Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Елизабет Дюше: Във Франция има добра система за закрила на културното наследство

Елизабет Дюше
Снимка: Ани Петрова
Професорите Елизабет Дюше и Даниел Дюше се срещнаха с главния архитект на София Здравко Здравков и с експерти на Министерството на културата. Френските специалисти участваха в международна конференция за опазване на културното наследство във Видин, организирана от Софийския дискусионен форум.

Какви инструменти предлага Франция за опазване на наследството, даже когато то е частна собственост?

"Ние наистина имаме една система за закрила на културното наследство, която покрива цялата градска зона, като се отделя специално значение на архитектурното наследство, взема се предвид културното наследство, пейзажите, градската среда, в която има такива културни паметници. Но също така се взема предвид и животът, който тече в тези квартали, като се работи по проблемите на настаняване, на търговия, на оборудване и по културните въпроси", каза професор Елизабет Дюше.

Има и второ ниво за закрила на културно наследство, което се отнася до по-малко престижни комплекси:

"Но също така се отнася до части от територията, в които околната среда, атмосферата е изключително важно, защото често пъти служи като фон на централните части на града."

Построяването на една нова сграда не е по-евтино, отколкото да се ремонтира сграда, паметник на културата

"Нашите системи за закрила на градските комплекси, по тази система се закрилят и консервират паметниците на културата, културното наследство, но също така се регулира новото строителство. Ако не могат да се построят повече квадратни метри, отколкото заема настоящата стара сграда, къде е интересът да се премине към едно ново строителство", допълни професор Елизабет Дюше.

Днес интересът е изключително голям не само за запазване на културното наследство, въобще за запазване на облика на центровете в градовете, каквито са към момента.

"Смятам, че във Франция в момента привилегироваме качественото по отношение на количественото. Това вече се прави във Франция и си даваме сметка, че масовият туризъм вече не се развива, не е интересен. Все повече французи и чужденци искат да отидат, да посетят обикновени такива селски местности, малки селца и които въобще вече не се интересуват от така наречените фабрики за туристи. Искат да видят това, което се е правило 60-те, 70-те години, защото едни и същи сгради могат да изглеждат различно между 60-те години и 21-ви век", каза в предаването "Хоризонт до обед" Даниел Дюше.

Използва ли се във Франция опазването на културното наследство за предизборни цели по време на кампания

"Да, това е едно много голямо, много важно предизвикателство за кметовете. Ще имаме общински избори през март 2020 и вече предизборната кампания започва и си даваме сметка, че всички партии, всички кандидати се облягат и на тази тематика. А ние така като бюро за външни проучвания в момента финализираме документацията, за да могат кметовете - настоящи и бъдещи - да разполагат с нея по време на тяхната кампания", коментира професор Елизабет Дюше.

"Естествено е при нас културното наследство да се вземе предвид при избори, при предизборни кампании, защото нашите документи, свързани с градоустройството, в по-старите градове надхвърлят историческите рамки и се поставят въпроси за настаняването на хората, устойчивото развитие", допълни професор Даниел Дюше.

За процеса на възстановяване на катедралата "Нотр Дам"

"Като специалист, като професионалист аз гледам на нещата, специално свързани с "Нотр Дам", с много тъга, но също и с много надежда, че всичко изгоряло ще бъде възстановено. Съвсем излишен дебат е дали стрелката, която падна първа при пожара на "Нотр Дам" трябва да бъде възстановена такава, каквато е била, или по някакъв по-модернистичен начин. Това е дебат, който не бива да се случва изобщо. Това, което ни занимава и ангажира в момента, е да се направи всичко възможно, за да се избегне допълнително сриване на сградата", каза професор Даниел Дюше.

Повече можете да чуете от звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04