Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лъчезар Богданов: Излишен е спорът дали икономическият растеж ще бъде 3,3% или 3,6%

Лъчезар Богданов
Снимка: БГНЕС

"Малко излишен е спорът дали икономическият растеж ще бъде 3,3% или 3,6%". Това каза пред БНР икономистът Лъчезар Богданов и обясни:

"Това, което се прави в такива случаи, е Министерството на финансите взема най-реалистичната прогноза и отчита дали има рискове тя да не се сбъдне. Те са отчели такива рискове, от които експортно ориентираната българска индустрия ще пострада и растежът ще е по-нисък".

По думите му няма драма с подобно прогнозиране, но е важно доколко правителството може да поеме такъв шок, не може да го предотврати, защото не зависи от българската политика: "Ако има рецесия в Германия, ако Китай допълнително забави растежа си и много, много други фактори, ако се натрупат, очевидно растежът ще е по-нисък. Очевидно и приходите ще са по-ниски от заложените. Това ще означава или по-голям дефицит, или ще трябва да се ограничат някои разходи, примерно през втората половина на следващата година", уточни икономистът в предаването "Преди всички" по програма "Хоризонт".

Според Богданов могат да бъдат надвишени ръстовете на потребителското и жилищното кредитиране: "Да има повече вътрешни кредити, повече потребление, повече покупки на жилища, повече строителство, което да действа в обратната посока. Т.е. да сме подценили част от вътрешното потребление".

Той коментира целите за привличане на чуждестранни инвестиции, заложени в бюджета, като консервативни и неамбициозни. И прогнозира, че при оптимистичен сценарий за водене на политика на поддържане на благоприятен бизнес климат те могат да бъдат надхвърлени.

Икономистът посочи, че най-същественият буфер в ситуация на очакван голям външен шок е доколко стартовата ти позиция е била рискова.

За правителствената политика по доходите Богданов заяви: 

"В България, общо за икономиката, заплатите нараснаха с около 45% в номинално изражение. Това е и защото българският пазар на труда е част от европейския и българските работници имат алтернативата да отидат да работят където и да е в страна от ЕС. Това ще продължи да оказва натиск върху работодателите в България да плащат по-високи номинални заплати. Така че не мисля, че е чак толкова голям приносът на проектобюджета с тези предвидени 10% (за увеличение на заплатите в публичния сектор - бел.ред.). 

Според него може да има и по-високи възнаграждения, стига да има добри резултати и при реален измерител за това кой какво и как върши.

Цялото интервю на Веселина Миланова и Марта Младенова с Лъчезар Богданов в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Правителството обсъжда  финансовата рамка за 2020 година.

Правителството прие проектобюджета за 2020-а

Правителството одобри финансовата рамка за догодина.   Догодина бюджетът ще бъде балансиран, а приходите и разходите в него ще бъдат близо 47 млрд. лева. Минималната работна заплата ще бъде 610 лева от догодина, а от 1 юли - пенсиите ще..

обновено на 31.10.19 в 12:28
ВИЖТЕ ОЩЕ
Столичният кмет Васил Терзиев.

Кметът на София увери: Няма риск за отоплителния сезон

Няма проблем с работата на "Топлофикация - София" и няма риск за отоплителния сезон. В това увери кметът Васил Терзиев и посочи, че е запорирана само една сметка на дружеството, като запорът ще бъде вдигнат в края на седмицата: И "Топлофикация –..

публикувано на 03.10.24 в 17:42

Ивайло Иванов: По-малко са възможностите на дипломацията в конфликта в Близкия Изток

По-малко са възможностите на дипломацията, защото от страна на Израел, Иран и терористичните групировки виждаме ескалиране и остават по-малко поле за дипломацията. Движими се към най-лошия сценарий, за който се говореше преди година , коментира в..

публикувано на 03.10.24 в 17:21

Домашен арест за кмета на Минерални бани Мюмюн Искендер, сина му Али Али и Байрям Иляз

Хасковският окръжен съд наложи мярката "домашен арест" на кмета на Минерални бани Мюмюн Искендер, сина му Али Али и Байрям Иляз.  Те бяха задържани на 20 септември по обвинение за неправомерно усвояване на евросредства от Държавен фонд "Земеделие" за..

публикувано на 03.10.24 в 17:08

Сух канабис за 7,5 млн. лв. и нива с 10 хил. стръка откри бургаската полиция

Сух канабис за 7 500 000 лева и нива с канабис откри при специализирана операция бургаската полиция в село Винарско. Собственикът на имота – мъж на 61 години, е задържан, а негов съучастник се издирва. Къщата, до която е нивата с канабис, се намира в..

публикувано на 03.10.24 в 16:44

Всички 7 кандидати са допуснати до втория етап на процедурата на СЕМ за избор на генерален директор на БНР

Всички седем кандидати са допуснати до втория етап на процедурата на Съвета за електронни медии (СЕМ) за избор на генерален директор на Българското национално радио (БНР). Това решиха членовете на медийния регулатор на свое заседание днес. СЕМ..

публикувано на 03.10.24 в 16:44
Искрен Иванов

Доц. Искрен Иванов: ООН има спешна нужда от реформа

ООН има спешна нужда от реформа . Това мнение изказа пред БНР доц. Искрен Иванов, политолог, преподавател в СУ и експерт по международна сигурност.  Според него международната общност и   дипломацията не могат да бъде от полза на този етап при..

публикувано на 03.10.24 в 16:37

Близки на загинали при катастрофа се събраха пред Плевенския съд с искане на максимална присъда за причинителя

В Плевен с гражданско п рисъствие пред Съдебната палата започна делото срещу неправоспособен и пиян шофьор на лек автомобил , който причини катастрофа миналото лято на пътя Плевен -Ловеч. Той е обвинен за умишлено причиняване на смъртта на трима..

публикувано на 03.10.24 в 16:30