Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христо Христев: Получихме прощален подарък от ЕК, а не обективна оценка

Снимка: БГНЕС

„Позицията на ЕК е по скоро някакъв вид политическа оценка, политически импулс, прощален подарък от страна на настоящия председател, състав и мнозинство на Комисията към българското управление, отколкото една правдива и обективна оценка на развитието на проблематиката, която влиза в обхвата на този механизъм“. Това заяви пред БНР Христо Христев, преподавател по право на ЕС в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, относно предложението на ЕК да се обмисли падане на мониторинга над България по механизма за сътрудничество и проверка. Предложението важи само за България, но не и за Румъния, стана ясно вчера след представянето на европейския доклад.

Христев подчерта, че в доклада от една страна се прави общо заключение, че страната ни е реализирала достатъчен напредък, от друга страна обаче се казва, че не са решени някои основни проблеми, като начина на уредба на държавното обвинение и това, че в нея липсва ефективен механизъм за евентуално реализиране на отговорността на главния прокурор в определени случаи. В доклада се казва още, че са необходими допълнителни усилия в борбата с корупцията.

„От политическа гледна точка не може да се отрече, че приемането на подобна позиция от страна на ЕК е някакъв политически успех за настоящото управление“, каза Христев в предаването "Преди всички" и изрази учудването си от позицията на ЕК предвид реалните факти.

По думите му в докладите през всичките 12 години, откакто сме в ЕС, се вижда, че ЕК не е отчела съществена промяна в причините, довели до създаването на този механизъм: „Дали тя се е уморила или има някакви други причини, поради които тази оценка се дава към настоящия момент и се открива перспектива за вдигане на мониторинга – е друг въпрос. Но все още има, отвъд механизма, да се измерва дали България е осъществила положителна еволюция, или респективно регрес по отношение на основните проблеми. Моята оценка е, че ние,  за съжаление, през тези 12 години сме в състояние на регрес“.

„Ние не просто сме в нещо, което по-рано можеше да се нарече ерозия на правовата държава, ние навлизаме в състояние на криза на демократичната система“, смята Христо Христев.

Той заяви, че подкрепя въвеждането на нов модел на контрол през конкретни измерители, приложим за всички държави-членки и обвързването на този контрол с конкретни санкции, включително със спиране на финансирането от общия бюджет на ЕС:

„Ако този механизъм бъде добре разчертан, ако почива на конкретни измерители, ако е в ръцете на независими експерти и структури от политическите институции на ЕС, според мен шансът той да доведе до много по-удовлетворителни и конкретни резултати е значително по-голям“.

Цялото интервю чуйте от звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НОИ ще бъде домакин на българо-германски консултационни дни

От 17 до 19 септември Националният осигурителен институт ще бъде домакин на традиционните българо-германски консултационни дни. За първи път те ще се проведат в градовете Стара Загора и Хасково. Четири екипа специалисти от България и Германия ще предоставят индивидуални консултации по конкретни случаи. Консултациите са безплатни и се..

публикувано на 19.08.24 в 11:59

Кожарева остави голяма част от стария кабинет. Калин Стоянов - начело на МВР

Политическата нестабилност в България не е преодоляна. Затова изключително важно е днес да бъде намерен диалог между институциите, които управляват държавата. Вярвам, че спазването на конституционния принцип за разделение на властите е основна предпоставка за намаляване на напрежението. Честата смяна на правителства засилва усещането на нестабилност...

публикувано на 19.08.24 в 11:10
Людмил Илиев

Людмил Илиев: Не допускам вариант Горица Грънчарова-Кожарева да се откаже

Не допускам вариант Горица Грънчарова-Кожарева да се откаже да прави правителство, защото това би означавало директно да се хвърлим в конституционна криза с непредвидими последици. Това заяви пред БНР журналистът от "Сега" Людмил Илиев. "Мисля, че президентът изобщо нямаше да възложи на нея, ако предварително нямаше някаква информация, че тя..

публикувано на 19.08.24 в 10:59
Ива Лазарова

Ива Лазарова: 50-ото НС се оказа време разделно за партиите

Централната избирателна комисия работи по анализ на гласуването с машини, за да се изяснят т.нар. бели бюлетини и какво е довело до тези празни бюлетини . Това съобщи пред БНР Ива Лазарова от Института за развитие на публичната среда, председател на Обществения съвет на ЦИК. "Хартията според техните анализи не е причина за т. нар. бели..

публикувано на 19.08.24 в 10:33

Трети ден безводие в Кочериново

Трети ден без вода е Кочериново. Днес ще бъде извършена проверка по цялото трасе за водоподаването на града, каза кметът Станислав Горов.  Трите общини - Рила, Кочериново и Бобошево се захранват от един водопровод, като местните управи още пролетта се събраха, за да поискат официално увеличaване на дебита на подаването на вода от язовир..

публикувано на 19.08.24 в 10:29

Димитър Ганев: По-голям оптимист съм за след 20-и октомври

По-голям оптимист съм за след 20-и октомври , заяви пред БНР анализаторът от Изследователски център "Тренд" Димитър Ганев.  "Струва ми се, че има един фактор, който ще способства за съставянето на нов кабинет и той е свързан с това, че вероятно целият елит, цялата партийна система, ръководителите на тези партии трябва да са осъзнали, че ако не..

публикувано на 19.08.24 в 10:21
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън на срещата на външните министри на НАТО, Брюксел, 29 ноември 2023 г.

Блинкън от Израел: Това е може би последната възможност да получим примирие

От Израел американският държавен секретар на САЩ Антъни Блинкън отново призова за примирие в Газа.  "Тук съм като част от интензивните дипломатически усилия по инструкция на президента Байдън, за да се опитам да постигна споразумение. Време е всички да кажат "да" и да не търсят повод за "не"", каза Блинкън. В опит за спиране на огъня в..

публикувано на 19.08.24 в 10:17