Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нова постановка на „Зографът Захарий“ в Софийската опера

Снимка: Facebook страница на Софийската опера и балет


По традиция в края на месец септември бляскаво събитие озарява сцената на Софийската опера в навечерието на всеки нов сезон – галаконцертът на учениците от майсторския клас на българската оперна дива Райна Кабаиванска. Тази година  сезонът беше тържествено открит по-рано – също с бляскав галаконцерт, с който националният ни оперен театър отбеляза 90-годишнината от рождението на великия български бас Николай Гяуров. Също по традиция, създадена от акад. Пламен Карталов през последните години, първата премиера на Софийската опера е на българска творба. Тази година театърът постави операта на българския композитор класик Марин Големинов „Зографът Захарий“ – вълнуваща история за големия иконописец и създател на българската светска живопис и любовния триъгълник между него, по-големия му брат Димитър Зограф и красивата девойка Христиания.

Постановката е на известната филмова режисьорка Зорница София. Бих казала, че тя наистина постигна филмова динамика, макар и да ми липсваше нещо от пълния синхрон между тази динамика и музикално-драматургичната логика, който постига в своите постановки Пламен Карталов например. Ролите са поверени на млади певци, които ни радват с красивите си гласове и със заявката за добро вокално и актьорско развитие, което очакваме. В ролята на Захарий беше Валентин Ватев, Димитър – Веселин Михайлов, Христиания – Силвия Тенева. Голямата идея всеки сезон да се поставя по една българска творба е толкова ценна, че бихме простили малките недостатъци на реализацията, които може би ще се изгладят с улягането във времето. Най-разочароващ за мен беше начинът, по който прозвуча изпълнението на хора на църковно песнопение, така както на премиерата на „Янините девет братя“ изпитах неудобство от начина, по който български музиканти изпълняват български неравноделни ритми и фолклорни мотиви. Но тъкмо с увеличаването и поддържането на българския репертоар, което за щастие е във визията на директора на Софийската опера, ще дойде и стилното изпълнение на нашата си, българската музика. Това, което безспорно ми хареса и ме впечатли с качеството си, беше сценографията на Чавдар Гюзелев. В звуковия файл чуйте какво сподели самият той на среща с журналистите в навечерието на премиерния спектакъл, както и спомените на колегата музикален журналист Лили Големинова, внучка на големия български композитор Марин Големинов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59
Донка Ангъчева и президентът на Шопеновото общество проф. д-р Теодор Каницер

Шопенова вечер от поредицата "Изкуството продължава да живее"

На 13 април публиката в Стъклената зала на Музикферайн имаше удоволствието да присъства на забележителна, емоционална  галавечер с изкуството на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът беше организиран от изявената българска пианистка Донка Ангъчева като поредна блестяща инициатива в рамките на създадения от нея в Австрия проект „Изкуството..

публикувано на 19.04.24 в 12:54

Летящите охлюви и вълшебни механизми на Атанас Хранов

"Героят Наско Х. се появи отново след толкова години на забвение. Най-накрая пак излезе и се надявам да продължи да живее неговия приказен живот . Появи се в три романа, но след това Александър Секулов започна да се занимава с драматургия, написа други романи и малко ми липсваше. Той самият предложи да напише една от историите за Наско Х. Така..

публикувано на 18.04.24 в 09:57
Евгени Иванов, орнамент

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век се открива утре вечер - 18 април. Изработени преди стотици години екземпляри ще бъдат показани в галерията на Българския културен институт във френската столица. Става дума за 40 оригинални български килими от 19 -ти и 20 -ти век, които до този момент не са показвани и..

публикувано на 17.04.24 в 19:25

Националното радио раздава годишните музикални награди БНР Топ 20

Годишните музикални награди БНР Топ 20 ще бъдат връчени на 3 май, петък, в столичния клуб "Строежа".  Отличия ще бъдат връчени на: -   песента с най-висок резултат от гласовете на слушателите на сайта top20.bnr.bg ; -   песента с най-висок резултат от гласуването на музикалната редколегия на БНР Топ 20;  -   песента, заемала..

публикувано на 17.04.24 в 16:28

В Пловдив откриват изложбата "Хляб наш насъщен"

Поредица от библейски и евангелски сюжети и персонажи, претворени върху старинни дървени предмети от бита, свързани с хляба – това е изложбата "Хляб наш насъщен", която от днес могат да разгледат пловдивчани и гостите на града в галерията на Дружеството на пловдивските художници. Експозицията е дело на Вихра Григорова и съдържа около 30..

публикувано на 17.04.24 в 11:48