразен музей. Но това е само в начална фаза като идея..."

Повече по темата чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Ирена Киркова

Ирена Киркова: Чувството за вина ни пречи да си починем ефективно

"Според определението "почивка" е възстановяване на силите след умора или продължителен труд , или свободно от редовната работа време, разказа за "Нощен Хоризонт" психологът от Варна Ирена Киркова . Тя е от Българската школа за психоанализа. "В контекста на психологията обаче, почивката в най-общ план се разглежда като дейност, която успокоява и..

публикувано на 18.07.24 в 09:15
Ивайло Мичев, Явор Наумов – заместник началник на станцията, Петър Чилов, Христо Михалев, Даниел Инков, Румен Иванов

От покрива на България - връх Ботев: Оцеляваме трудно, но с екипност!

"Качихме се четирима колеги, техничари, но нямах никаква представа тогава къде заминавам, при какви тежки зимни условия, коментира за БНР и инж. Маринов.  "Качихме се там с вертолет и заварихме там хора без електричество, само с един дизел-агрегат, с мощност 30 киловата, само за техниката и съоръженията, всичко друго беше студ и мраз, така започна..

публикувано на 15.07.24 в 14:25

Мъж в инвалидна количка: Най-лесно се придвижвам... със самолет

Най-достъпни са Варна и Бургас, защото дотам може да се стигне съм самолет. Тази горчива равносметка прави Митко Александров, млад мъж в инвалидна количка. Митко  мечтае София да бъде достъпен град подобно на други големи градове по света, където е бил. Митко е програмист. Според него Санкт Петербург е най-достъпният град за хора с..

публикувано на 15.07.24 в 09:38

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45