Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Mezzoforte: Работим на една и съща честота вече 42 години

Исландските музиканти вярват, че музиката е сила на радостта

Ейтор Гунарсон и Гулли Брийм от Mezzo Forte
Снимка: Ани Петрова

Музиката е сила на радостта. В това вярват Гулли Брийм и Ейтор Гунарсон от исландската група Mezzoforte, която утре вечер ще свири за четвърти път в София.

Винаги сме искали да поддържаме висок стандарт в музиката – върху това се гради нашата репутация, признават двамата музиканти, които гостуваха на предаването "Хоризонт до обед".

Топъл прием от публиката и хубава храна - с това исландските музиканти свързват поредната си музикална изява у нас. "Ние се забавляваме, докато правим музика и това се усеща от публиката. Това е настроението, което искаме да създадем. Има много забавни моменти между нас, на сцената", споделят Гулли и Ейтор. 

Четирима тийнейджъри в Исландия

„Всичко се нареди в началото на 80-те за нас. Просто свирехме музика, която обичаме да свирим. Не мислехме за определен глобален успех, не го правехме за слава. Понеже сме от Исландия, имахме достатъчно време да се фокусираме върху тази музика, да я „изведем“ извън държавата и, слава Богу, късмет за нас – музиката ни се издаде в Англия и стана успешна“, спомня си Гулли Брийм.

„Нямаше никаква стратегия, никакъв план тогава. Всичко стана много бързо. Ние бяхме четирима тийнейджъри от Исландия. И един човек в Исландия, който реши, че ще ни презентира пред света, превърна това в своя мисия – да ни продаде на звукозаписни компании със средни резултати. Вярваше в нас и в нашия продукт. И накрая това му се отплати. Имахме запис хит 1983 година и оттогава се занимаваме с това“, допълва Ейтор Гунарсон. 

Всички ли живеете в иглу?

Адвокати на западната музика в Исландия или свежото, екзотично лице на Исландия пред света - как дефинират за себе си своята музикална мисия в онези ранни години музикантите от Mezzoforte?

"Музиката в Исландия не беше позната дотогава. Ние бяхме първата исландска група, пробила извън Исландия и получила това внимание. Хората, които бяха любопитни за групата, не знаеха нищо за държавата. И непрекъснато ни задаваха странни въпроси: „Как е в Исландия? Всички ли живеете в иглута?“ Нещата се га са различни", прави времеви паралели Ейтор.

Извън сцената са приятели и са като братя. „Невинаги е лесно. Трудно е да го кажа, но понякога много спорим, дори се мразим от време на време. Но в крайна сметка след концерта всички проблеми се решават от само себе си. Виждаме всички доволни усмивки сред хората от публиката“, признава Ейтор.

Спойката и синхронът между джазмени

„Ние сме израснали заедно, познаваме взаимно стиловете си. Работим на една и съща честота. Бързо се свързваме с онова, което подава другия. Ключовият фактор да правим това вече толкова дълго време е това, че сме отворили музиката. И си даваме свободата да направим нещо различно всяка вечер. То е като разговор, като подаване на топката. Трябва да имаш доверие на човека от твоя отбор, че ще ти даде правилния „пас“, разказва още Ейтор Гунарсон.

Репетирайки в студия или по летища вече толкова време, музикантите твърдят, че продължават да израстват музикално – вече 42 години. Всеки един музикант поотделно носи най-доброто от своя опит в Mezzoforte, единодушни са Гулли Брийн и Ейтор Гунарсон.

Цялото интервю с тях чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Кръстев

Иван Кръстев – маестрото на музиката, литературата и театралното изкуство

В "Нощен хоризонт" ви срещаме с маестрото на българската музика – композитора и диригент Иван Кръстев .  В откровен разговор той сподели за началото на своя път в музиката, когато започва да учи пиано и цигулка на едва 4 годин и. Кръстев разказа за своето творческо израстване, водено от вдъхновението да съчетава музика и литература.  Още..

публикувано на 24.09.24 в 15:34

Гюлсерен Исмаилова: Любовта спасява

Никой родител не си представя да чуе от лекар диагноза за детето си, според която то няма да живее повече от осем години. Първо не вярва на това, което се случва, но после придобива сила и прави невъзможното, за да спаси не просто човешки живот, а живота на сина си. Той е Ервин и е вече на 32 години - със Синдром на Уест...

публикувано на 22.09.24 в 10:51
Момчил Карамитев

Момчил Карамитев за патриарх Неофит, за киното, чудесата и творческия процес

"Това, което ме впечатли при всички разговори беше, че тези хора благоговееха към личността на патриарх Неофит и казаха, че това е била неговата изключителна сила, че той е бил много благ , някои са го упреквали, че е бил прекалено благ, че това не било добре за ръководител на Българската църква.  "Казват, че като ръководител той не е..

публикувано на 17.09.24 в 09:24
 Проф. Даниела Дженева

Проф. Даниела Дженева - 50 години ансамбъл "Тракия" с етика, морал и любов

С концерти и специално подготвена изложба ансамбъл "Тракия" отбеляза своята 50 годишнина . Гости на спектакъла на Античния театър в Пловдив са и част от хората, които с талант и сърце са допринесли през годините трупата да има водещата си роля на новатор в музикалните и танцовите форми във фолклорното изкуство. Другият концерт на древната..

публикувано на 15.09.24 в 09:10

Изпълнение на български композитор в предварителната селекция за "Грами"

Изпълнение от нов албум на български композитор, познат със създаването на творби за емблематични български естрадни артисти от 80-те, бе допуснато до съревнованието за наградите "Грами". Димитър Ковачев е сред емблематичните композитори в България през 80-те години. Мнозина го свързват с песента "Тишина", първоначално изпълнена от Васил..

публикувано на 12.09.24 в 10:25
Д-р Калин Поповски

Д-р Калин Поповски: В медицината не всичко е заплати. Моралът трябва да бъде на първо ниво

Д-р Калин Поповски е един от най-известните акушер-гинеколози в Плевен.  Завежда Клиниката по акушерство и гинекология към Университетската болница "Д-р Георги Странски". Д-р Поповски е потомствен лекар, в неговите ръце през над 30-годишната му практика са изплакали за първи път при раждането хиляди деца от цялата страна. "В медицината не..

публикувано на 08.09.24 в 06:57

Художникът Стойко Гъгъмов увековечава известни личности на морски скали и училищни фасади

Художникът Стойко Гъгъмов оставя ярка следа след себе си с портретите на известни личности, които рисува на морските скали, на фасадите на обществени сгради и училища. Гугутка вече има Стена на родолюбието и двама почетни граждани Нарича изкуството си "скално - концептуално", което му е на сърце. "Аз го открих когато бях в Тенерифе. Там също..

обновено на 01.09.24 в 06:38