Българите биха подкрепили всичко, което е свързано с повече дисциплина в училище, показва изследване на „Галъп интернешънъл“.
83% смятат, че при никакви обстоятелства не е приемливо ученици да се бият в училище, 12% все пак смятат, че е приемливо понякога, а едва 2% смятат, че винаги е приемливо подобно поведение.
„Възрастните поколения у нас са много по-рестриктивно настроени. По-младите са и по-възприемчиви, включително към някои не толкова добри практики и по-либерално настроени към всякакви опасни вещества, опасни връзки, опасна агресия в училище. Това е нормално“, каза Първан Симеонов – изпълнителен директор на „Галъп интернешънъл“.
„Второто, което трябва да се отбележи, е, че имаме проблем с маргинализираните общности. Това винаги трябва да се отбелязва. Ако някъде конфронтационното, агресивното поведение са малко повече толерирани в сравнение с другите групи, това е точно в онези гетоизирани места на България. Третото и много важно, което все пак трябва да се каже, е, че изводите са по-скоро добри. Те показват, че "не е престижно агресивното“ добави той.
Според Първан Симеонов хората в България са склонни да подкрепят всякакви мерки, които обезпечават дисциплина, сигурност, ред в училищната среда.
„Включително забрани, включително униформи. Да се ходи по домовете да се проверява защо учениците не са на училище“.
„Когато ученик се държи агресивно с учител или ученици се бият по между си в училище, имаме мнозинства от над 80%, които ще ви кажат – не, разбира се, при никакви обстоятелства“, обясни изпълнителният директор на „Галъп интернешънъл“.
„Малко по-различно стоят нещата, когато питаме – Учителят да удари шамар на ученика? Тогава можете да усетите по-възрастните хора малко повече го приемат, но и тук мнозинство от 59% ще ви каже – при никакви обстоятелства. 30% обаче ще ви кажат при някои обстоятелства може. 5 на сто – при никакви, и съответно останалите се колебаят“ каза той.
„Когато става дума за това родители да влязат в конфликт с учители в името на децата, имаме подобна структура – 53% мнозинство все пак казват никога, но има и едни 38%, които казват, че при някои обстоятелства е окей“, допълни Първан Симеонов.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..
Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото. Развитието на технологиите,..
" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер" Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба, част от..
Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..
"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..
Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Тригодишният Кубрат Биволарски от Пазарджик е с диагноза детска церебрална парализа и отскоро може да ходи . Още от раждането детето е подложено на..
"БСП имат нужда да са във властта. Ако трябва ще станат евроатлантици, за да участват в една сглобка". Това заяви пред БНР Петър Петров,..
Ситуацията е почти безнадеждна от гледна точка на това да имаме редовно правителство - докарали са го до там, че всеки е срещу всеки. Това мнение..