"Без да се извърши много сериозна реформа в здравеопазването, пациентите не могат да очакват никакви сериозни промени". Това каза пред БНР проф. д-р Григор Димитров, член на Надзорния съвет на НЗОК. Той коментира, че дори с проектобюджета за следващата година на Здравната каса, който е увеличен, не се е променила структурата му:
"Основната част от парите, около 80%, отиват за болнична помощ и лекарства. В страните от ЕС за това отиват – за болнична помощ - около 27%, за лекарствата - не повече от 14-18%. Т.е. бюджетът отново е насочен към болнична помощ и лекарства, за сметка на доболничната помощ, която е едно от нещата, в които трябва с предимство да се инвестира".
В предаването "12+3" по програма "Хоризонт" проф. д-р Димитров коментира, че докато има структура на свръх концентрация на болничната помощ, не могат да се очакват сериозни изменения. Според него болничната помощ трябва да се оптимизира съобразно потребностите на пациентите, а не съобразно определени корпоративни интереси.
"Не говоря за закриване на болници, а за оптимизирането им", категоричен бе проф. Димитров и обясни: "Да има толкова болници, които да бъдат полезни на гражданите, а не да имаме такава болнична мрежа, която, за да може да осигури своята издръжка, да прави излишни хоспитализации".
Проф. д-р Григор Димитров заяви, че като член на Надзорния съвет на НЗОК е гласувал против поемането на помощните средства за хора с увреждания от Здравната каса:
"Аз съм против прехвърлянето на тази дейност, защото НЗОК по закон има за цел здравеопазването на населението. Това, което ѝ се прехвърли, е социална дейност и в България има много институции, които могат да извършват това".
Относно намаляването в проектобюджета на НЗОК на средствата за лечение в чужбина той заяви, че е силно притеснен, че с този бюджет няма да могат да изпълняват задълженията си към чуждестранните партньори и трябва да се търси друга помощ, за да се реши проблемът.
"Този проблем е свързан с две нещо - губим доверието на партньорите и второ - тези задължения трупат лихви", уточни той и добави, че въпросът ще бъде обсъден не само от Надзора на Касата, а и в правителството.
Пенка Георгиева от пациентски организации "Заедно с теб" също коментира в "12+3" проектобюджета на НЗОК. Тя изрази разочарование, че не се е изпълнило очакването им да има реални промени, които да преструктурира начинът на финансиране.
"От години слушаме, че ще се обърне пирамидата, т.е. ще се осигурят повече средства за доболничната и специализираната помощ, за да отиват по-малко хора за лечение в болниците. За съжаление лобизмът е прекалено голям и това не се случва и няма и да се случи скоро в България", заяви тя.
По думите ѝ средствата в здравната система са достатъчни, но липсва контрол.
Разговора на Снежана Иванова с проф. д-р Григор Димитров и Пенка Георгиева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
С декларация излязоха от "Продължаваме промяната-Демократична България", по повод на третата година от началото на войната на Русия срещу Украйна. Депутатът Явор Божанков заяви, че от формацията му застава твърдо зад Киев: "Демилитаризацията на Украйна, поставена като цел от Руската федерация, е висша форма на цинизъм. През 1994-та се..
Европа е доста дискриминационна към своите хора с увреждания . Това заяви пред БНР д-р Диана Инджова, ръководител на Центъра за психологически изследвания, преди провеждането на форума "Хората с увреждания и развитието на новите технологии", организиран от Глобалното движение на хора с увреждания. "За Европа твърдим, че имаме над 90 милиона..
От "Демокрация, права и свободи" -ДПС почетоха с декларация Международния ден на майчиния език и паметта на българските граждани, загубили живота си, защитавайки своето име, език и култура, който отбелязваме днес. Представи я депутатът Джейхан Ибрямов "Днес липсващите от 1992 година учебници по турски език са вече факт. В началото на 2023 г...
Борислав Сарафов поиска да въозобнови делото за клевета срещу журналиста Росен Босев. Изпълняващият функциите главен прокурор се позовава на решение на Европейския съд по правата на човека, с което държавата беше осъдена, защото на Босев не е бил осигурен справедлив процес. Миналия юни съдът в Страсбург се произнесе, че България е..
Парламентът създаде Временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. За неин председател беше избран Андрей Рунчев от ГЕРБ-СДС. Заявено беше, че продължаващата през последните десетилетия война на пътя и загубата на стотици човешки животи задължава единодушно всички парламентарни групи да се обединят за решителни мерки..
Парашкева, Калина и Данка сами правят мартениците, които продават. Цените варират от 1 до 10-15 лева. Трите жени изработват мартениците си в продължение на месеци, а всяка има своя рецепта за справяне със студа по време на кампанията по продажбата им. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
ПП и ГЕРБ си отправиха взаимни обвинения, че всички кадри, предложени за позиции в новите състави на регулаторите, са обвързани с Делян Пеевски. В кулоарите на парламента съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков даде примери за влияние на Пеевски през други партии: "Росен Карадимов предложен от БСП за шеф на КЗК. Знаете, че КЗК и ВАС определят..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
Трябва да изпратим контингент от мироопазващи сили в Украйна. Това заяви пред БНР Елена Поптодорова, основател на Атлантическия клуб в България, бивш..