Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Само 10-15% от отпадъците се използват като ресурс в икономиката

Прогнозите показват, че депата за отпадъци ще се запълнят по-бързо, отколкото са проектирани. Проблемът не е само в лошата работа на фирмите за събиране на отпадъци, а и в това, че хората произвеждат много отпадъци.

„Схемата с депонирането не е най-добрата. Трябва да се търсят много други предварителни начини, които са предвидени в йерархията на управление на отпадъците, за да се стигне до депониране“, каза Николай Сиджимов - изпълнителен директор на Асоциацията на еколозите от общините в България.

Много малък процент от отпадъците се използват повторно като ресурс в икономиката.

"В рамките на 10-15%, това е, което успяваме да върнем от отпадъка към икономиката, а всичко останало за съжаление се превръща в някакъв вид отпадък."

"Ние сме едни от организациите, които малко или много критикуват съществуващата система, но искаме тя просто да бъде подобрена, защото трябва да работи съвместно с общините, не да съществува за съжаление в много места съвсем разделно. Няма добра координация между организациите по оползотворяване на опаковки и общините", каза Сиджимов.

Биоразградими отпадъци въобще не трябва да се депонират

 Асоциацията на еколозите от общините в България е предлагала различни варианти за решаване на проблема.

„Нашето желание е да не отива нищо за депониране, но за съжаление на този етап това е невъзможно. Като се има предвид, че голяма част от отпадъка са биоразградими отпадъци, които въобще не трябва да се депонират и такива са насоките и тенденциите в законодателството - европейското и националното, да не се депонират биоразградими отпадъци. Мисля, че ние в скоро време ще имаме една добра система за тяхното третиране, както с компостиращи, така и с анаеробни инсталации. Останалите ресурси, преди да са станали отпадъци това са един вид ресурси, трябва да бъдат максимално оползотворявани, но това става с едни добре работещи системи за събиране и системи за сепариране на тези суровини, така че за отпадък, който да бъде депониран, трябва да остава съвсем минимално количество“, каза Николай Сиджимов 

В почти всички региони работят такива системи.

„Това, което те произвеждат не е остатъчен продукт, не е гориво за централите. Той си е наистина един отпадък, който трябва допълнително да бъде обработен, защото в момента се извличат само тези суровини, които имат някаква пазарна стойност и твърде голям процент остава. За съжаление в този отпадък все още има някои материали, които не са подходящи за изгаряне.“

„Централите, които биха могли да бъдат използвани, все още нямат нужната технология, за да го правят това без проблеми за околната среда, ако наистина такива неподходящи отпадъци все още се намират в горивото, което те използват“, допълни Николай Сиджимов.

Пример от Германия

„Пластмасовите шишета, чаши, други неща, които се купуват в магазините, се плаща една част, една сума, която не е много висока - 25 цента. Има и други, стъклените например само 15 цента се дава. Хората си ги събират в къщи и ги носят обратно, в който си искат магазин, не е задължително в същия магазин, слагат бутилката в машината, издава се купонче или на касата си взимат парите или пък след това като купуват нещо да се намали цената. Това нещо върви най-малко, доколкото си спомням, около 40 години", разказа Райнхолд Юде.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акад. Васил Николов: Необходима е стратегия за археологическото наследство, приета на политическо ниво

Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма.  Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..

публикувано на 28.11.24 в 11:45

"Зелена светлина" за новата ЕК, политическото разделение обаче остава

Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември.   ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..

публикувано на 28.11.24 в 08:48

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44