Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юлий Павлов и Страхил Делийски пред БНР

Феноменът на късното влизане в кампаниите преди избори в България

3
Снимка: БГНЕС

"В България периодът преди местните избори изглежда странно. В нормалните държави поне 6-7 месеца преди изборите са известни основните кандидати. У нас също беше така до преди 7-8 години, но след това изведнъж започна да се скъсява този срок и кандидатите да се обявяват в последния момент. Това е едно неуважение към избирателите". Това каза пред БНР социологът Юлий Павлов - директор на Центъра за анализи и маркетинг. Според него регистрирането на кандидати в последните дни от срока за регистрация е абсолютно нарушение на всички правила на изборни кампании, особено на неизвестни кандидати. "Аз не мога да си обясня това", категоричен беше той.

По думите му късната поява на кандидатите е причина те да нямат ясна програма. "Те сега си изработват програмата, в момента. За какво ще гласуваме? Вероятно според партийните си пристрастия. Така че очаквам основен инструмент да бъде атакуването на противниците и компроматната кампания". 

"За да може един човек, който е слабо познат, да има някакви шансове да се класира, е необходимо да мине през няколко етапа - разпознаване, харесване, намерение за гласуване и гласуване. Всеки от тези етапи отнема поне по два месеца, т.е. минимумът е половин година, за да можете да лансирате и да развиете един слабо познат кандидат. В противен случай, само си хвърляте парите на вятъра и този кандидат няма да дърпа листата за общински съветници, даже има опасност този кандидат да получи по-малко гласове, отколкото листата", коментира Павлов в предаването "Неделя 150" по програма "Хоризонт".

Според политологът Страхил Делийски две неща определят късното влизане на много кандидати в кампанията:

"Първото е демографската характеристика по места. На много места няма кой да застане начело на листа или да поведе кандидаткметска кампания. Липсват подготвени хора. Това е една много важна причина, чрез който трябва да се дадем сметка за степента, в която политическите партии са загърбили една основна тяхна демократична функция, а именно - формирането на политически елит и на централно, и на местно равнище. Друг фактор за късното влизане в кампанията е опитът за търсене на технологични инструменти за накланяне на везните в една или в друга посока".

Юлий Павлов се съгласи, че една от основните причини за късното обявяване на кандидатите за участие в изборите е "късата скамейка" на повечето партии: "На много места местните структури не могат да си намерят човек, когото да предложат на централното ръководство", уточни той.

По мнението на Делийски предстоящите местни избори ще бъдат белязани със силна мотивация от локалната специфика, която на различните места е различна. "Не виждам национално обединяващ мотив за различните кампании и това не е лошо", каза той. Според него е интересно да се видят на различните места различните залози.

И двамата анализатори бяха категорични, че не се вижда необходимост от предсрочни парламентарни избори.

Цялото интервю на Явор Стаматов с Юлий Павлов и Страхил Делийски в "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Позиция на МС за смяната на областните управители на Смолян и Кърджали

От Министерския съвет излязоха с позиция за решението, с което вчера бяха освободени областните  управители на Смолян и Кърджали, а на тяхно място бяха отново назначени хората, които само преди месец бяха отстранени от тези постове.  Смениха областните управители на Кърджали и Смолян От Кабинета "Главчев" напомнят, че съгласно Конституцията..

публикувано на 25.07.24 в 16:54

Да се върне 100-процентовият компенсаторен механизъм за бизнеса при цените на тока, обсъждат депутатите

Да се възобнови 100-процентовият компенсаторен механизъм за бизнеса при цени на електроенергията за небитови потребители над 180 лв. за мегаватчас със задна дата от 1 юли.  Това проекторешение ще бъде обсъдено утре сутринта от депутатите от комисията по енергетика.  При постигнат консенсус, то ще бъде внесено в пленарната зала. Ако решението бъде..

публикувано на 25.07.24 в 16:50
Комисията по бюджет и финанси заседава в сградата на Народното събрание - 25 юли 2024 г.

Бюджетната комисия одобри 194 млн. лв. за оборудване на 2 кораба от типа лека фрегата за ВМС

С единодушие Бюджетната комисия на НС одобри разход от над 194 милиона лева с ДДС за оборудване на двата многофункционални модулни патрулни кораба от типа лека фрегата за Военноморските сили.  Средствата са разпределени за срок от пет години, като за тази година ще се отпуснат 32 милиона лева. Те са в рамките на разписаните бюджетни разходи..

публикувано на 25.07.24 в 16:45

Мнозинството в Бюджетната комисия подкрепи внесения от МС законопроект за въвеждане на еврото

Мнозинството в Бюджетната комисия на НС подкрепи внесения от Министерския съвет законопроект за въвеждане на еврото в България. В него се уреждат принципите, правилата и процедурите за въвеждане на еврото като парична единица. Вицепремиерът и финансов министър Людмила Петкова припомни важни срокове по въвеждането на новата парична единица в..

публикувано на 25.07.24 в 16:34
Георги Милтиядов

Георги Милтиядов и Плевенската филхармония канят на "Среща в Бургас"

Плевенската филхармония и диригентът Георги Милтиядов  канят на   концерта "Среща в Бургас" . Той  ще се състои на 29 юли от 20.30 часа в спортната зала "Бойчо Брънзов" в града. " Това е едно своеобразно отбелязване на моята 25-годишнина и крехките 10 години като композитор ", каза пред БНР Георги Милтиядов. В анонса на концерта..

публикувано на 25.07.24 в 16:23

Стартира изграждането на нов индустриален парк в Русе

Изграждането на нов индустриален парк по Плана за възстановяване и устойчивост започна в Русе, а служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов се срещна с представители на местната власт и бизнеса. 26 милиона лева европейски средства получава фирмата, която ще изгради "Индустриален парк ЛВЗ" в Русе по Плана за възстановяне и..

публикувано на 25.07.24 в 16:22

Седем задържани в Белгия за подготовка на атентат на Олимпийските игри във Франция

Седем души са задържани при 14 обиска, извършени в няколко белгийски града като превенция срещу терористичен акт преди започващите утре Олимпийски игри в Париж. Обиските са извършени в Брюксел, Антверпен, Лиеж и още няколко града в кралството, като съдията ще реши на по-късен етап дали задържаните ще останат в ареста.  Те са заподозрени в..

публикувано на 25.07.24 в 15:59