52-годишна ирландка е като втора майка на децата от Ново село, Великотърновско. От четири години Елинор Адамсън ръководи общинския център за работа с деца в селото.
Над 20 деца посещават занятията в центъра, а през ваканциите броят им се удвоява. Това лято в Ново село е имало и скаутски лагер.
Новоселци разказват, че благодарение на чужденката самите те преоткриват децата си и разбират за неподозираните им таланти. Под ръководството на ирландката Елинор децата изработват бижута, правят градински орнаменти, оригами, учат се на различните техники на рисуване, пеят, рецитират.
„Играем на баскетбол, на волейбол, играем с играчки, рисуваме, играем на джаги. Харесва ми да хода в този център, защото е хубаво и има много неща. Забавляваме се с игри, тенис на маса. Има боксова круша, игрички, интересно е. Там свиря на китара, доволен съм. Много е добра, когато е там, постоянно отивам при нея“, разказват децата от селото.
Като хубава и полезна придобивка за Ново село определя детския център учителката Теодора Апостолова. Тя подчертава, че центърът, ръководен от Елинор Адамсън, активно работи и с децата от Центъра за специална образователна подкрепа.
Елинор има опит в работата с деца
Ирландката и съпругът й Пол идват у нас преди 11 години и избират великотърновското Ново село. Елинор е от учителско семейство и споделя, че да работи с деца е програмирано в гените ѝ. Дълги години се е занимавала по социални програми с проблемни деца в Лондон. Сега отново е в социалната сфера. „Българските деца са по-добри, с тях се работи по-лесно, защото и българите така са устроени, че за тях децата са на първо място“, казва Елинор Адамсън.
„Трябва да сме внимателни сега, защото след време тези деца ще мислят какво искат да направят. Работила съм много години с проблемни деца в Англия. И с нормални деца съм работила много години. Тук, в Ново село с нашите деца направих много с изкуствата за фантазията им, да им е интересно, да знаят децата, че светът е пъстър. Да провокирам любопитството им и да отключа мечтите им“, разказва още за каузата си Елинор.
Това лято, по време на скаутския лагер през един уикенд децата са били без телефони, без интернет, без телевизор, само с малко музика и много игри, риболов, огън и песни.
Не училище, а събиране на приятели
„Тук нормално през почивните дни идват 25 до 30 деца. През лятото стават 45 и повече. Всички ме знаят. Аз работя тук 4 години. Всички знаят, че го има този клуб. Човек, който мисли за децата, е щастлив“, казва още за работата си Елинор Адамсън.
Детския си център ирландката нарича не училище, а събиране на приятели. По време на различните занятия тя наблюдава децата, помага им да общуват и заедно да преодоляват конфликтните ситуации.
Тя провокира децата да рисуват по 15 минути емоциите си, защото е важно да си приятел с децата, по думите й така те стават добри и отговорни.
„С децата трябва да се говори за всичко, не трябва да има забранени теми”, вярва Елинор Адамсън.
Какво още се случва в Ново село чуйте в звуковия файл.
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Обществено недоволство предизвика новината, че сградата на "Балкантон" в квартал "Лагера" в София ще бъде съборена, а на нейно място ще бъде изграден административно-жилищен комплекс. На протест пред емблематичната сграда граждани настояха тя да бъде запазена, а представител на собствениците обяви, че събаряне няма да има. "Самата сграда..
На днешния ден се навършват 131 години от рождението на цар Борис Трети - Обединител. Знае се, че Русе е бил любим град на първия ни следосвобожденски монарх - княз Александър Батенберг. Тук за пръв път той стъпва на българска земя, тук се весели с дипломатите от мисиите на европейските страни и намира спокойствие от софийските политически..
Другарят - господин - бай Атанас стои на сигурна позиция: да бъде винаги на власт и нокога във опозиция! Годината е 1950 г., когато забраненият от комунистическата власт писател Светлозар Димитров, известен като Змей Горянин пише тази епиграма. Днес обаче сме 2025 г., имаме от почти две седмици редовно правителство. Епиграма за него все..
Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..
Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..
Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова. Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
"Политическите опозиционери в Сърбия нямат нито потенциал, нито капацитет да се борят с дълбоката държава. Един от възможните изходи е протестиращите да..
Един безуспешен опит на БАБХ да прехвърли отговорността на бизнеса. Такава оценка даде Симеон Караколев, председател на Национална асоциация на..