Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започва 28-та българска експедиция на Ледения континент

Първата ни група полярници поема към Антарктида

Логистиците ще отворят "зазимената" база и ще започнат да строят лаборатория

Снимка: БГНЕС

Днес към Антарктида потегля първата група от българската експедиция. Тя се състои от логистици, които трябва да отворят базата на остров Ливингстън и да я подготвят за активния изследователски сезон. Това е 28-та българска експедиция на Ледения континент. Основната й задача е изграждането на съвременна научна лаборатория към базата. Бразилски кораб ще отведе полярниците ни до българската база на Антарктида, научаваме от инж. Йордан Йорданов, който е част от заминаващия днес екип.
     

Зад гърба си инж. Йорданов има вече 18 експедиции. „Моята Антарктида? Всеки път, когато тръгна, я откривам наново. Тя е нещо, което е част от живота ми. Не само от моя живот, от живота на близките ми, на хората, които обичам. Малко или много тя взима от тях – за три или четири месеца…“, сподели той пред „Хоризонт“ преди заминаването.

„Стъпвайки на брега, задачите са ясни. Хората са с богат опит. Уверен съм, че ще намерим нещата в добро състояние, както сме ги оставили миналия летен сезон. Оттам нататък започваме стъпка по стъпка да създаваме условията за живот и за работа“, разказа Йордан Йорданов в предаването „Преди всички“.

Изграждането на лабораторния блок няма да е лесно. Ще се използват пробивни и сондажни машини, обясни инж. Йорданов. Връзката с проектантите ще бъде непрекъсната – през сателитен телефон и бъдеща интернет връзка.

„Ние имаме проект, имаме решения – технически за неговия строеж, но е повече от предизвикателство. Доста сме и нетърпеливи, и обезпокоени по какъв начин ще решим проблема с полагането на основите на тази сграда. Теренът е скала, техническото решение на конструктора е фундаментите да бъдат анкерирани към тази скала. Ние сме закупили необходимата техника, но изненадите там са обичайно явление.“

Лабораторният блок ще постави базата на съвсем друга основа, подчерта инженерът. „Направо отваря едни широки врати, които ще доведат до това да се правят незабавно изследвания на неща, които, ако трябва да се донесат до континентите и да се правят, задържат проекта с цяла година.“

Това, което ми се е случило за мен е и шанс, и добър късмет, допълва Йорданов и признава, че Антарктида остава сред основните му дейности.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01