„Всички в Европа имахме това чувство – приключваме със стария режим, искаме да бъдем свободни, да бъдем заедно и заедно да изграждаме своето бъдеще, да отворим границите и да изчезнат стените“, посочи Кристоф Айххорн.
Песните на свободата или вятърът на промяната в музиката на 1989 г. Предаването "Хоризонт до обед" днес е посветено на 30-годишнината от началото на промените, както и на контра културата на 80-те в България и Германия, която подгрява условията за бунта.
„И в Западна Германия имаше хора, които не бяха щастливи, не бяха доволни. Пееха песни за това. И в Източна Германия имаше хора, които не бяха щастливи и пееха песни за това. Разликата беше в това, че докато в Западна Германия те можеха да го правят открито на сцената, в Източна трябваше да пеят тайно, вечер в кухнята“, разказа Айххорн.
„Ако погледнем Европа днес и различния исторически опит, който всички ние в Европа имаме, можем да се обединим около една дума – най-важната дума за нашата душа, за нашето сърце, за нашето мислене, за нашето бъдеще: това е думата „свобода“, коментира още посланик Кристоф Айххорн.
Германска народна песен от далечната 1780 година пък прави връзката с днешните тревоги във вече обединена Европа и се посвещава на свободата на мисълта и на словото, които винаги трябва да бъдат бранени.
„По това време навсякъде в Европа съществуват абсолютистки режими, не е имало свобода на изказа. Песента ни казва, че кралете, които са на власт, могат да ни затворят, но те не могат да надникнат в умовете ни, защото мислите са свободни“, допълни дипломатът, днес в ролята му на радио водещ.
Песента Die Gedanken sind frei – „Мислите са свободни“ в нейния съвременен вариант звучи едновременно на няколко езика, сред които немски, френски, елзаски, италиански, португалски, турски и арабски. Озаглавена е Liberté de penser и е посветена на журналистите от френското сатирично издание Шарли Ебдо.
Слушайте повече в звуковия файл.
Превод в ефир: Милкана Делер
" Недостиг на храна в световен мащаб ще има , ще има по отношение на произведеното зърно в Украйна. В Европа на пръстите на едната ни ръка се броят държавите, които произвеждат зърно повече, отколкото потребяват и ние имаме щастието България да е една от тях. В България недостиг на зърно не е невъзможно да се получи, но ще е изключително трудно..
Нов център за превенция на общинската дирекция „Аварийна помощ и превенция“ в София работи от тази седмица. Целта е бърза реакция при различни природни бедствия, промишлени аварии, критични ситуации с акцент северните райони на столицата. Нова дейност е и създаденият „Център за интегрирано управление на риска“. С него се осигурява развитие и..
София и България се готвят да посрещнат за първи път мощи на светите равноапостоли Кирил и Методий. Става дума за част от ръката на Св. Кирил и две частички от ребрата на Св. Методий. Те се пазят в гръцкия православен манастир Есфигмен в монашеската република Света Гора. Поканата е отправена от българския патриарх Неофит, а светинята пристига от..
Пътуващата интерактивна изложба „Под светлината на звездите” гостува в училищата от Община Долна Митрополия, Плевенска област. Създадена е по повод Международния ден на светлината -16 май и включва астрофотографии на Николай Димитров, както и интересни и забавни експерименти със светлина. Иво Джокин е вдъхновяващ човек, който от години предава..
До края на май във Враца може да бъде видяна изложба, вдъхновена от две кръгли годишнини, свързани с военното ни минало. Тази година се навършват 110 години от Първата балканска война и 130 години от сформирането на пехотна дивизия в града. Със снимки, карти и документи изложбата показва щрихи от войсковия живот в миналото и разкрива битки, победи и..
В Бургас над 200 вида пясък от цял свят ще бъдат представени в първата по рода си изложба „Светът в зрънце пясък“. Тя ще бъде открита на 21 май вечерта по време на Европейската нощ на музеите. Тя е експонирана в Природо-научния музей в града. Над 650 вида пясък включва колекцията на музея. Повечето от тях са от най-екзотични дестинации като Хаваите и..
Ситуацията във властта у нас се превръща в гигантски фарс. Това правителство е неизчерпаем източник на камуфлажна словесност. Управленците ни напомнят амбулантни търговци, чийто талант се свежда до това да убедят клиента в тази конкретна минута, а по-нататък какво точно ще се случи, няма никакво значение. Тази схема на създаване на декори, се..
Можем да направим интересни изводи, стъпвайки върху картината на електоралните нагласи, която рисуват последните социологически проучвания. Да кажем..
На 21 май 2004 г. основаната в Сан Франциско асоциация на гражданите на света дарява със своята първа награда "Станислав Евграфович Петров". През..
" Само правителството ще усети ефекта от обявените по-рано през седмицата мерки . Това не са мерки, а антимерки. Наливането на пари на калпак постига..