Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Готвят мега закон за земята

Костадин Костадинов: Проектът събира работещи текстове

Въвеждат се по-добра защита срещу измами и срок за получаване на рента

Снимка: БГНЕС

До 5 декември се приемат предложения по поредните промени в Закона за земята. Проектът е качен за обсъждане на страницата на Министерството на земеделието. Амбициозните промени целят да се направи мега закон за земеделските земи.

След два неуспешни опита този закон да мине през Народното събрание, сега са събрани всички работещи текстове по всички съществуващи закони. За нас важното е да се намери балансът между ползватели и собственици на земи – това каза пред „Хоризонт“ Костадин Костадинов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите. Той припомни, че от 1990 г. насам са направени близо 100 поправки в Закона за земята.

Костадинов обърна внимание върху предлагания срок за арендите и наемите от 10 години, което по думите му намалява възможността за измами. „В едни от предишните текстове имаше възможност в идеална част да сключваш договори за цялата земя, където нещата отиваха за по 50, по 100 години арендни договори и хората просто не можеха да се освободят от тази тежест.“

Досега нямаше таван на сроковете, в който по-дребните собственици на земя можеха да си получават рентата за земята, която са предоставили на арендаторите за обработка. Новият вариант на закона задава 10-годишен давностен срок, след който парите се губят.

„Тук става въпрос за т.нар. бели петна. Белите петна ги въведохме преди няколко години, които доказаха своята ефективност и защита на интереса на собственика на земеделска земя“, коментира Костадинов.

Проблемът с уедряването на земята като наследство от прехода все още не е решен. Нашата земя е най-разпокъсана, посочи Костадин Костадинов.

„Знаете манталитета на самия българин, че „земята от тате аз няма да я дам, аз искам точно тук“. Тук вече говорим за принципа доброволно уедряване. С годините поколенията се менят, мисленето става съвсем друго и тези неща смятам, че ще започнат да се случват. Мисля, че около 3 декара беше средният парцел в страната. Ще ви дам един пример – сутринта бях при нотариус, 69 човека продаваха 7 декара земя, наследници.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Турция Реджеп Ердоган

Ердоган: Планът на Тръмп за Газа е заплаха за световния мир

Изявленията на Доналд Тръмп, с които той изправя пред сериозни предизвикателства много страни по света, трябва да спрат, заяви президентът на Турция Реджеп Ердоган. И нарече плана на Тръмп да бъдат изселени палестинците от Ивицата Газа "заплаха за световния мир". Тръмп повтори идеята си Съединените щати да притежават Ивицата Газа "Хамас" декларира..

публикувано на 13.02.25 в 19:18

От Брюксел: Ако България изпълнява критериите, няма пречка да се присъедини към еврозоната от 2026 година

Ако България изпълнява критериите за еврозоната, няма пречки тя да въведе еврото от 1 януари догодина, заявиха източници от Брюксел. Засега страната ни не изпълнява единствено критерия за ценовата стабилност. Те уточниха, че решението трябва да се вземе от Съвета на ЕС и се очаква това да се случи през лятото. България вече изрази намерение да..

публикувано на 13.02.25 в 19:08
Дмитрий Песков

Кремъл: Путин и Тръмп не са обсъждали териториални въпроси

За Русия разговорът между Путин и Тръмп е бил "много важен", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. И отбеляза, че и двете страни - Русия и Съединените щати - смятат за възможно мирно решаване на "конфликта", както той го нарече, в Украйна: Тръмп е разговарял с Путин, двамата са се съгласили на незабавни преговори "Предходната американска..

публикувано на 13.02.25 в 18:52

Депутатите вече приеха процедурните правила за избор на нови състави на 7 от регулаторите

Депутатите приеха процедурните правила за избор на нови състави на общо 7 регулаторни органа.  Парламентът открива процедурите за нови състави на регулаторите Най-оспорвани бяха дебатите за Комисията за защита на конкуренцията и Сметната палата. С гласовете на партиите от парламентарното мнозинство бяха одобрени 7-дневни срокове за подаване на..

публикувано на 13.02.25 в 18:35
Тони Николов

Възможно ли е да се стигне до нова Ялтенска конференция?

Призракът на Ялта - с арогантността на големите, които се договарят някъде, витае  и трябва да бъде прогонен. Това заяви пред БНР Тони Николов, главен редактор на Портал Култура. Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че е провел "дълъг и изключително продуктивен“ разговор с руския си колега Владимир Путин.  Двамата лидери са се споразумели..

публикувано на 13.02.25 в 18:25
Снимката е илюстративна.

Агенцията за закрила на детето поде информационна кампания за вредите от употребата на упойващи вещества

Ученици от столичната професионална гимназия "Елисавета Вазова" научиха повече за вредата от употребата на вейпове, райски газ и така наречената дизайнерска дрога от токсиколози от ВМА и болница "Пирогов".  Посещението им в училището е част от кампания на Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД), в рамките на която ученици от седми до десети..

публикувано на 13.02.25 в 18:20

Назначени са четирима нови зам.-министри

Четирима зам.-министри са назначени със заповед на премиера Росен Желязков, съобщи правителствената пресслужба. Стефан Бурджев и Стоян Тошев са назначени за заместник-министри на земеделието и храните, като от тези постове са освободени Деян Стратев и Мирослав Маринов. Бурджев е депутат от БСП Обединена левица, а Тошев от 2022 година до момента..

публикувано на 13.02.25 в 18:12