По традиция в края на месец септември бляскаво събитие озарява сцената на Софийската опера в навечерието на всеки нов сезон – галаконцертът на учениците от майсторския клас на българската оперна дива Райна Кабаиванска. Тази година сезонът беше тържествено открит по-рано – също с бляскав галаконцерт, с който националният ни оперен театър отбеляза 90-годишнината от рождението на великия български бас Николай Гяуров. Също по традиция, създадена от акад. Пламен Карталов през последните години, първата премиера на Софийската опера е на българска творба. Тази година театърът постави операта на българския композитор класик Марин Големинов „Зографът Захарий“ – вълнуваща история за големия иконописец и създател на българската светска живопис и любовния триъгълник между него, по-големия му брат Димитър Зограф и красивата девойка Христиания.
Постановката е на известната филмова режисьорка Зорница София. Бих казала, че тя наистина постигна филмова динамика, макар и да ми липсваше нещо от пълния синхрон между тази динамика и музикално-драматургичната логика, който постига в своите постановки Пламен Карталов например. Ролите са поверени на млади певци, които ни радват с красивите си гласове и със заявката за добро вокално и актьорско развитие, което очакваме. В ролята на Захарий беше Валентин Ватев, Димитър – Веселин Михайлов, Христиания – Силвия Тенева. Голямата идея всеки сезон да се поставя по една българска творба е толкова ценна, че бихме простили малките недостатъци на реализацията, които може би ще се изгладят с улягането във времето. Най-разочароващ за мен беше начинът, по който прозвуча изпълнението на хора на църковно песнопение, така както на премиерата на „Янините девет братя“ изпитах неудобство от начина, по който български музиканти изпълняват български неравноделни ритми и фолклорни мотиви. Но тъкмо с увеличаването и поддържането на българския репертоар, което за щастие е във визията на директора на Софийската опера, ще дойде и стилното изпълнение на нашата си, българската музика. Това, което безспорно ми хареса и ме впечатли с качеството си, беше сценографията на Чавдар Гюзелев. В звуковия файл чуйте какво сподели самият той на среща с журналистите в навечерието на премиерния спектакъл, както и спомените на колегата музикален журналист Лили Големинова, внучка на големия български композитор Марин Големинов.
В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея. Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..
Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г. Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...