Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започват курсове по православие за възрастни

По традиция вече 15 години обучението се организира всяка есен

Снимка: Ани Петрова
След седмица започват курсовете по православие за възрастни. По традиция курсовете се организират всяка есен вече 15 години. Инициативата е част от духовно-просветната дейност на Българската православна църква.

Курсовете по православие за възрастни се провеждат при голям интерес в Енорийския център на столичния храм "Св. Св. Кирил и Методий". Обучението се води от богослова Десислава Панайотова, експерт в Културно-просветния отдел на Светия Синод на БПЦ. По думите ѝ в рамките на обучението курсистите усвояват основни знания, посветени на православния начин на живот.

"Хората научават що е църква, що е православие, какво е Светата Троица, какви са нашите празници, защо участието в богослужeнието не бива да се прави по задължение, а е въпрос на молитва и лична посветеност, защо е необходимо да се изповядваме, да се причестяваме. Хората имат много сгрешена представа за Бога. Едни си го представят като енергия, други си го представят като извънземни същества, като някаква безлична сила. В нашите курсове обръщаме внимание на други религии и на други християнски вероизповедания и обясняваме какви са разликите между тях и православието", поясни Панайотова.

Преодоляване на духовна празнота

Курсовете помагат на мнозина да задълбочават своя духовен живот.

"След десетилетия на атеизъм нашето общество е зажадняло за познание, за доближаване до традиционната, изконна наша православна вяра. И тъй като както по-възрастните поколения, така и съвременните, повечето от тях, не са имали възможност да се обучават по религия в училище, тъй като предметът не е задължителен и не е представен навсякъде във всички училища на България, хората намират нашите курсове като една удачна гъвкава форма, в която да попълнят огромната духовна празнота, която усещат". 

Стремежът към духовно и нравствено напредване във вярата събират и обединяват различни по възраст и образование хора. Сред тях е и банковият служител Надежда Овчарова.

С повече знания и вярата става по-голяма

"Ходя на църква, но осъзнавам, че много малко неща знам. Правим нещо, защото е по традиция. Примерно кръщаваме децата в църквата, сключваме брак в църквата, но не знаем същността, какво стои зад това. Човек, когато разбира словото на Бога, това укрепява, това насърчава. Денят минава по различен начин, радостта е по-голяма, трудностите са по-леки. Има една лекота и един мир в сърцето, който може да ти донесе само вярата, а когато вярата има и знания за Бога, тя става по-голяма", признава Надежда Овчарова.

Целият курс на обучение продължава 5 години и обхваща темите въведение в православието - с акцент върху църковните празници, символи и тайнства; тълкуване на Стария и Новия завет, както и светите отци и вселенските събори на Църквата, обяснява Деси Панайотова.

"Има такива курсисти, които изкарват пълния курс на обучение. Техният живот се променя. Човек, който се чувства аутсайтер в семейството си, неразбран поради духовните си търсения, намира вече сили и средства, и начин, и подходящи думи да обясни защо вярва и в какво вярва, така той е по-разбран от семейството си. Други пък хора, които се оплакват, че примерно техен близък е изпаднал в сектантска зависимост, става по-подготвен и може да помогне да своя роднина да се измъкне от сектата, трети пък да се утеши в мъката си, да намери покой за душата си. И всеки намира за себе си нужното и търсеното."

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15