Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Надежда Цекулова: НПО-секторът може както да критикува, така и да поощрява институциите

Надежда Цекулова
Снимка: Ани Петрова

Къде е Българският хелзинкски комитет между 12-тото поред издание на кампанията „Човек на годината“ и ежедневното взиране в проблемите на уязвимия човек с нарушени права?

На старта на тазгодишната кампания „Човек на годината“ директорът на програмата на БХК „Кампании и комуникации“ Надежда Цекулова изтъкна, че всеки има право да номинира дадена личност, чиято дейност е осезаема за определена общност.

„Номинират всички. Всеки има право да направи номинация. Има известни условия към самите номинирани – да са лица или организации, които живеят и съответно са регистрирани в България и да са извършили правозащитна дейност за общности, които са на територията на България“, поясни Цекулова в предаването "Хоризонт до обед".

„Журито се състои от хора, които имат компетенции в сферата на правозащитността и които в огромната си част не са членове на БХК. Има от един до трима, през различните години, представители на БХК в журито, миналата година бяха двама. Постарали сме се тези награди да бъдат максимално "изнесени". Това да не са награди на БХК. Ние стоим зад организацията, но ни се иска това да бъде процес, в който да бъде въвлечена цялата правозащитна общност“, посочи Цекулова и уточни, че номинации могат да се правят до 15 ноември.

Относно предсрочното освобождаване на Джок Полфрийман и протестите срещу съдия Калин Калпакчиев, в които бе вплетен мотивът за отличаването му в рамките на предишна кампания „Човек на годината“, Надежда Цекулова изтъкна:

„Неправителственият сектор, за да бъде ефективен, трябва да има механизми за взаимодействие с институциите – да ги критикува от една страна, когато те са неефективни и не работят в полза на гражданите, и от друга страна – да има механизми да ги поощрява и да показва публично, че, ето – тази институция или този представител на институция са си свършили добре работата в определена ситуация.“

Една от кампаниите на Българския хелзинкски комитет е „Пеперудените деца“.

За едно пеперудено дете е изключително трудно и опасно да се придвижва в градска среда, разказа пред „Хоризонт“ Марина Колчакова, майка на едно от децата с подобно рядко заболяване, които са около 15 у нас. По думите й дългогодишна е била борбата за снабдяване на страдащите от болестта със специални незалепващи превръзки, които предпазват лесно ранимата им кожа и от които се използват доста на брой месечно.

„Финансовият бюджет е сериозно натоварен, непосилно за закупуване на такива превръзки. А важността на тези превръзки е голяма, тя е просто животоспасяваща. С включването на Българския хелзинкски комитет нашата борба придоби по-голяма гласност. Те подпомогнаха включването на тези превръзки в една специална наредба – 38, тези превръзки вече се заплащат от НЗОК“, обясни Колчакова.

Още по темата слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Филип Кирилов: България не е баница и политиците и феодалите не са на банкет

На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които ще протестират по казуса с Природен парк "Сините камъни". Арх. Слава Савова за казуса "Сините камъни": Има риск публична държавна собственост да се превърне в частна " Повсеместно в България..

публикувано на 23.01.25 в 10:05

КЗП ще обжалва съдебното решение за увеличените такси на мобилните оператори

Председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова ще обжалва съдебно решение за увеличените такси на мобилните оператори.  Административният съд в София отмени заповеди на Филипова, с която тя се опита да спре увеличенията при два от операторите.  Не отговаря на истината, че новите цени са окончателно потвърдени, пишат от..

публикувано на 23.01.25 в 09:40

Оценка "дисциплина"? Дискусията продължава

Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" повдигна отново темата за т.нар. оценка "дисциплина" и въвеждането на по-сериозни санкции, касаещи поведението на учениците. Юлиян Петров, КТ "Подкрепа": Оценката за възпитание не е наказание Има деца, които смятат, че могат да правят всичко и всичко е разрешено и идват лошите наказания на живия..

публикувано на 22.01.25 в 11:25

През 2024-та пловдивчани прекарали в колите си 107 часа, софиянци - 104

"Недобра е новината, че трафикът през последната седмица е два пъти по-лош от среднодневния за изминалата година. На места в сутрешните пикови часове стигаме до над 100% средно време за пътуване ", обясни пред БНР Христо Грозданов, управител на Института за транспортна инфраструктура. По думите му "Пловдив след ковид привлече много..

публикувано на 22.01.25 в 10:53
Доналд Тръмп

Доналд Тръмп през американската литературна призма

Как победата на Тръмп на президентските избори в САЩ ще размести културно-социалните пластове отвъд Океана и как ще изглежда обещаната от него „Златна епоха“ за Америка? В деня, в който Доналд Тръмп повторно ще встъпи в длъжност като американски президент, от Автономията за слушане ви предлагаме анализ на  стъпките на завиващата..

публикувано на 20.01.25 в 15:46
Гроздан Караджов

Гроздан Караджов: Няма да се толерира нарушаване на процедурните правила, свързани с жп транспорта

Трима служители на Националната компания "Железопътна инфраструктура" са временно отстранени заради трагичния инцидент край Локорско, при който загинаха двама работници. Това стана ясно след среща на новия министър на транспорта Гроздан Караджов с ръководствата на "Холдинг БДЖ", Националната компания "Железопътна инфраструктура" и..

публикувано на 20.01.25 в 14:03
Проф. Даниела Авджиева-Тзавелла

Проф. Даниела Авджиева: Педиатричните пътеки са ниско финансирани при "пътечната медицина"

Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници, потвърди за тежката ситуация проф. Даниела Авджиева,  преподавател в катедра "Педиатрия" на Медицинския университет в София, в интервю пред БНР. "Проблемът е, че липсват педиатри и в..

публикувано на 20.01.25 в 12:00