Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Шишиев събира песъчинки от образа на София

Теологът не спира да изследва визуално столицата и да намира причини да я обичаме

„Обичам малките истории – тези, които сякаш големите хора не ги забелязват. Малките истории, тези мънички неща, тези песъчинки могат да повлекат цялата лавина със себе си. Всъщност „Етюд-и-те на София“ е това.“ Думите са на Иван Шишиев, богослов, публицист и изкусен фотограф – създател на Фейсбук страниците „Етюд-и-те на София“ и „Етюд-и-те на Стара Загора“. 

Той казва, че освен огромните пейзажи на града, за него е важно да улавя и показва и малките неща, детайлите, които оформят лицето на града, а страницата за София вече има почитатели от Гана, Тасмания и Мадагаскар. Равносметката – на нея могат да се разгледат над 10 хиляди фотографии.

Красива ли е София?

„Бях 14-годишен, точно преди 14 години, пристигнах в София след като се бях записал да уча в Семинарията. Никога няма да забравя: първият ми досег беше със „Свети Седмочисленици“ – видях тази църква и се влюбих. После никога не ми се е случвало да снимам града, но се случи доста интересен спор между мен и брат ми относно това дали София е красива….“

Така започнало всичко – Иван започнал да прави снимки, но без мисъл да прави конкретна страница, посветена на това. Приятели го убедили да направи страницата.

Първата снимка е на каменния трон от парка „Заимов“. „На него е изписано: „Бъди цар поне за един ден“. Но някой го беше задраскал и отдолу беше написал: „Бъди просто себе си“.

В началото имал около 50 кадъра, но от момента, в който дал живот на страницата, вече снима всеки ден. Така вече почти 5 години. Преди работа, след работа, сутрин или нощем, Иван Шишиев винаги намира нещо ценно, което в бързината си не забелязваме.

С естествена светлина и без дронове

Използва само и единствено естествената светлина – „да бъде това, което е, да бъде по този начин“. Затова и няма допълнителни приспособления. Налага се някои снимки да бъдат дообработвани, защото Иван снима с огромни обективи, които изсветляват снимката.

Открива „огромна романтика“ дори в някои от новите сгради. Една от любимите му сгради например е хлебозавод в „Люлин“. „Тя е една кафява сграда, обаче прозорците са изпъкнали напред, извън самата сграда и са оградени в оранжев кант. Изглеждат като кутийки, асиметрични.“

В „Етюдите на София“ с дрон не се снима, поне до този момент не съм си купил дрон, признава богословът фотограф, който не крие, че обича да се катери върху сградите.

„Останали са много малко сгради, на които не съм се качил – Народният театър, Президентството и Министерският съвет.“

Има рецепта срещу сивото ежедневие

„До голяма степен в момента българинът гледа да си прекарва сивото ежедневие. Иска нещо ново, обаче иска някой друг да го оправи. Сякаш е забравил, че хубавите неща трябва да тръгват от самия него. И най-вече не трябва никога да гледа надолу. Понякога просто трябва да погледне нагоре. Може да види някой архитектурен елемент, който да му хареса изключително много и да му оправи деня, седмицата, месеца“, допълва Иван Шишиев.

„София не може да се опише в една снимка. Можеш да направиш само етюд, само малки драсканици върху цялото това, което е наречено София“, мотивира избора си на заглавие на страницата Иван Шишиев.

Какво е да снимаш изгрева в ромския квартал на Стара Загора и за други любопитни случки – чуйте звуковия файл. 

Снимки: Иван Шишиев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Людмила Баждарова - неонатолог

Д-р Людмила Баждарова: Помни се преживеният ужас и после невероятната благодарност, която съм изпитвала и щастие от спасеното дете

Д-р Людмила Баждарова е гост в рубриката "Горещи сърца". Тя е педиатър, неонатолог и детски кардиолог. Завършва Медицинския университет в София през 1990 г. През 2001 г. придобива своята първа специалност Детски болести. През 2006 г. придобива специалност - Детска кардиология, а през 2021 г. - и третата си специалност - Неонатология...

публикувано на 29.12.24 в 06:05
Калин Симеонов

Калин Симеонов: Държавата върви в добра посока в IT сферата

Как България да напредва? Калин Симеонов – носител на награда "Джон Атанасов", има своя отговор. Страната трябва да задържа умните програмисти. Тази година заедно с Драгомир Попов той е отличен с грамота "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели". Калин Симеонов започнал да се занимава с програмиране от интерес...

публикувано на 26.12.24 в 08:01
Драгомир Попов

Драгомир Попов: Рано е ИИ да се изучава масово в училищата

Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..

публикувано на 25.12.24 в 08:10
Теодор Николов

Теодор Николов - учителят, който създава интерес към технологиите и печели медали за България

Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година  получи  Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското  ОУ "Васил Левски".  Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..

публикувано на 24.12.24 в 14:10

Учениците-олимпийци: Борис Михов знае, че допълнителните усилия учат и на отговорност

Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..

публикувано на 23.12.24 в 07:55
Проф. д-р Славчо Томов

Проф. д-р Славчо Томов: Дългосрочната ни цел е биопринтиране на матка

През септемвр и Българската академия на науките избра нови член-кореспонденти, сред които и проф. д-р Славчо Томов, известен учен, хирург и общественик в областта на медицинските науки. Проф.Томов е сред най-известните онкохирурзи в света , чието име се свързва с хирургията на бъдещето – роботизираната хирургия. Има множество..

публикувано на 22.12.24 в 08:15
Деян Донков

Деян Донков: Ако намразиш живота, тогава и той ще те намрази

" Трябва да имаш очи да видиш и да усетиш безценните свойства на живота , защото иначе може да го намразиш, а тогава и той ще те намрази". Това каза пред БНР актьорът и режисьор Деян Донков и сподели, че вярва в чудеса и често се осланя на вярата. " Аз съм силно вярващ! Вярвам, че Бог е в мен и аз съм в него ! Първият моноспектакъл на Деян..

публикувано на 20.12.24 в 19:09