Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомени за нежната революция в България

Димитър Луджев представя втория том на книгата си за началото на прехода

Димитър Луджев
Снимка: Ани Петрова

„Антикомунизмът на нежната революция в Източна Европа не беше антикомунизъм на омразата, а на хуманността. Той не проповядваше демокрация чрез насилие, а демокрация чрез хуманизъм.“ Мнението е на проф. Димитър Луджев, историк и политолог, един от създателите на СДС и участник в Кръглата маса.

Тази вечер Димитър Луджев ще представи втория том на книгата си "Преходно време. Личности, идеи и събития: История по... и отвъд документа". „Аз съм се старал да направя не изследване, а по-скоро документален разказ. Разкажи за хората, разкажи за събитията, дай им думата“, отбеляза Луджев в предаването „Хоризонт до обед“.

Първият том на книгата – „Договореният преход в България“ се простира върху периода около 1990 година и сформирането на правителството на Димитър Попов като първото многопартийно, демократично, некомунистическо правителство. Засягат се още драматичните събития от 1991 година около приемането на Конституцията. Вторият том касае управлението на СДС след изборите октомври 1991 година, завършило в края на 1992 г.

Мозайка на времето

„Работата с документи е най-голямата особеност на професионалния историк – дали той може да създаде обективно мозайка на времето“, смята Димитър Луджев, който е изградил голямата история за онова време чрез множество малки истории и е признал и свои грешки. Например за оттеглянето си от Координационния съвет на СДС и оставянето му в ръцете на хора, които са довели до неговото разцепление. От едната страна са се озовали реформаторите – привърженици на експертни законодателни, социални и икономически мерки, а в другия лагер възприели „площаден маниер на декомунизация като разрушаване.“

Каубоите от СДС

„Аз имам една статия от пролетта на 91-а година, че някои мои колеги в СДС си представят нещата като каубойски филм. От едната страна беше нашето виждане – на хората, които мислехме, че преходът, реформите трябва да бъдат базирани на сътрудничество между различни слоеве на населението, между партиите, със синдикати, да бъдат базирани на  търсенето на разумен компромис. От другата страна се тръгна към антикомунистически популизъм – конфронтираха се със синдикатите, с интелигенцията, с медиите, с църква, с какво ли не…“, коментира проф. Луджев. 

Началото на уродливия преход

Политиката на конфронтация според него е завършила с пропадане на кабинета на Филип Димитров, със спиране на либералните реформи и изоставане на страната. "И оттам тръгна един много мъчителен, много уродлив български преход."

"Когато влезеш в тази „долина на сълзите“(икономическият преход според Ралф Дарендорф – бел. ред.) години наред, и се разочароваш, когато и преходът ти се изроди, както стана у нас и се изкриви, когато се отказахме от либералните реформи и съсипахме всичко, направихме една идиотска, грабителска приватизация – тогава нещата стават още по-тежки“, подчерта историкът.

Димитър Луджев е бивш депутат от Великото народно събрание, политически съветник на президента Желю Желев, вицепремиер в правителството на Димитър Попов и военен министър в кабинета на Филип Димитров. До 2001 година е народен представител и с това приключва политическата му кариера.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Монумент в Молдова в памет на жертвите от  аварията в Чернобил

Плътно информационно затъмнение у нас 7 дни след идването на облака от Чернобил

38 години след атомната трагедия в Чернобил проф. Димитър Вацов завършва свое изследване по темата, което ще бъде издадено в книга. Проф. Вацов е  преподавател по философия и основател на Фондацията за хуманитарни и социални изследвания. Т ой започва изследването си преди близо 4 години.  В интервю за БНР авторът на изследването изрази надежда,..

публикувано на 26.04.24 в 10:35
Снимката е илюстративна

Община Божурище и местната общност - съюзени срещу канадски инвеститор. Събират подписи за референдум

Канадска минодобивна кампания има зелена светлина за проучвателни сондажи за второто тримесечие на тази година в района на село Златуша, община Божурище. Селото се намира на 20 километра от столицата. Инвеститорските намерения срещат силен отпор от местната общност. Събират се подписи за провеждането на местен референдум . Подписката ще..

публикувано на 26.04.24 в 07:14

Шокиращи "шедьоври" от световната кулинарна култура

От божествените деликатеси през традиционно, простичко, носталгично и убийствено вкусно приготвени храни, през екзотично звучащите и пропити от оригиналност кулинарни изобретения....в "Изотопия" стигнахме до противните, отблъскващи, шокиращи измерения на световната кулинарна култура.... Дълбоко в хранителните табута навлиза Автономията за..

обновено на 25.04.24 в 13:06
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30