Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Цветеслава Гълъбова:

Вентилираме емоциите си на клавиатурата, после не гласуваме

Трябва да се гласува, защото е важно кой управлява, казва психиатърът

Д-р Цветеслава Гълъбова
Снимка: Евелина Стоянова

„Смятам, че трябва да гласуваме, да бъдем граждански активни, да се интересуваме какво се случва с нашия град, с нашата улица, с нашия квартал – да изискваме отговори, да поставяме въпроси. Трябва да се учим да живеем като общност, като хора, които са заедно.“ Мнението е на д-р Цветеслава Гълъбова, директор на Държавната психиатрична болница „Св. Иван Рилски".

Активни в социалните мрежи, пасивни на избори

„Мислила съм си по въпроса защо хората са толкова активни в социалните мрежи, а когато трябва реално да се свърши нещо – дали е да се отиде на протест, дали да се отиде до урните – нещата не ни се получават. Стигнах до извода, чисто професионално, че хората извентилират своите емоции на клавиатурата. В това отношение може би социалните мрежи не ни правят услуга. Хората изливат всичко това на екрана, на „белия лист“ и след това няма енергия за нищо“, коментира Гълъбова пред "Хоризонт".

„Освен това социалните мрежи предполагат в голяма степен анонимност. Можеш да се скриеш и да напишеш каквото си искаш. Но след това ето виждаме, че хората не отиват до урните, което за мен не е добре“, допълва тя.

Да се гласува задължително

Д-р Гълъбова е привърженик на тезата за задължителното гласуване. 

„Гражданската активност включва и това – да имаш позиция, но информирана позиция, предполага се да се запознаеш с кандидати, програми, платформи, да прецениш. Ако ние бъдем задължени да гласуваме, това ще означава, че ние ще трябва да се поровим, да се напрегнем мисловно и да направим някакъв избор.“

Зависи ли нещо от моя глас

Факт е, че избирателната активност е ниска. Паралелът с цивилизования свят, където хората живеят добре и не се интересуват от политика, не се съотнася към нашия случай, подчертава д-р Цветеслава Гълъбова. 

„Е, добре, но ние в България не смея да твърдя че живеем кой знае колко добре. Изглежда, че наистина не се интересуваме от политика или нашата народопсихология е такава: „Е, какво зависи от моя глас“. Тук опираме вече до други неща като честност и прозрачност на изборите и усещането на хората дали те са честни и прозрачни“, коментира психиатърът.  

Важно е кой и как управлява - общината, града, страната

Относно купения вот, д-р Гълъбова изтъква, че е важна гражданската грамотност – да разбираме колко важен е нашият глас и колко важно е да участваме в гражданските процеси в едно общество, а такъв процес е и изборът. „Колко е важно кой и как ще управлява града, общината, в която живееш, страната, в която живееш…“

Да гласуваш е проява на отговорност, отбелязва още Цветеслава Гълъбова. „Аз обаче съм против да се твърди, че който не гласувал, нямал право на претенции. Не, човек щом си плаща редовно данъците, има право да претендира и да изисква.“

Цялото интервю е в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ирена Киркова

Ирена Киркова: Чувството за вина ни пречи да си починем ефективно

"Според определението "почивка" е възстановяване на силите след умора или продължителен труд , или свободно от редовната работа време, разказа за "Нощен Хоризонт" психологът от Варна Ирена Киркова . Тя е от Българската школа за психоанализа. "В контекста на психологията обаче, почивката в най-общ план се разглежда като дейност, която успокоява и..

публикувано на 18.07.24 в 09:15
Ивайло Мичев, Явор Наумов – заместник началник на станцията, Петър Чилов, Христо Михалев, Даниел Инков, Румен Иванов

От покрива на България - връх Ботев: Оцеляваме трудно, но с екипност!

"Качихме се четирима колеги, техничари, но нямах никаква представа тогава къде заминавам, при какви тежки зимни условия, коментира за БНР и инж. Маринов.  "Качихме се там с вертолет и заварихме там хора без електричество, само с един дизел-агрегат, с мощност 30 киловата, само за техниката и съоръженията, всичко друго беше студ и мраз, така започна..

публикувано на 15.07.24 в 14:25

Мъж в инвалидна количка: Най-лесно се придвижвам... със самолет

Най-достъпни са Варна и Бургас, защото дотам може да се стигне съм самолет. Тази горчива равносметка прави Митко Александров, млад мъж в инвалидна количка. Митко  мечтае София да бъде достъпен град подобно на други големи градове по света, където е бил. Митко е програмист. Според него Санкт Петербург е най-достъпният град за хора с..

публикувано на 15.07.24 в 09:38

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45