Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Журналистката Албена Борисова: Кариера не се прави с автоцензура

По време на избори излизат наяве най-низките ни страсти като народ

Албена Борисова
Снимка: Личен архив

Албена Борисова е журналист и писател. В момента работата й е изцяло свързана с политиката. Коментари, анализи и интервюта с български и чуждестранни политици - това е основната част от ежедневието й като журналист.

Борисова има три издадени книги. Първата - "Зад гърба на КГБ", е документална. Базирана е на срещите на самата авторка с наследници на личности като Андрей Луканов, Ким Ир Сен, Августиньо Нето. Другите й две книги са романи и нямат нищо общо с политиката. "Безценка, която не можеше да умре" и "Фантомите на Линджа" са творби за любов и насилие, смърт и прераждане.

"Сега, когато започнах да се занимавам с политическия спектър, ми доставя огромно удоволствие. Много харесвам. Винаги съм искала за политика да пиша, но се оказваше, че все нещо става друго. Пиша за криминални истории, за какво ли не съм писала, но все не ставаше дума за политици", каза Албена Борисова в предаването "Нощен хоризонт".

По време на избори излизат наяве най-низките ни страсти като народ

Албена Борисова прогнозира много груба кампания за предстоящите местни избори. 

"Винаги е било така и всяка година става все по-груба и по-груба, не знам защо. Ние като народ не сме чак толкова груби, не сме чак толкова лош народ, колкото излиза, че сме по време на избори. Тогава излизат най-ужасните страсти, най-низките страсти и понеже може би залогът е много голям между партиите. Затова очаквам сега да излязат всякакви мръсни истории, мръсни ризи, кирливи ризи, всичко да излезе наяве."

За морала в политиката и журналистиката

"Моралът е това да можеш, след като си свършиш работата да си легнеш спокойно, без да се притесняваш, че си свършил нещо, което не ти е било по сърце да вършиш, ама си го свършил, защото така е трябвало или някой те е накарал или така нататък. Моралът е като навсякъде, не само в журналистиката. Морал трябва да има навсякъде и това е честност. Моралът включва честността и добротата. Добротата -  ние забравихме какво значи доброта."

"Автоцензурата навсякъде я има, не само в журналистиката. Автоцензурата е въпрос на собствено желание. Никой не може да те накара да се автоцензурираш. Тя обикновено идва от страх, идва от желание за кариера. Ама не се прави така кариера, с автоцензура. Никой не обича камикадзетата. Съжалявам, че така се изразявам"

Самата тя не е предполагала, че ще започне да пише книги, сподели още пред "Хоризонт" Албена Борисова. Мотивация е получила от съпруга си Славчо Чанев. 

Москва и източниците за написването на "Зад гърба на КГБ"

"Това бяха много интересни срещи. Аз бях 20-годишна, когато за първи път отидох там, съвсем младо момиче. Както каза Бончо Асенов от Перник, така изведнъж попаднах в Москва, огромна, красива. Всичко ми е познато, обаче от картинките, от снимките. И когато отидох в Института "Пушкин", това беше институт за чуждестранни студенти от целия  свят, нямаше точка на света, където да няма човек, да няма представител, тогава се срещнах с Карло Луканов, който е син на Андрей Луканов и тогава не можех да повярвам, че това е на министър-председателя синът", разказа журналистката. 

"Това е невероятно усещане, невероятно богатство. Изведнъж се запознаваш с целия свят. Нещо, което ти е липсвало. Аз не бях ходила никъде до тогава извън България и изведнъж попаднах в целия свят", допълни тя.

Книгите на Албена Борисова Снимка: Личен архив

Общежитието и Институтът, в който са учили чуждестранните студенти, са били бивша база на КГБ - така се ражда заглавието на книгата: "Зад гърба на КГБ".

Албена Борисова сподели още, че обича да води разговори, умее да предразполага хората и това й помага в професията.

"Сега говоря само с политици, от колко години се занимавам тук в София с политиците, българските. Няма наистина политик, който да ми е отказвал досега. Може би, защото се държа коректно. В крайна сметка не съм преиначила нито една дума на никого. Може да не ми е симпатичен, може да не му споделям идеите. Той даже го знае. Аз задължително си съобщавам, когато не съм съгласна с нещо."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Владко Панайотов с нова мемоарна книга "Корона от превратности"

Проф. Владко Панайотов е гост в "Нощен хоризонт". Той е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в областта на екологията, устойчивото развитие и зелените технологии.  Поводът за срещата е неговата нова мемоарна книга "Корона от превратности" – един пъстър калейдоскоп от житейски истории, философски размисли..

публикувано на 19.12.24 в 10:29

Денислава Пеевска е горещо сърце, отдадено на изкуството

В звуковия файл ще чуете тоновете на едно горещо сърце, отдадено на изкуството. В рубриката ни "Горещи сърца" днес гостува 29 годишната Денислава Пеевска от Враца. Тя е завършила джаз и поп пеене в музикалното училище във Враца и класическо пеене в Националната музикална академия " проф. Панчо Владигеров". Споделя, че животът й е музика, която..

публикувано на 15.12.24 в 06:32
София Стойнева

Учителката, която е кумир и пример, и вдъхновение за учениците си - сегашни и бивши

"Книгата се появи напълно закономерно в моя живот, защото аз съм пишещ човек , разказа в "Нощен Хоризонт" София Стойнева , учител по БЕЛ в Гимназията за преподаване на чужди езици в Перник, която представи дебютната си книга - "Нещо за подарък", сборник с разкази. Сборникът е с разкази, основаващи се на истории от реалния живот...

публикувано на 12.12.24 в 11:32
Феникс Върбанов

Феникс Върбанов с последна изложба срещу войната, създадена в ателието му в Париж

В свят, който става все по-свързан технологично, но все по-изолиран емоционално, изкуството остава онова необяснимо, но толкова необходимо средство за обогатяване на човешката душа . В тези мътни години, когато вместо да се обединяваме чрез модерните комуникации, често се оказваме по-далечни един на друг , изкуството се издига над..

публикувано на 11.12.24 в 10:10
Георги Илиев - кмет на район

Георги Илиев: Истината ще ви направи свободни

На 2 декември след дълго отсъствие, на поста си се завърна кметът на столичния район "Слатина" Георги Илиев . През месец юни след рязко влошаване на състоянието му, районният кмет бе приет в спешното отделение на Военно-медицинската академия. След прегледите и необходимите изследвания, бе установено наличието на 4 доброкачествени тумора в..

публикувано на 08.12.24 в 07:41
Снимката е илюстративна

Емануил Паташев, генерален секретар на "Каритас - България": Ние сме призвани за правим добро!

" Самотата убива човека , а тези хора ни помагат много, мерят кръвно, пулс, помагат ми, чистят ни, нямам думи. Плачат и се радват с нас.. ., разказа  баба Весела от град Белене. Тя е над 80 годишна .  "Чувствам се добре, че тук в дома си, в селото, получавам тази грижа , защото тук лекар и аптека няма, сподели Кольо от село Шишманци , а той все..

публикувано на 04.12.24 в 11:09
Аспарух Лешников

Нова книга за Аспарух Лешников излиза в началото на 2025-а

Новата книга "Целувам ви, Аспарух Лешников" ще излезе от печат в началото на новата година. Автор е д-р Веселина Узунова. Тя е ползвала семейния архив, предоставен от внучката на известния певец - Джесика Лешников, която живее в Лондон и е оперна певица.   Когато четете книжката, ще имате възможност и да слушате известните шлагери на Аспарух..

публикувано на 02.12.24 в 10:07