Какви инструменти предлага Франция за опазване на наследството, даже когато то е частна собственост?
"Ние наистина имаме една система за закрила на културното наследство, която покрива цялата градска зона, като се отделя специално значение на архитектурното наследство, взема се предвид културното наследство, пейзажите, градската среда, в която има такива културни паметници. Но също така се взема предвид и животът, който тече в тези квартали, като се работи по проблемите на настаняване, на търговия, на оборудване и по културните въпроси", каза професор Елизабет Дюше.
Има и второ ниво за закрила на културно наследство, което се отнася до по-малко престижни комплекси:
"Но също така се отнася до части от територията, в които околната среда, атмосферата е изключително важно, защото често пъти служи като фон на централните части на града."
Построяването на една нова сграда не е по-евтино, отколкото да се ремонтира сграда, паметник на културата
"Нашите системи за закрила на градските комплекси, по тази система се закрилят и консервират паметниците на културата, културното наследство, но също така се регулира новото строителство. Ако не могат да се построят повече квадратни метри, отколкото заема настоящата стара сграда, къде е интересът да се премине към едно ново строителство", допълни професор Елизабет Дюше.
Днес интересът е изключително голям не само за запазване на културното наследство, въобще за запазване на облика на центровете в градовете, каквито са към момента.
"Смятам, че във Франция в момента привилегироваме качественото по отношение на количественото. Това вече се прави във Франция и си даваме сметка, че масовият туризъм вече не се развива, не е интересен. Все повече французи и чужденци искат да отидат, да посетят обикновени такива селски местности, малки селца и които въобще вече не се интересуват от така наречените фабрики за туристи. Искат да видят това, което се е правило 60-те, 70-те години, защото едни и същи сгради могат да изглеждат различно между 60-те години и 21-ви век", каза в предаването "Хоризонт до обед" Даниел Дюше.
Използва ли се във Франция опазването на културното наследство за предизборни цели по време на кампания
"Да, това е едно много голямо, много важно предизвикателство за кметовете. Ще имаме общински избори през март 2020 и вече предизборната кампания започва и си даваме сметка, че всички партии, всички кандидати се облягат и на тази тематика. А ние така като бюро за външни проучвания в момента финализираме документацията, за да могат кметовете - настоящи и бъдещи - да разполагат с нея по време на тяхната кампания", коментира професор Елизабет Дюше.
"Естествено е при нас културното наследство да се вземе предвид при избори, при предизборни кампании, защото нашите документи, свързани с градоустройството, в по-старите градове надхвърлят историческите рамки и се поставят въпроси за настаняването на хората, устойчивото развитие", допълни професор Даниел Дюше.
За процеса на възстановяване на катедралата "Нотр Дам"
"Като специалист, като професионалист аз гледам на нещата, специално свързани с "Нотр Дам", с много тъга, но също и с много надежда, че всичко изгоряло ще бъде възстановено. Съвсем излишен дебат е дали стрелката, която падна първа при пожара на "Нотр Дам" трябва да бъде възстановена такава, каквато е била, или по някакъв по-модернистичен начин. Това е дебат, който не бива да се случва изобщо. Това, което ни занимава и ангажира в момента, е да се направи всичко възможно, за да се избегне допълнително сриване на сградата", каза професор Даниел Дюше.
Повече можете да чуете от звуковия файл.Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..
Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..
Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР) е в протестна готовност. Поводът: опасения от замразяване на заплатите. "Искаме много ясно..
" Ще отидем на лидерска среща за правителство, ако бъдем поканени. Първото нещо, което ще сложим на тази среща, е конкретиката по декларацията, която..
Явна е липсата на кадри, а липсата на кадри е защото няма адекватно заплащане. Затова подготвените кадри отиват в чужбина . Тази равносметка..