Социалните мрежи Фейсбук и Инстаграм въвеждат нова функция за борба с разпространението на невярна информация за ваксините. Изкачащи прозорци ще се появяват в платформите на социалните медии, когато потребител търси съдържание, свързано с ваксина и посещава групи и страници, свързани с ваксини. Ако потребителят използва мрежите от САЩ, то този прозорец ще го свързва с центровете за контрол и превенция на заболяванията в страната за достоверна информация за ваксините, а потребителите извън САЩ ще бъдат пренасочвани към информация от Световната здравна организация.
"Много хора прекарват даже твърде много време, особено младите хора, в социалните мрежи и когато се стигне до дезинформация, каквато е в случая тезата, че ваксините биха могли да бъдат опасни и насочването към валидна информация от Световната здравна информация, това би могло да спасява животи. Така че капка по капка или поточе по поточе, започва да се образува една река от валидна и основана на доказателства информация", каза пред "Хоризонт" доц. Михаил Околийски, управляващ офиса на Световната здравна организация в България.
Ако човек попадне на неточна информация, може да има опасни последствия за здравето му, предупреждава Околийски.
"Ако човек попадне на подобен тип грешни твърдения, това нещо може да застраши не самия възрастен, а неговите деца, като например се пропусне прием на ваксина или изобщо децата не се ваксинират. Виждаме, че в последните години не само СЗО, ами така много национални правителства са изключително притеснени от увеличените нива на заразяване с морбили и над 80 000 човека са се заразили само в Европейския съюз", посочи той, като уточни, че данните са за 2018 година. У нас през тази година с морбили са се заразили 1 200 души.
"Темповете на разпространение на тези инфекциозни заболявания са много високи и когато това е съчетано с една доста структурирана и незнайно откъде подкрепена финансово кампания срещу ваксините. Това нещо води до заплаха. Неслучайно Световната здравна организация определи дезинформацията и действията на анти-ваксиналните движения като една от глобалните заплахи, една от десетте глобални заплахи за здравето на хората по света."
Няма никакви доказателства, че ваксините представляват риск за здравето, твърди доц. Михаил Околийски.
"Има други заразни заболявания като грипа, който също може да бъде предмет на ваксиниране и поради това много добра тенденция е, че Министерството на здравеопазването в България прие нова национална програма за ваксинация срещу грипа за хората, които са най-уязвими - това са възрастните хора над 65 години, защото там смъртността след заразяване с грипа е много висока, при тях усложненията достигат до 80% от случаите. Населението, което е над 65 години, в много малък процент се ваксинира, както и общото население. Досега горе-долу около 2,5 - 2,9% от населението се ваксинираше, а тази програма, която министерството създаде, цели да вдигне този процент през годините до 20-30 %. Много може да се говори за ползата от ваксините. Този разговор трябва да се води с научни аргументи, много обосновано, спокойно. Ние проактивно трябва да намерим диалога с родителите, защото разбираемо, че много родители, които не ваксинират децата си не го правят, за да им причинят зло, а защото си мислят, че по тази начин предотвратяват някакви усложнения."
Както има много добри общопрактикуващи лекари, така има и хора, които формално си вършат работата, коментира още експертът.
"Един от проблемите, който беше установен по време на мисия на Световната здравна организация в България съвместно с Министерството на здравеопазването е, че много лични лекари издават необходимите бележки за записване в училище или в детска градина на децата, че те са ваксинирани, а всъщност не са поставили ваксината. Това граничи с безотговорността и с престъпното поведение даже бих казал."
Мнението на Михаил Околийски в детайли чуйте в звуковия файл.Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..
При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..
Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..
Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана, и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..
По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...
" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей: " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот. Карл Юнг допълва: "Астрологията..
Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване...