Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стенографите – летописци на политическото време

Карамфил Матев: Стенографията е интелигентно творение

Ветеранът в професията е записвал безброй речи на политици

Карамфил Матев

„Съвременната ни държавност след Освобождението е фиксирана, до ден днешен, с пълни стенографски протоколи. Всичко, което е ставало в парламента през тия 140 години, е документирано.“ Това казва стенографът ветеран Карамфил Матев, дългогодишен стенограф в българския парламент. Там той е работил 18 години, преди това има дълги години професионален опит в Министерския съвет.

Матев гостува на предаването „Графити по въздуха“ по повод навършването на 140 години от началото на българската стенография, положено от словенския професор Антон Безеншек, създател на българската стенография.

Речта на депутатите – все по-хаплива

Преди се пишеше по 10 минути, сега се пише по 15. Окончателният вид на самата стенограма е нормална машинописна страница, която стенографът след като излезе от пленарната зала, дешифрира, разказа Карамфил Матев пред "Хоризонт".

„От Великото народно събрание, след 10 ноември, нещата от ден на ден стават все по-куриозни, все по-експлозивни, все повече тази, логичната мисъл на депутата се е превърнала по-скоро в хапливост, заяждане, всеки държи да отстоява своята партийна чест“,  сподели свои наблюдения Матев, който се възхищавал обаче на речта на народни представители като Гиньо Ганев, както и на други оратори:

„Които говорят с патос, творчеството лъха, лъха, излъчва топлина. Тогава пишеш с удоволствие, самозабравяш се, искаш да хванеш всяка думичка, да нямаш пропуск, защото знаеш, че това нещо ще остане в историята. Андрей Пантев, Дончо Цончев, интересен беше Лютви Местан. Уважавах да пиша Георги Божинов от БСП, Любен Беров – той, като министър-председател, много ни тачеше, защото самият той беше много добър стенограф.“

Стенографията е вид ръкописно писмо, прилича на калиграфия

Когато се изучава стенографията, в началото се използва молив, защото символизирането на гласните букви, за да има кратка писмена линия, става с надебеляване, леко разширяване, поясни стенографът, който смята, че още не е отминала ерата на писмата и новогодишните картички. "Все пак писмото си е писмо. Просъществувало е хиляди години и аз смятам, че дълги години занапред то ще има своето значение."

Когато решил да учи стенография, Карамфил Матев бил толкова заинтригуван, че я изучил… само за седмица.

Закриването на Държавния стенографски институт през 1992 година според Карамфил Матев има своите негативи. Сега кадри за работа в Народното събрание се откриват трудно, млади хора почти не се обучават.

През 2000 г. създали Национално сдружение на стенографите, машинописците и компютърните оператори. Провеждат безплатни курсове по стенография.

„Идват младежите, няколко урока и се отказват. Не им е интересно. Но дойдоха хора, които навремето са учили и бързо възстановиха онова, което имат. Сега времената са малко сложни. Всеки търси интелигентна работа, а стенографията е интелигентно творение на човешкия ум.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33

Само зимата ли може да ни изненада? Летният сезон е пред провал заради недостиг на кадри

Летният сезон е пред провал, предупреждават хотелиери и работодатели по Южното Черноморие. Причината - задълбочаването на кризата с липсата на работници и персонал за туристическите обекти . Само по Южното Черноморие за предстоящия сезон се търсят 27 хиляди работници. Междувременно посолствата в трети държави извън ЕС, откъдето се чака работна..

публикувано на 16.04.24 в 09:41

Седмицата на космически обороти: слънчево затъмнение и научно просветление

Деца и възрастни носеха цветя за извънземните, някои ги чакаха с глави лук. Казваха, че не се страхуват : - Вярвате ли, че ще дойдат? - Вярвам, защото тази заран пак съобщиха, вестниците четем. - Те дали биха могли да помогнат на България с нещо? - Ами казаха: "Ще помогнем". -..

публикувано на 13.04.24 в 17:09

"Яйцето" в СУ се събуди за нов живот – става модерна зала за събития

Емблематичното за поколения студенти и преподаватели пространство в Софийския университет "Св. Климент Охридски" - "Яйцето", започва нов етап от своето съществуване. То вече ще бъде съвременно пространство за публични събития, в което ще се помещава и модерна лаборатория.  " Залата има невероятна акустика . Направихме специално озвучаване. Може..

публикувано на 12.04.24 в 12:05

Специализираната болница за рехабилитация в Котел е на ръба. Ще затвори ли?

Ще затвори ли врати Специализираната болница за рехабилитация в Котел заради натрупани задължения за ток и вода и неизплатени заплати?  Ще стигнат ли до лечебното заведение отпуснатите от Министерския съвет в началото на април средства за погасяване на дълговете? Преди година Специализираната болница за рехабилитация в Котел бе пред затваряне...

публикувано на 10.04.24 в 07:38

"Нашата лудница". Плейлистът на войната (втора част)

Пациентът в психиатрията пита доктора за дупката в главата си, но и за тази в бюджета. Писал на Белия дом, че навсякъде има мързел, корупция и раздор, но не получил отговор. Всичко е толкова сложно, толкова объркващо, но няма време да го разберем, братко. Нашата лудница гласува за Путин, нашата лудница ще се..

публикувано на 09.04.24 в 13:18