Големият победител в 19-ото издание на Конкурса за написване на симфонично произведение в 7/8 е Любомир Денев-младши с произведението „Балканска сюита“. Младият автор е известен още като главен диригент на Филхармония "Пионер" и ръководител на Балкански младежки симфоничен оркестър.
Заключителният концерт на конкурса, организиран от фондация „Св. Георги Чудотворец“ и Съюза на българските композитори се състоя на 1 октомври в зала „България“. Поставената тема пред участниците този път бе „Ръченица“, а петте творби, достигнали до финала, прозвучаха премиерно в изпълнение на Софийската филхармония под диригентството на Григор Паликаров.
Тази година журито беше водено от Ценко Минкин - председател на Съюза на българските композитори, с членове: проф. Пламен Джуров, проф. Георги Костов, доц. Георги Арнаудов и Георги Андреев. Те определиха втора награда да получи Димитър Христов - диригент на Оркестъра за народна музика на БНР - за пиесата „Приказка за ръченицата“, а трети е Стоян Стоянов-Сторн, който се представи с композицията „Симфонична история“.
Публиката също по традиция даде своя награда - най-голям брой гласове събра китаристът на рок група „Епизод“ Васил Бележков, който участва в конкурса тази година с Три симфонични ръченици.
Определено може да се каже, че битката беше между много доброто познаване на възможностите на симфоничния оркестър и познаването на българския фолклор с посланията, които той носи. Именно тяхното съчетаване е в основата и основна цел на този конкурс.
Продукцията "Конклав", дефинирана като политически трилър и фокусираща се върху процеса за избор на папа и всичко задкулисно, с което той е свързан, спечели наградата за най-добър филм на церемонията по връчване на отличията БАФТА на Британската академия за кино и телевизия, предаде Ройтерс. Режисьор на филма е Едвард Бергер. Филмът е..
Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...
На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..
Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..
Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио. Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..
От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият..
Самата Демократическа партия вижда и осъзнава своята неподготвеност да бъде стойностна и истинска опозиция на случващото се в САЩ. Това обясни пред БНР..