Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Евгения Костадинова: Външното оценяване на учениците е рутинна дейност

СУ "Иван Вазов" в Стара Загора
Снимка: http://suvazov.bg

За първи път в края на тази учебна ще се проведе задължителното външно оценяване по български език и литература и по математика в 10-и клас. То ще включва материал от 8-и до 10-и клас, включително. Задължителна ще е и матурата по IT за измерване на дигиталните компетентности, по желание ще е матурата по чужд език.

Външното оценяване беше въведено с новия закон, с който гимназиалното образование се разделя на два етапа, а първите ученици по новата програма ще завършат 10-и клас през 2020-а година. На сайта на Министерството на образованието и науката са публикувани моделите, по които ще се изготвят изпитите.

"Това е поредното външно оценяване. Знаете, че външни оценявания в българската образователната системата се провеждат вече от повече от 12 години. Това е една рутинна дейност, при която учениците трябва да демонстрират своите усвоени умения и компетентности, вече с материал, който не е поднесен от преподаващия учител, а от външна оценяваща организация", каза Евгения Костадинова, директор на дирекция „Съдържание на предучилищното и училищното образование“ в МОН.

Учениците, на които им предстои външно оценяване, вече са имали подобни изпити в края на 4-ти и в края на 7-и клас.

"Организацията на външното оценяване ще бъде такава, както външното оценяване в края на 4-ти и 7-и клас. Учениците ще положат външното оценяване в училищата, в които се обучават. Разбира се при условия на външни квестори, т.е. учители, които не им преподават и които не са специалисти по съответния предмет".

Създадени са изцяло нови учебни програми за учениците в 10-и клас.

"Важно за учениците, сигурна съм, че колегите учители знаят това, е да се запознаят с модела, който е публикуван на сайта на Министерството и да видят кои ще бъдат онези оценявани компетентности в това външно оценяване. Всъщност, ако мина съвсем кратко по модела, ще видите, че се търсят базови ключови компетентности, които са съществени да притежава всеки млад човек в края на задължителното си образование. Чета избирателно. Външното оценяване чрез различен тип задачи например по български език ще оценява умението на ученика да търси, извлича, обработва, използва информация от различни информационни източници. Или пък - да познава и прилага книжовно езиковите норми, или пък - да открива и редактира стилово езикови грешки", обясни Евгения Костадинова.

Светлозар Георгиев е преподавател по български език в шуменската Езикова гимназия „Никола Вапцаров“. Той е един от лауреатите на XX Национален конкурс „Учител на годината“, организиран ежегодно от Синдиката на българските учители. Георгиев е автор на няколко нови помагала с тестове за матури за 7-и и 10-и клас.

"Когато в учебната програма се въвежда нещо ново, то винаги създава някакви трудности и предизвиква интерес, но мисля, че притесненията са по-скоро за родителите, за обществеността, а не толкова за учениците. Дори ние учителите се притесняваме повече от учениците", каза Светлозар Георгиев.

Ако има трудност, тя вероятно е свързана с прекалено обемния материал по литература.

"Твърде много автори и произведения има включени в учебната програма по литература и от тук са и притесненията на колегите - доколко ще може да се преподаде този материал. Естествено, че ще има някои автори и текстове, които ще се предадат в рамките на два, три учебни часа, иначе времето няма да стигне", допълни Светлозар Георгиев.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11