Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Космически октомври в Ratio

Марс, космическите двигатели и защо не е лесно да се въртиш в космоса са част от събитийния дневник

Виктор Данчев и Снежана Янева
Снимка: Иван Русланов

Платформата за популярна наука Ratio.bg организира Месец на космоса. 

„Космосът е много як, а през октомври е световният ден на астрономията. Ние се вдъхновихме от това и решихме да направим цял месец на космоса. Това е инициатива, която стартираме тази година. Организации със сходни дейности като нашата решиха да се включат, така че към момента имаме вече девет събития за октомври“, разказа Снежана Янева в предаването "Изотопия".

Ratio се включва с три събития в Месеца на космоса, първото от които е днес, 8 октомври. В сътрудничество с Европейската космическа агенция посетителите ще могат да се пренесат на Марс. Ще гостува планетарният геолог от Природонаучния музей на Лондон Зак Дикисън. Събитието е с вход свободен, ще протече на английски език. Включва презентация и дискусионен панел.

„Със Зак ще си говорим за това как е изглеждала повърхността на Марс преди милиарди години и дали е възможно тя да е била много по-близка до тази на Земята в момента – с реки, езера и може би даже океани, с течна вода. /…/ Марс в момента е доста интересна тема. В момента има поне 8 живи, активни мисии. За догодина са планирани четири, една от които - „Марс 2020“ на НАСА ще изследва именно геологията на планетата в търсене на следи от отминал живот.“

Друго от събитията, които ще бележат космическия октомври, ще бъде посветено на физиката на въртенето – на въртенето и как описваме въртенето. То ще се случи на 22 октомври. „Всъщност въртенето не е никак просто нещо. Даже да опишете как се върти едно шише вода в космоса всъщност е доста сложно“, казва Виктор Данчев, който ще бъде модератор на проявата. „Ние ще покажем експерименти, които на Земята е много трудно да си ги направим веднага, понеже не сме в безтегловност тук.“

На 15 октомври пък ще гостува инженер-физикът Стоил Иванов, специалист по плазмени и йонни двигатели. Той ще говори по темата за космическите двигатели и как се придвижваме в космоса. Стоил Иванов работи по тип двигател, който е слаб като чиста тяга в сравнение на двигателите на един самолет или на изстрелвана ракета, но е много ефективен. „С много малко гориво може да правите ужасно ефективно дълги маневри. Буквално по половин-една година да работи двигателят, с много малко гориво и да ви закара много по-далече, отколкото традиционният ракетен двигател“, поясни Виктор Данчев.  

Ratio развива и podcast секция, в която са включени и лектори на събитията. „Хора да могат да ни слушат в удобно за тях време, да сме в телефоните им, защото науката е яка“, посочи Снежана Янева.  

Още за космическия октомври ще научите от звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред се връщат там. Изобщо градът се променя, но любовта към него остава.  Градът е разположен..

публикувано на 07.07.24 в 15:11
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е..

публикувано на 03.07.24 в 14:02

Павлина Илиева: За българина цената е водеща при избор на почивка

Намираме се в разгара на активния летен сезон и всеки пътува или ще пътува нанякъде. В последните години българите имат все по-голям избор за това, къде да отидат на лятна почивка . Избират близки или далечни дестинации, познати или екзотични места. Някой търсят развлечения, други хубави плажове, трети евтин пазар. Важното е почивката да..

публикувано на 01.07.24 в 13:42

Двама български космически предприемачи за разрастването на иновации в Космоса

Те вярват, че ходенето в космоса е по-лесно. Те вярват, че това е бизнес възможност и начин да развиват компании за милиони. Те са двама български космически предприемачи , който бяха гости на едно от последните издания на „Тех Парк толкс'' на София Тех Парк. Това са Делян Аспарухов - съосновател и президент на американската компания Varda Space,..

публикувано на 29.06.24 в 08:30
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51