Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предстои виртуална среща с въпроси и отговори за ендометриозата

На 30 ноември от 9.30 ч. водещ специалист по гинекология ще говори за заболяването

Ендометриозата е многолик противник, казват лекарите. Понякога заболяването протича безсимптомно или диагностицирането му отнема време.
Снимка: Светослав Цветанов, Радио ВИДИН

Дискусия на живо с отворен достъп онлайн, посветена на ендометриозата, ще се проведе на 30 ноември сутринта. Виртуалната среща ще бъде водена от водещия специалист в гинекологията д-р Георги Стаменов от МБАЛ "Надежда" и от Мария Георгиева, учредител и председател на фондация „Ендометриоза и репродуктивно здраве“

„Някои наричат ендометриозата социално явление и сигурно е така, защото много жени, засегнати от нея, ни могат да изпълняват своите функции в обществото. За мен ендометриозата е индивидуална борба, аз се боря с всеки случай индивидуално, не гледам на него като на общ проблем“, каза д-р Георги Стаменов пред „Хоризонт“.

Ендометриозата е многолик противник, допълни той. „Различно страдат жените. Едни изпитват много силна болка, други имат проблеми със зачеването, трети кървят постоянно и това всичко са симптоми, в същото време неспецифични за ендометриозата“, подчертава той. „Винаги когато имаш момиче с много неспецифична и лека симптоматика, трябва да мислиш и за ендометриоза, тя винаги трябва да е в главата на терапевта.“

Сходства и разлики с рака

„Ракът се опитва да прилича на ендометриозата. Ендометриозата е нещо, което живее в нас и мъчи жената много години, докато ракът все още не се е усъвършенствал дотолкова и, убивайки организъм, в който се развива, убива и себе си. Ендометриозата има съвършенството в това да се развива като рака, да се разпространява подобно на него. Тя е особен вид мъчител. Повече мъчи, отколкото убива. В крайна сметка тя не е опасна за живота или в много редки случаи, но е нещо, което прави живота по някой път непоносим. Затова трябва да бъде откривана навреме, да бъде целена право в десятката“, коментира д-р Стаменов.

Д-р Георги Стаменов Снимка: МБАЛ „Надежда“

Ендометриозата може да бъде причина една жена да не може да забременее и понякога парадоксалното е, че „размерите й не съответстват на пакостта, която прави в трудното забременяване“, изтъкна още д-р Георги Стаменов.

В отминалата през октомври кампания за ендометриозата са били ангажирани само болници в София, а целта е да се стигне до болници в страната и повече хора да натрупат познания за заболяването, посочи в предаването „Хоризонт до обед“ Мария Георгиева.

Разговорът за ендометриозата ще бъде достъпен на живо в 9.30 сутринта на 30 ноември, уточни тя.

„Като на страницата на фондацията и на страницата на болница „Надежда“ във Фейсбук ще бъде постнат линк, където хората ще могат да достъпят видео съдържание от този уебинар и ще могат да задават въпроси по време на самия уебинар - под поста във Фейсбук. Въпросите ще се четат на живо, ще се задават към Георги Стаменов. Ние двамата с д-р Стаменов ще модерираме дискусията и ще отговаряме на въпроси.“

Вече тече и записване за участие в събитието на място – това се случва на e-mail: pr@nadezhda.bg, като местата са ограничени.

Мария Георгиева Снимка: https://www.endometriosis.bg/

Митове за ендометриозата

„Една от идеите ни беше да развенчаем някои митове за ендометриозата и да разкажем неща, с които пациентите се сблъскват, но може би не знаят. Например дали една бременност лекува ендометриозата, както се твърди. Бременността всъщност „приспива“ ендометриозата за определено време, но не я ликува в дългосрочен план. И ред други такива митове, които могат да бъдат срещнати в интернет като послания към пациентите, но невинаги са верни“, заяви Мария Георгиева.

На уебинара ще се коментират още нови терапии и тенденции в лечението на заболяването.

Теориите за появата на ендометриозата са няколко, но нито една не е доказана, посочи Мария Георгиева. „От теорията за ретроградна менструация, до генетични теории, за наследственост. Има теория за имунен дефицит, имунна дисфункция, която причинява подобно заболяване.“

Заради тези неясноти няма и дългосрочно и окончателна лечение. „Затова често казваме, че няма лек за ендометриозата, има просто терапия – лекарства, които временно решават проблема.“

Още детайли по темата чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17