Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Шишиев събира песъчинки от образа на София

Теологът не спира да изследва визуално столицата и да намира причини да я обичаме

„Обичам малките истории – тези, които сякаш големите хора не ги забелязват. Малките истории, тези мънички неща, тези песъчинки могат да повлекат цялата лавина със себе си. Всъщност „Етюд-и-те на София“ е това.“ Думите са на Иван Шишиев, богослов, публицист и изкусен фотограф – създател на Фейсбук страниците „Етюд-и-те на София“ и „Етюд-и-те на Стара Загора“. 

Той казва, че освен огромните пейзажи на града, за него е важно да улавя и показва и малките неща, детайлите, които оформят лицето на града, а страницата за София вече има почитатели от Гана, Тасмания и Мадагаскар. Равносметката – на нея могат да се разгледат над 10 хиляди фотографии.

Красива ли е София?

„Бях 14-годишен, точно преди 14 години, пристигнах в София след като се бях записал да уча в Семинарията. Никога няма да забравя: първият ми досег беше със „Свети Седмочисленици“ – видях тази църква и се влюбих. После никога не ми се е случвало да снимам града, но се случи доста интересен спор между мен и брат ми относно това дали София е красива….“

Така започнало всичко – Иван започнал да прави снимки, но без мисъл да прави конкретна страница, посветена на това. Приятели го убедили да направи страницата.

Първата снимка е на каменния трон от парка „Заимов“. „На него е изписано: „Бъди цар поне за един ден“. Но някой го беше задраскал и отдолу беше написал: „Бъди просто себе си“.

В началото имал около 50 кадъра, но от момента, в който дал живот на страницата, вече снима всеки ден. Така вече почти 5 години. Преди работа, след работа, сутрин или нощем, Иван Шишиев винаги намира нещо ценно, което в бързината си не забелязваме.

С естествена светлина и без дронове

Използва само и единствено естествената светлина – „да бъде това, което е, да бъде по този начин“. Затова и няма допълнителни приспособления. Налага се някои снимки да бъдат дообработвани, защото Иван снима с огромни обективи, които изсветляват снимката.

Открива „огромна романтика“ дори в някои от новите сгради. Една от любимите му сгради например е хлебозавод в „Люлин“. „Тя е една кафява сграда, обаче прозорците са изпъкнали напред, извън самата сграда и са оградени в оранжев кант. Изглеждат като кутийки, асиметрични.“

В „Етюдите на София“ с дрон не се снима, поне до този момент не съм си купил дрон, признава богословът фотограф, който не крие, че обича да се катери върху сградите.

„Останали са много малко сгради, на които не съм се качил – Народният театър, Президентството и Министерският съвет.“

Има рецепта срещу сивото ежедневие

„До голяма степен в момента българинът гледа да си прекарва сивото ежедневие. Иска нещо ново, обаче иска някой друг да го оправи. Сякаш е забравил, че хубавите неща трябва да тръгват от самия него. И най-вече не трябва никога да гледа надолу. Понякога просто трябва да погледне нагоре. Може да види някой архитектурен елемент, който да му хареса изключително много и да му оправи деня, седмицата, месеца“, допълва Иван Шишиев.

„София не може да се опише в една снимка. Можеш да направиш само етюд, само малки драсканици върху цялото това, което е наречено София“, мотивира избора си на заглавие на страницата Иван Шишиев.

Какво е да снимаш изгрева в ромския квартал на Стара Загора и за други любопитни случки – чуйте звуковия файл. 

Снимки: Иван Шишиев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Наталия Георгиева

Наталия Георгиева се е посветила на читалището в село Гурково

В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето.  "Човекът, който..

публикувано на 17.11.24 в 06:24

Омайващата Юркие Фейзи предава на хората позитивния си дух

Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..

публикувано на 10.11.24 в 08:14
Йордан Караджов

Данчо Караджов: Националното радио е в основата на успеха на "Сигнал"

"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...

публикувано на 07.11.24 в 14:55
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53
Атанас Капралов, поет и директор на Националния литературен музей

Атанас Капралов: Доста от гробовете на наши класици са оставени в забвение, немилост, тревясали

Днес се навършват 110 години от кончината на поета Пейо Яворов . Той умира на днешната дата през 1914 г. Години след смъртта му драматургичното творчество на Яворов продължава да вълнува поколенията. Мисията и трагедията на любовта в живота му не спират да привличат изследователи и публично внимание. " Пейо Яворов е един от великите поети..

публикувано на 29.10.24 в 09:52
Д-р Петко Загорчев

Д-р Петко Загорчев: Великият диригент на човешкия организъм е ендокринната система

" Ендобиогенна медицина е един нов дял в медицината, един нов подход към лечението на човешкия организъм, сподели в "Нощен Хоризонт" д-р Петко Загорчев , началник на Спешно отделение в гр. Шумен. "Тя съчетава в себе си трите съставки - ендобиогенис - тоест вътрешното движение на биологичните функции в човешкия организъм на метаболитно клетъчно..

публикувано на 29.10.24 в 09:11