Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Томичовият псалтир остава в България до 8 декември

Средновековният илюстриран сборник е тук след 10-годишна реставрация

Снимка: БТА
Един от най-ценните и богато илюстрирани ръкописи на Средновековна България от 14 век - Томичовият псалтир, е изложен в Националния археологически институт с музей при БАН. Оригиналът никога не е гостувал в България и не е напускал Москва, където се съхранява. Ръкописът, който е на почти 700 години, остава у нас до 8 декември. 

Томичовият псалтир е молитвена книга на старобългарски език, изработена от монасите от Търновската книжовна школа. От 40 годишното царуване на Иван Александър през 14 век до наши дни са останали само още два подобни ръкописа - Манасиевата хроника, която се намира във Ватикана и Лондонското евангелие, което може да се види в английската столица. 

Томичовият псалтир се състои от 304 хартиени листа с църковни текстове, илюстрирани със 109 миниатюри. Сега е в България след продължила 10 години прецизна реставрация, обясни проф. Аксиния Джурова - изследовател на ръкописа. 

От 1901 година псалтирът се съхранява в Държавния исторически музей в Москва, където получава и името си, в чест на своя откривател - Сима Томич. той е известен филолог-славист, който в началото на 20 век е командирован от Сръбската академия на науките в днешна Република Македония със задачата да проучи местните говори. 

При тази експедиция сръбският учен открива и няколко ръкописа в българска редакция, сред които се откроява най-вече псалтирът. Заради значението си, ръкописът е оценен и откупен от музея в Москва с намерение да бъде публикуван. 

Илюстрациите в псалтира са дело на няколко майстори - славяни и гърци. Композицията представя и двата свята - земния и отвъдния. 

Чуйте повече в репортажа на Светослава Кузманова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шокиращи "шедьоври" от световната кулинарна култура

От божествените деликатеси през традиционно, простичко, носталгично и убийствено вкусно приготвени храни, през екзотично звучащите и пропити от оригиналност кулинарни изобретения....в "Изотопия" стигнахме до противните, отблъскващи, шокиращи измерения на световната кулинарна култура.... Дълбоко в хранителните табута навлиза Автономията за..

обновено на 25.04.24 в 13:06
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53