Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петро Бурковски: Приемане на искания на Москва не означава, че Киев отстъпва за Донбас

Петро Бурковски - старши анализатор във фондацията „Демократични инициативи“ в Киев.

Три години минаха от последната среща на Нормандската четворка за решаването на конфликта в Източна Украйна. Този месец лидерите на Украйна, Русия, Германия и Франция могат да се съберат отново. Това стана възможно след като новият украински президент Володимир Зеленски склони да отстъпи първи пред исканията на Русия и донецките и луганските сепаратисти.

В какво се състоят тези отстъпки и кои са препъни-камъните пред мирния процес, който вече 5 години тежи на отношенията между Европа и Русия, обяснява Петро Бурковски - старши анализатор във фондацията „Демократични инициативи“ в Киев, в интервю на Тоня Димитрова за предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.

- Една фраза циркулира непрекъснато в общественото пространство в Украйна тази седмица - „формулата Щайнмайер“. Какво представлява тази формула?

- Ако погледнем писмо, което беше подписано от представителите на Украйна, на Русия и на сепаратистите и като казвам писмо -  имам предвид писмото до мисията на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. В това писмо всички страни се договарят за тази формула - формулата Щайнмайер. Тя предвижда закон за специален статут на Донецка и Луганска области да влезе в сила, след като мисия на ОССЕ заключи, че в тези области са се провели избори според европейските стандарти и те са били свободни, честни и прозрачни. Едва след това този закон влиза в сила.

- Какво се казва в това писмо за присъствието на проруските сили - ще има ли изтегляне преди провеждането на избори?

- Това, което мога да кажа към момента, е, че това писмо няма думи за каквото и да е присъствие на военни сили. Това означава, че въпросът с присъствието на проруските сили и тяхното разоръжаване, както и въпросът за силите, които трябва да следят за сигурността и реда в окупираните територии, са предмет на бъдещи преговори. Така изборният процес се разделя от въпроса за военното присъствие и всички военни действия в окупираните територии. Решение на тези проблеми трябва да бъде намерено при директни преговори между президентите на Украйна и Русия, канцлерът на Германия и държавния глава на Франция в рамките на срещата на Нормандската четворка.

- Има ли разлики в интерпретациите на това писмо, на формулата Щайнмайер, между Украйна и Русия?

- Що се отнася до това писмо, няма различни интерпретации, защото украинският представител - бившият президент Леонид Кучма, и руският представител - бившият председател на Думата - Борис Гризлов, подписаха едни и същи думи. Но украинската и руската страна интерпретират по различен начин контекста, в който трябва да се проведат изборите в Донбас. Според нашата позиция - те могат да се проведат само след изтеглянето на чуждите военни сили от окупираните територии, докато Русия смята, че вотът трябва да се състои след директни преговори между украинското правителство и сепаратистите и Киев трябва да се съгласи на условията им. Тази руска позиция е неприемлива за Украйна и тя също ще е предмет на преговори между Русия, Украйна, Германия и Франция по време на предстоящата среща на върха.

- Има много коментари, че Украйна е влязла в дългосрочен капан, че подписването на това споразумение е всъщност капитулация, на какво се дължат тези коментари?

- Тази формула Щайнмайер е измислена още през 2015 г., а тогава се считаше, че Украйна ще влезе в директни преговори със сепаратистите. Но 4 години по-късно ситуацията е различна, Украйна подсили позициите на военните сили и има общо мнение в Европейския съюз, че Русия трябва да бъде наказана за нарушаване на международното право и на целостта на украинската територия и че сепаратистите, контролирани от Русия, не могат да бъдат приемани за равнопоставена страна в преговорите. Равностойни страни в тези преговори могат да бъдат само Украйна и Русия. Но Москва интерпретира ситуацията така - следващата стъпка след подписването на писмото тази седмица  са директни преговори със сепаратистите, докато Русия е само медиатор. Тази визия не се споделя нито от Украйна, нито от европейските сили. Ние и като казвам ние, имам предвид Европейския съюз и Украйна, все още считаме Русия за агресор и затова е рано да се твърди, че има капитулация.

- Проукраински настроените хора вече напуснаха Донбас, няма ли да е предвидим в такъв случай резултатът от вота там?

- Не можем да мислим, че изборите ще се проведат сега, по мое мнение те няма да се състоят през следващите 12 месеца. Процесът е малко по-дълъг. Те ще се организират едва след изтеглянето на чуждите части и завръщането на украинските сили за сигурност, вероятно ще има и международно присъствие и след като Украйна си върне контрола върху границата с Русия. Само в такъв случай може да се гарантира, че вотът ще се проведе според украинското законодателство и демократичните стандарти. За нас и за западните ни партньори - Германия и Франция, е очевидно, че само украинското правителство може да гарантира честни и свободни избори, които у нас се провеждат години наред, а последните такива избори в Русия бяха в края на 2006-2007 година.

- Мирът в Източна Украйна беше основните предизборно обещание на Володимир Зеленски. Това ли е причината той да приеме сега условието на Русия за формулата "Щайнмайер" и каква роля играе в този момент и позицията на европейските лидери?

- Новият украински президент се опитва да покаже, че има намерение да сложи край на войната и че иска да влезе в преговори с руския президент. В продължение на години позицията беше, че украинското правителство няма да влиза в деконструктивни преговори. В момента позицията е, че искаме да седнем на масата за преговори за конструктивни разговори в посока мирно решение. Ето защо трябва да се съгласим и да приемем тези официални искания от Русия. Това не означава, че отстъпваме от позицията. Съгласяваме се само за провеждане на избори и за закон за специален статут. Но основното ни искане остава същото - изтегляне на руските сили, разоръжаване на сепаратистите и връщане на реда и върховенството на закона. Всичко това ще бъде поставено на масата за преговори и ще видим каква е реакцията на Русия.

- Какво е, обаче, реакцията на обикновените украинци. Володимир Зеленски беше принуден да направи обръщение към нацията след споразумението, успя ли да ги убеди той, че Киев не е в отстъпление?

- Да, има някои проблеми с комуникацията с хората, че подготовката за преговорите на Нормандската четворка се прави тайно. Русия се опитва да използва тези настроения като ги насочи срещу украинския президент. Руските медии и проруските медии в Украйна се опитват да представят ситуацията като подготовка за капитулация и така да отслабят преговорната позиция на Зеленски. Но доверието и обществената подкрепа за президента все още са доста високи и въпреки, че той направи някои комуникационни грешки, има достатъчно време да ги поправи. Сега основната му задача е да остане твърд в преговорите с Владимир Путин във формата на Нормандската четворка.

Интервюто може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тома Белев

Тома Белев: Половината от добива на вода за питейни цели не се измерва!

410 населени места у нас официално имат издадена заповед от кмета за воден режим . Има още 140, които по сигнали на граждани и медийни публикации също имат проблеми с водоснабдяването. Това съобщи пред БНР Тома Белев, бивш заместник-министър на околната среда и водите, съпредседател на "Зелено движение", природозащитник. Той е изготвил карта..

публикувано на 26.08.24 в 08:32

В село Люти брод се проведе празника на врачанския мискет

Наскоро в мездренското село Люти брод се проведе четвъртото издание на празника на врачанския мискет. Уникалният местен винен сорт бяло грозде и произведените от него вина и ракии събраха на десния бряг на река Искър срещу скалния феномен "Ритлите" десетки любители на бутиковите напитки и регионалните деликатеси. Свои продукти..

публикувано на 25.08.24 в 07:46

Дейността на Областния информационен център в Плевен е гарантирана до 2029 година

Областният информационен център в Плевен продължава своята работа след подписан договор между Общината и Управляващия орган на Програма "Техническа помощ". Той е за срок от шест години. Размерът на безвъзмездната помощ възлиза на 1 290 754 лева. Основните цели, от които четиричленният екип се ръководи, са повишаване нивото на..

публикувано на 25.08.24 в 07:34

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). НПСС от много време..

публикувано на 20.08.24 в 10:39
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков предлага да бъде изграден паметник на инж. Иван Иванов в София

Да бъде издигнат паметник на инженер Иван Иванов в София, предлага общинският съветник от "Синя София" проф. Вили Лилков. Решение за това има още преди 13 години, което до този момент не е изпълнено. Инж. Иванов е кмет на столицата в периода май 1934- 9 септември 1944 година. "Решението е преди повече от 10 години. Паметникът да се..

обновено на 18.08.24 в 07:36

Фотографът Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в XI Международен фотосалон Пловдив 2024

Плевенският фотограф Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в тазгодишния XI Международен фотосалон Пловдив 2024. Международното жури присъди на Бенджи Златен медал на Международната федерация за фотографско изкуство - FIAP и купата на салона за фотографията „Потоп 1“. Бенджи е добре познат във фотографските среди, работил е за..

публикувано на 18.08.24 в 06:16