Именитата българска пианистка и високоценен педагог проф. Павлина Доковска е дългогодишен ръководител на клавирната катедра в престижния музикален колеж "Менъс" в Ню Йорк, артистичен директор е на два фестивала и основател на концертната поредица „Музикални съкровища от България“, благодарение на която млади наши таланти имат шанса вече 25 години да се изявяват на една от най-високите класически сцени в света - камерната зала "Уайл" на нюйоркския комплекс "Карнеги хол". Тази поредица става отправна точка за създаването и на "Български концертни вечери в Ню Йорк", които за 15-а поредна година започнаха през октомври и ще завършат през месец май пак там - в красивата зала "Уайл", пред най-отбрана и взискателна публика.
На 16 октомври 2019 г. Българските концертни вечери стартираха с гала в чест на проф. Павлина Доковска. Преди музикалните изпълнения спомени за работата си с нея разказа Лора Чекоратова - сега един от артистичните директори на концертните вечери, заедно с Анна Стойчева. Своята почит изказаха и официалните лица: Българският посланик в САЩ Тихомир Стойчев отбеляза, че историята на българската музика започва от Орфей и достига до величията, творящи "българското оперно чудо", а проф. Доковска е представител на голямата българската клавирна школа и сега продължава да предава опита си, като създава поколения нови таланти със сърце, пълно със страст и емоции. Думи на уважение изказаха още постоянният представител на Република България към Организацията на обединените нации Георги Панайотов и Мая Христова - генерален консул в Ню Йорк, която добави, че е чест за консулството да бъде домакин на всички останали концерти от поредицата.
Своята благодарност и вълнение изрази с думи от сцената и самата Павлина Доковска. Нейно беше първото солово изпълнение - пиесата "Островът на радостта" от Дебюси, избрана заради красивата връзка на заглавието с празничната вечер. Прозвуча и "Валс" за пиано на 6 ръце от Сергей Рахманинов, в който рамо до рамо свириха Павлина Доковска, Лора Чекоратова и Анна Стойчева - три ученички на голямата клавирна педагожка Лидия Кутева, поели организацията на българските музикални събития в Ню Йорк. В галаконцерта участваха още български и американски изпълнители: цигуларите Станичка Димитрова и Георги Вълчев, пианистката Лора Ал-Ахмад (която през май се представи в концерта "Музикални съкровища от България" в същата зала), виолистите Дов Шайндлин и Рамон Кареро-Мартинес, виолончелистите Златомир Фунг и Волфрам Кьосел,, контрабасистът Трой Ринкър.
Голяма гордост и радост за всички българи, присъстващи на събитието, беше фактът, че наред с произведения от световната класика, прозвучаха и две български творби - "Ръченица" от Панчо Владигеров и струнният секстет "Толкова различни пътеки" от Добринка Табакова.
Предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" беше ексклузивен медиен партньор на събитието.
Чуйте в звуковите файлове интервю с проф. Павлина Доковска в две части и среща с двама от участниците в "Българските концертни вечери в Ню Йорк" тази година - цигуларката Станичка Димитрова и пианиста Георги Леков, както и документални записи от галаконцерта в зала "Уайл" на "Карнеги хол".
В сряда вечер, на 16 октомври, на сцената в камерната зала „Уайл“ на концертния комплекс "Карнеги хол" в Ню Йорк ще звучи българска музика. Прекрасна е есента в „града, който никога не спи“ – и тук, както и в България, в момента циганското..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..