Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В интерактивния фолклорен център в Чавдар преоткриват традициите

Експозицията „Колелото на живота" се взира в миналото с мисъл за бъдещето

7
Снимка: Фолклорен център "Чавдар"

Днес в Института за етнология и фолклористика с етнографски музей при БАН представят Фолклорния интерактивен културен център в село Чавдар, създаден с помощта на експерти от института.
   

Експозицията „Колелото на живота“ съчетава визуална и текстова информация, опира се на издирени писмени стари сведения (например дипломна работа на местна учителка, защитена в Софийския университет през 1942 година), включва възстановки на ритуали като сватба и обред за дъжд. Специални анимации са предвидени за най-малките. В тематичната палитра са включени различни празници, събори и курбани. Проведени са теренни проучвания във видео, аудио и фото формат за живите практики, които се изпълняват и в момента.

„Направихме специална акция за събиране на материали – на фотоси от семейните албуми, на предмети, на тъкани. Хората от село Чавдар се отзоваха на секундата. Започна и дигитализация на тези материали. Така че е положено началото на създаването и на дигитален архив на културното наследство в село Чавдар и околността“, разказа в предаването „Хоризонт до обед“ доц. д-р Ваня Матеева от Института по етнология и фолклористика към БАН. Тя е фолклорист и експерт по нематериално културно наследство.

„С основаването на Фолклорния център, което се случи на 22 септември 2018 година, бе положено началото на едно незабравимо пътуване във времето и пространството, към традиционната култура, преживявана от миналото до днес, с образите и героите на селото. Това е едно единение на стари и нови знания и умения, модерни информационни и визуални техники, за навлизане в широкия и пъстър свят на фолклора, бита, душевността. Тук наистина оживяват съветите на предците, вярата, ритуалите, общението с природата и земята, плодовете на човешкия труд и творчество, историята…“

Влизаме в дълбините на традициите, на едни неща, които биха послужили на нашите поколения, за да могат да носят не само в сърцата си, но и в бъдещите си действия в живота нашето културно наследство, допълни доц. Матеева. Тя определя атмосферата в центъра като „нова игрова амалгама, пренасяща в света на нашето културно наследство“.

„Посетителят може наистина да се почувства като герой от вълшебната приказка, да премине предизвикателствата, да премине и загадки и да открие свой ключ към света“, подчерта тя.  

Според Ваня Матеева в перспектива може да се мисли за мрежа от подобни културни центрове в страната, които не само да осигуряват база за модерно – игрово, интерактивно експониране на наследството, но да бъдат и база за развитието на  местния културен туризъм.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Снимки: Фолклорен център "Чавдар"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков предлага да бъде изграден паметник на инж. Иван Иванов в София

Да бъде издигнат паметник на инженер Иван Иванов в София, предлага общинският съветник от "Синя София" проф. Вили Лилков. Решение за това има още преди 13 години, което до този момент не е изпълнено. Инж. Иванов е кмет на столицата в периода май 1934- 9 септември 1944 година. "Решението е преди повече от 10 години. Паметникът да се..

обновено на 18.08.24 в 07:36

Фотографът Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в XI Международен фотосалон Пловдив 2024

Плевенският фотограф Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в тазгодишния XI Международен фотосалон Пловдив 2024. Международното жури присъди на Бенджи Златен медал на Международната федерация за фотографско изкуство - FIAP и купата на салона за фотографията „Потоп 1“. Бенджи е добре познат във фотографските среди, работил е за..

публикувано на 18.08.24 в 06:16
Проф. Васил Николов

Проф. Васил Николов: Ще наблегнем на производствения център за сол на Провадия-Солницата

През 2024 та се навършиха 20 години от началото на разкопките на праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата (5600-4350 г. пр. Хр.). Започна поредният, двадесети сезон на археологическите проучвания и екипът, ръководен от проф. Васил Николов от Националния археологически институт с музей на БАН е вече на терена...

публикувано на 13.08.24 в 14:56

Вино Сокай и жива бира с чубрица в Трявна

Трявна предлага удоволствия и изкушения, които се простират далеч извън клишето на културния туризъм на малкия възрожденски град.  Тук можете да опитате специа лна селекция вино, произведено в Трявна и специална бира, направена в Трявна. Виното има серия Сокай , посветена на уникалния  женски накит, заради който тревненки са ходели с високо и..

публикувано на 12.08.24 в 15:30
Изглед от Петково

В Родопите тръгват "По стария път на керваните за Беломорието"

"По стария път на керваните за Беломорието" е излет, който правят днес жителите на село Петково и околните села в Смолянско. Местни жители и гостите им вървят по пътя на своите предци, който ги е свързвал преди повече от 500 години със земите на Беломорска Тракия. Много занаятчии, овчари и търговци са изкарвали прехраната са своите..

публикувано на 11.08.24 в 18:24

Биляна Дудова ще се бори на репешажите за бронза

Биляна Дудова ще участва на репешажите за бронза в категория до 62 килограма за жени от турнира по борба на Олимпадата в Париж, след като победилата я по-рано на четвъртфиналите Ирина Коляденко от Украйна надви трикратната световна шампионка и сребърна медалистка от Токио 2020 Айсулу Тинибекова от Киргизстан на полуфиналите. Коляденко взе реванш срещу..

публикувано на 09.08.24 в 21:46

Проф. Теодора Чамова: След вдишване на райски газ човек може да загуби съзнание

Употребата на райски газ преди шофиране е опасна, тъй като може да наруши концентрацията и да доведе до пътни инциденти – това разказа в интервю за предаването „Хора, пътища, автомобили“  проф. Теодора Чамова от Клиниката по нервни болести в университетската Александровска болница. По думите й през последните 10 години този газ все по-често..

публикувано на 06.08.24 в 13:34