Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Елинор Адамсън: Човек, който мисли за децата, е щастлив

Вече 4 години ирландката работи с деца от Ново село

| обновено на 21.10.19 в 15:48
Елинор Адамсън вече четири години работи с децата от великотърновското Ново село.
Снимка: Здравка Маслянкова

52-годишна ирландка е като втора майка на децата от Ново село, Великотърновско. От четири години Елинор Адамсън ръководи общинския център за работа с деца в селото.

Над 20 деца посещават занятията в центъра, а през ваканциите броят им се удвоява. Това лято в Ново село е имало и скаутски лагер.

Новоселци разказват, че благодарение на чужденката самите те преоткриват децата си и разбират за неподозираните им таланти. Под ръководството на ирландката Елинор децата изработват бижута, правят градински орнаменти, оригами, учат се на различните техники на рисуване, пеят, рецитират.

„Играем на баскетбол, на волейбол, играем с играчки, рисуваме, играем на джаги. Харесва ми да хода в този център, защото е хубаво и има много неща. Забавляваме се с игри, тенис на маса. Има боксова круша, игрички, интересно е. Там свиря на китара, доволен съм. Много е добра, когато е там, постоянно отивам при нея“, разказват децата от селото.

Като хубава и полезна придобивка за Ново село определя детския център учителката Теодора Апостолова. Тя подчертава, че центърът, ръководен от Елинор Адамсън, активно работи и с децата от Центъра за специална образователна подкрепа.

Елинор има опит в работата с деца

Ирландката и съпругът й Пол идват у нас преди 11 години и избират великотърновското Ново село. Елинор е от учителско семейство и споделя, че да работи с деца е програмирано в гените ѝ. Дълги години се е занимавала по социални програми с проблемни деца в Лондон. Сега отново е в социалната сфера. „Българските деца са по-добри, с тях се работи по-лесно, защото и българите така са устроени, че за тях децата са на първо място“, казва Елинор Адамсън.

„Трябва да сме внимателни сега, защото след време тези деца ще мислят какво искат да направят. Работила съм много години с проблемни деца в Англия. И с нормални деца съм работила много години. Тук, в Ново село с нашите деца направих много с изкуствата за фантазията им, да им е интересно, да знаят децата, че светът е пъстър. Да провокирам любопитството им и да отключа мечтите им“, разказва още за каузата си Елинор.

Това лято, по време на скаутския лагер през един уикенд децата са били без телефони, без интернет, без телевизор, само с малко музика и много игри, риболов, огън и песни.

Не училище, а събиране на приятели

„Тук нормално през почивните дни идват 25 до 30 деца. През лятото стават 45 и повече. Всички ме знаят. Аз работя тук 4 години. Всички знаят, че го има този клуб. Човек, който мисли за децата, е щастлив“, казва още за работата си Елинор Адамсън. 

Детския си център ирландката нарича не училище, а събиране на приятели. По време на различните занятия тя наблюдава децата, помага им да общуват и заедно да преодоляват конфликтните ситуации.

Тя провокира децата да рисуват по 15 минути емоциите си, защото е важно да си приятел с децата, по думите й така те стават добри и отговорни.

„С децата трябва да се говори за всичко, не трябва да има забранени теми”, вярва Елинор Адамсън.

Какво още се случва в Ново село чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Genre и gender стереотипи и музикалното им преображение

Предаването чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева Снимки от "Варненско лято" : Лора Търколева

публикувано на 14.08.24 в 14:22
Град Трявна

Денчо Минев, кмет на Трявна: Градът е съдба и мисия, посещава се предимно от българи!

"Пътувай с Хоризонт" ви посреща на едно различно място - Трявна. Градът е малък, но достатъчно гостоприемен и богат с минало , с история, с талант, майсторлък и дързост, за да провокира гостите си с любов, с изпитание за интелектуалното им любопитство, с изненади и желание да се върнат – независимо дали идват за пръв или за пореден път. Слушайте за..

публикувано на 12.08.24 в 11:30
Село Млечево

Предизвикателството "100 лицеви опори" е в помощ на децата от севлиевското село Млечево

Млад мъж, който прекарва летата със семейството си в севлиевското село Млечево, се е заел да превърне неуютна стая в местното кметство в малка зала за тренировки на децата по бойни спортове . Нужна е малка сума за оборудването и Християн и негови приятели се надяват да съберат, като привличат вниманието отправяйки предизвикателството..

публикувано на 11.08.24 в 19:32

Историята на чешмата с кристална вода край Доспат, дар за хората от рода на Красимир Рашилов

За да има вода, трябва да има гора, казва мъдро Красимир Рашилов - 86-годишен майстор-чешмар от Доспат.  По думите му, водите, които извират от Родопите, са кристални, а държавата е обърнала гръб на природата и водните богатства.  "Любител съм на природата, на водата, на гората и на всички останали природни забележителности. Затова хрумна ми..

публикувано на 07.08.24 в 20:26
Изпепелени домове във Виня дел Мар, Чили, 4 февруари 2024 г.

Как се бори с горските пожари Чили - страната, в която всички пожарникари са доброволци?

Чили е латиноамериканската страна с най-дългата територия в света - над 4600 км. Тази ивица осигурява изключително разнообразна екосистема от север на юг, като започва с най-сухата пустиня в света - Атакама, преминава през зона с гори, джунгли и езера и завършва със смятаната за най-чиста в света природна зона - Патагония,..

публикувано на 07.08.24 в 19:22
Поглед от италианското селище Кастелина Маритима към морето, което не се вижда от високата влажност.

Италия не помни толкова продължителни летни горещини

В Италия лятото е с продължителни горещини, придружени с висока влажност. Времето е тежко. Отразява се на хората, на селското стопанство и на природата. В 14 от общо 20 региона беше забранена поетапно от края на юни трудовата дейност на открито между 12 и 16 часа местно време. Наредбата е в сила до 31-и август. Хората не си спомнят морето и..

публикувано на 07.08.24 в 18:19
Владимир Николов

Изследването на мезозойската гръбначна фауна и динозаврите е прохождащо научно направление у нас

Поредната експедиция към Трън в търсене на следи от динозаври поема на път.  "Тръгваме обичайната група към Трън с ръководител доц. Латинка Христова от Националния природо-научен музей, с колеги от Геологическия институт на БАН и палеонтолози от СУ, тоест групата, която вече от 7 години работим в находището, разказа за "Хоризонт" палеонтологът..

публикувано на 07.08.24 в 12:25