Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бъдещето на въглищните централи и рискове пред енергийната ни система

Снимка: Венелина Попова

„Механизмите за заплащане на капацитети не се явяват средство за спасяване на една или друга централа“. Това заяви пред БНР Славчо Нейков – председател на Института за енергиен мениджмънт, във връзка с информацията, че за 9-те месеца на годината ТЕЦ „Марица Изток 2“ има нови 172 млн. лв. задължения.  

Днес Институтът за енергиен мениджмънт организира кръгла маса „Въглищните региони и механизмът за капацитети като част от бъдещия пазарен модел на България“.

Сега е моментът да чуем от държавните институции какво предвиждат да правят, подчерта Нейков в предаването "Преди всички" и обясни:

„До края на годината има няколко важни срока. Буквално в рамките на седмици трябва да се финализира интегрираният национален план „Енергетика и климат“, където темата за въглищата е една от основните. До началото на 2020 г. трябва да е готова и актуализираната Стратегия за устойчиво енергийно развитие, където темата за въглищата също трябва да намери своето отражение. На 1 януари 2020 г. влиза в действие основният регламент, свързан с пазара на електроенергия в контекста на последния енергиен пакет“.

По думите му БЕХ е наел консултант, който да направи оценка по темата и който да предложи най-подходящото за условията в България:

„Механизмите за капацитет на европейско ниво са много разнообразни. Действително трябва да се преценят какви са конкретните рискове пред българската енергийна система и кой от тези механизми ще бъде най-адекватен за тях“.

Правилният момент сме го изпуснали, смята Юлиян Попов – основен докладчик на предстоящата днес кръгла маса за въглищните региони.

„Правилният момент беше преди 14 години, когато пазарът за емисии започна да действа. Този пазар е изграден така, че емисиите от въглероден двуокис да бъдат заплащани. Това означава, че въглищата ще стават все по-скъпи и по-скъпи. Доста години тези цени бяха ниски, но това не беше основание ние да не действаме и да развием стратегия за алтернативни енергийни решения за страната. 15 години сме назад“.

По думите на Попов възобновяемите източници са ключови, а и вече те са много по-евтини от въглищата. Той предположи:

„Примерно ако увеличим цената на тока с 50% с единствената цел да запазим въглищата, може би ще ги запазим още известно време. Въпросът е дали това е най-разумното решение. Има други решения, свързани с отваряне на пазара, гъвкавостта на пазара, енергийната ефективност и т.н. Става дума за различна енергийна система, която се появява в България, но бавно“.

Според него обаче трябва да се действа бързо, защото се губят стотици милиони. Юлиян Попов е категоричен, че не трябва да се поставя въпроса как да запазим въглищата, а как да осигурим енергийната сигурност на страната.  

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Благотворителен базар в Дома за деца и младежи с увреждания в Монтана

Благотворителен великденски базар организираха в Дневния дом за деца и младежи с увреждания в Монтана. Изработените сувенири се изкупиха за кратко време За поредна година в Дневния дом направиха изложба – базар от сувенири за Великден. От няколко месеца настанените в центъра, с помощта на педагозите и възпитателите, изработваха венчета,..

публикувано на 26.04.24 в 20:21
Найден Тодоров

Найден Тодоров: Опитваме се да наваксаме едни забавени процедури във Фонд "Култура"

Медиите са към министерство на културата, но по закон се води само списък – регистър, на медиите. И аз питам къде принадлежи БНР или БНТ, и електроните медии?  Министерство на културата се опитва да работи за създаването на законите, уточняващи кой са реалните собственици, но къде е властовият лост в Министерство на културата? Няма такъв!..

публикувано на 26.04.24 в 20:02

Кюстендилските абитуриенти ще дефилират по променен маршрут

Изпращането на абитуриентите от кюстендилските гимназии, до което остава по-малко от месец, но подготовката вече върви, ще става по нов маршрут и по нова концепция. Това обяви градоначалникът инж. Огнян Атанасов.  Досега тийнейджърите се събираха на гаровия площад, при Паметника на Войнишкото въстание, но вече ще го правят на централния пл...

публикувано на 26.04.24 в 19:59

Проучват кои преградни съоръжения в реките от водосбора на Янтра може да бъдат премахнати

Водостоци, прагове и бентове нарушават естественото протичане на река Янтра. За това предупреждават от Сдружението за дивата природа "Балкани" и започват пилотно проучване за премахване на преградите в реките от водосбора на Янтра във Великотърновско.  Изкуствено изградената хидротехническа инфраструктура и практиката за коригиране на речните..

публикувано на 26.04.24 в 19:49

Йото Пацов: Днешната журналистика и медии са по-несвободни от тези преди 1989 г.

Степента на политическата демагогия е несравнимо по-голяма днес, отколкото едно време. Съответно обслужващият персонал в лицето на медиите боледува точно от тази болест. Това коментира в интервю пред БНР журналистът Йото Пацов, кореспондент на „Работническо дело“, който заедно с Любен Антонов влизат в забранената радиационна зона при..

публикувано на 26.04.24 в 19:15
Йенс Столтенберг

Столтенберг призова съюзниците в НАТО да увеличат помощта си за Украйна

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг призова от Берлин другите съюзници в Алианска да последват примера на Германия и да увеличат помощта си за Украйна. "Германия е най-големият европейски донор на военна помощ за Украйна. Вие току-що решихте да изпратите трета система "Пейтриът" на Украйна и аз силно вярвам, че другите съюзници трябва да..

публикувано на 26.04.24 в 19:11

МС одобри над 195 млн. лв. допълнителни разходи за различни ведомства

Правителството одобри общо над 195 милиона лева допълнителни разходи за различни ведомства.  От пресслужбата на Министерския съвет посочват, че целта е преодоляване на разликите във възнагражденията на персонала в бюджетните организации и увеличаване на заплатите.  Близо 2 500 000 лева получава Националния статистически институт, над 4 милиона лева -..

публикувано на 26.04.24 в 19:04