Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Режисьорът Николай Волев: Киното е скъпо удоволствие

Николай Волев
Снимка: личен архив
В киното, за да се завърти цялата машина, да се произведе един филм в днешно време, минават понякога  5 до 6 години. Надеждата му е, че българите, които напуснаха страната ще започнат да се връщат. Той е режисьор на филмите "Маргарит и Маргарита", "Да обичаш на инат",  "Дом номер 8" , "Извън пътя". 

"Преди, когато държавата изцяло финансираше киното, този цикъл беше сведен до една година и там си беше ясно, всичко беше даже под една година. И всички онези филми, които сега продължават да радват след толкова години толкова много милиони българи, са произведени по много по-лесен и бърз и ефективен начин. Тогава системата беше копирана от Холивуд, колкото и да говорят за политическа цензура, самата система на производство беше въведена от един много мъдър и умен човек. Типично холивудска продуцентска система с нужния контрол и нужните темпове, за да не се харчат излишно пари. Докато сега по 3,4,5 години минават, докато се завърти цикълът от начало - кандидатстване, финансиране частично", каза Николай Волев в предаването "Графити по въздуха".

За връзката между киното и театъра

"Докато в театъра това е много по-опростено. Средствата са много по-малко."

Лишен съм от възможността да правя документално кино

"Киното е скъпо удоволствие. Театърът е много по-евтино удоволствие. Десетократно по-евтино удоволствие. Киното е много скъпо удоволствие и ако то не получава нужната подкрепа от държавата, не може нищо да се направи."

"Елизабет - жена по случайност" е едно произведение, което отдавна ме вълнува, казва режисьорът Николай Волев

"На стари години тя си наумява, първо е лудо влюбена в 34-годишен по-млад мъж от нея и второ си е наумила, че Шекспир работи подмолно, за да я свали от трона. Това, разбира се, са трагикомични елементи, върху които разсъждава и Дарио Фо и които ме привлякоха, защото човешката природа често пъти е толкова парадоксална и толкова смешна, и нелепа, че на пръв поглед изглежда невероятна."

Сменил е различни професии

"Баща ми от малък още от предучилищна възраст всяко лято от първи клас нататък, всяка ваканция той настояваше аз да работя. Помагал съм на баба ми да ниже тютюн, след това съм простирал тухли, след това съм поливал панели, брал съм домати, какво ли не. Работил съм по време на следването какви ли не професии, за да се издържам."

За да проникне човек в психиката, трябва да познава максимално много хора

"Спомням си на един фестивал в Гърция преди 89-та, когато участвах с "Дом номер 8" и започнах да говоря колко е ужасно да се създава изкуство тук и те се нахвърлиха върху мен, защото се оказа, че всички в Гърция, които се занимават с изкуство, са леви. Те казваха "Недей, ти не си ял попарата на бедния капиталистически свят". Богатият капиталистически свят е едно, но бедният... Там държавата лишава точно хората на изкуството от онези средства, които са жизнено необходими да има нормален процес, културен процес и всичко е подчинено на рекламата, на пазара, на търговията, на алъш вериша." 

"Надявам се, че нещата ще тръгнат в добра посока и че хората, които напуснаха България, ще започват да се връщат, защото извън всичко това дадеността на България е райска", каза режисьорът Николай Волев.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част)

Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..

публикувано на 20.11.24 в 16:38
Наталия Георгиева

Наталия Георгиева се е посветила на читалището в село Гурково

В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето.  "Човекът, който..

публикувано на 17.11.24 в 06:24

Омайващата Юркие Фейзи предава на хората позитивния си дух

Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..

публикувано на 10.11.24 в 08:14
Йордан Караджов

Данчо Караджов: Националното радио е в основата на успеха на "Сигнал"

"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...

публикувано на 07.11.24 в 14:55
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53
Атанас Капралов, поет и директор на Националния литературен музей

Атанас Капралов: Доста от гробовете на наши класици са оставени в забвение, немилост, тревясали

Днес се навършват 110 години от кончината на поета Пейо Яворов . Той умира на днешната дата през 1914 г. Години след смъртта му драматургичното творчество на Яворов продължава да вълнува поколенията. Мисията и трагедията на любовта в живота му не спират да привличат изследователи и публично внимание. " Пейо Яворов е един от великите поети..

публикувано на 29.10.24 в 09:52