Тя определя себе си като богослов със сръчна ръка, а не иконописец, а картините си като откровение. От малка знае, че е родена, за да бъде художник, но животът ѝ потегля в друга посока. Следвайки професията на своя баща, става инженер. Преди 25 години решава, че трябва да развива таланта си и постъпва на работа в реставраторско ателие, където овладява иконописната техника. Влечението ѝ към християнството постепенно нараства. Водена от интереса си към библейските събития, Станкова се записва в богословския факултет.
„Исках да разбера какво се крие зад тези толкова одухотворени образи. Започнах да чета Библията, да се интересувам все повече и повече. Интуицията ми подсказваше, че в полето на религиозната живопис човек трябва да бъде колкото интуитивен, толкова и да познава много добре библейския текст.“
„Постепенно аз разбрах, че когато рисувам изцеленията, които е извършил Христос чудодейно, всъщност и аз самата съм изцелявания от него човек. И това изключително много ми помогна. Докато се занимавах със създаването на картини по текстовете на Новия завет, сама себе си се разпознах като християнка и разбрах коя съм всъщност.“
Художничката си поставя амбициозната задача да намери и извади на показ символното значение, скрито в библейския разказ. Прави го и с картината, вдъхновена от Тайната вечеря.
„Там вложих нещо, което не е описано в текста, за което аз много дълго време размишлявам – какво може да накара един ученик да предаде своя учител? Възможно е Юда да е искал да бъде любимият ученик на Христос… Много е възможно неговата душа да е била отровена от ревността.“
И докато в страни като Гърция, Сърбия, Румъния и Русия се правят експерименти и съвременни композиции в тази област, то у нас Юлия Станкова е единственият художник, който се занимава със съвременна иконопис.
За абстрактното изкуство в храмовото пространство у нас художничката казва, че ние имаме нужда от образ и не можем да се помолим на една безформена светлина.
„И докато в западноевропейската живопис, с настъпването на следващите етапи в модерното изкуство все повече изчезва човешкото лице, то става една бяло петно едва ли не, обратното – тук продължаваме да търсим лицето.“
В момента Юлия Станкова подготвя цикъл от картини, посветен на образа на жената в Новия завет.
Творбите ѝ предизвикват голям интерес в чужбина. В Холандия например Станкова вече има 10 проведени изложби. Композициите ѝ са приети с голям възторг и в Северна Македония.
Творческата й биография включва повече от 40 самостоятелни експозиции. Последната ѝ изложба със заглавие „Не бой се, само вярвай!“ може да бъде разгледана в музея „Борис Христов“ в София. Експозицията ще остане там до 15-и ноември.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
Снимки: Еленица Маринова
Станислава Копанкова е старшата акушерка в Неонатологията в столичната АГ болница "Шейново". За нея грижата за бебетата и професията акушерка е една от най-хубавите. С огромна любов се грижи за новородените деца. Спонтанно решава да стане акушерка. По време на държавния стаж разбира, че неонатологията е нейната професия. "Много ми..
В Плевен с празнични прояви и много музика в три поредни вечери отбелязаха 40 години от създаването на една от културните емблеми на града - детската хорова формация „Звъника“, създаден от Ваня Делийска, която е художествен ръководител и диригент на формацията. Хор „Звъника“ и до момента е към Центъра за работа с деца, където подредиха..
Навършват се 40 години от насилствената смяна на имената на мюсюлманите у нас. На днешния ден, 26 декември 1984 година при протест в село Могиляне е простреляна малката Тюркян, майката е ранена, а други двама са убити. Възпоменателен митинг край Могиляне за 40 г. от смяната на имената на българските турци " Възродителният процес в..
С годините изборът на коледни подаръци, особено за най-близките хора, се превръща в изпитание. 48-годишната Марияна Кърк от Ямбол сама избира своя подарък за миналата Коледа. Но какво се случва, когато желанието ѝ се сбъдва и къде я отвежда загадката от старите фотографии, попаднали в живота ѝ? Марияна Кърк отдавна живее в Лондон, където работи..
Четири момичета, жертви на насилие, посрещат Рождество Христово в кризисния център за деца, жертви на трафик и насилие във великотърновското село Балван. Най-малката е на 10 години, а най-голямата е 17-годишна. Вместо да отварят коледни подаръци под елхата в домовете си, те са под закрила и на чуждо за тях място. Имат своята Коледа,..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета . Коледарите пеят песни и правят наричания за здраве и плодородие . От читалище "Иван Вазов" в селото са им ушили носии, пояси и яморлуци. Коледарите носят и геги, на които жителите на селото..
Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство . Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..
Благотворителността му е присъща, но отказва да говори за това на кого и за какво помага, така както пише и в евангелието от Матей: "А ти,..
Над 2 хиляди бебета се родиха в Столичната болница "Шейново" през 2024-та година. Работата на екипа през годините показва, че доверието към..
Два апарата от "Българската Коледа" използват ежедневно в Клиниката по педиатрия към Университетската болница "Д-р Георги Странски" в Плевен . Чрез..