По традиция в края на месец септември бляскаво събитие озарява сцената на Софийската опера в навечерието на всеки нов сезон – галаконцертът на учениците от майсторския клас на българската оперна дива Райна Кабаиванска. Тази година сезонът беше тържествено открит по-рано – също с бляскав галаконцерт, с който националният ни оперен театър отбеляза 90-годишнината от рождението на великия български бас Николай Гяуров. Също по традиция, създадена от акад. Пламен Карталов през последните години, първата премиера на Софийската опера е на българска творба. Тази година театърът постави операта на българския композитор класик Марин Големинов „Зографът Захарий“ – вълнуваща история за големия иконописец и създател на българската светска живопис и любовния триъгълник между него, по-големия му брат Димитър Зограф и красивата девойка Христиания.
Постановката е на известната филмова режисьорка Зорница София. Бих казала, че тя наистина постигна филмова динамика, макар и да ми липсваше нещо от пълния синхрон между тази динамика и музикално-драматургичната логика, който постига в своите постановки Пламен Карталов например. Ролите са поверени на млади певци, които ни радват с красивите си гласове и със заявката за добро вокално и актьорско развитие, което очакваме. В ролята на Захарий беше Валентин Ватев, Димитър – Веселин Михайлов, Христиания – Силвия Тенева. Голямата идея всеки сезон да се поставя по една българска творба е толкова ценна, че бихме простили малките недостатъци на реализацията, които може би ще се изгладят с улягането във времето. Най-разочароващ за мен беше начинът, по който прозвуча изпълнението на хора на църковно песнопение, така както на премиерата на „Янините девет братя“ изпитах неудобство от начина, по който български музиканти изпълняват български неравноделни ритми и фолклорни мотиви. Но тъкмо с увеличаването и поддържането на българския репертоар, което за щастие е във визията на директора на Софийската опера, ще дойде и стилното изпълнение на нашата си, българската музика. Това, което безспорно ми хареса и ме впечатли с качеството си, беше сценографията на Чавдар Гюзелев. В звуковия файл чуйте какво сподели самият той на среща с журналистите в навечерието на премиерния спектакъл, както и спомените на колегата музикален журналист Лили Големинова, внучка на големия български композитор Марин Големинов.
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..
Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни. Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..
В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София. С Максима ни среща Виктория Петрова. Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..
Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..
На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера. Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови възможности. Обича да пее, но на 8-годишна възраст, след боледуване от коремен тиф, губи изцяло гласа..
Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт"..
"Оставаме в готовност - код жълто, условно ." Това каза пред БНР Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ),..
Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник..