Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юлий Йорданов – апостол на Северозапада

Неуморно изследващият личностите и историите на региона краевед гостува на "Нощен хоризонт"

Юлий Йорданов и водещата Станислава Пирчева
Снимка: БНР

Цял живот само с букви съм се занимавал. Така накратко представя себе си Юлий Йорданов - краевед, журналист, член на Съюза на българските писатели, автор на множество статии, литературна критика и краеведски изследвания.

Барометър на живота на Северозапада го нарича акад. Благовеста Касабова. Според нея Йорданов е сред малцината изследователи на творците, обществениците и личностите на Северозапада. И в последната си, 15-та книга, той не изневерява на своето призвание. Тя е озаглавена „Северозападни опуси за талантливостта“.

Юлий Йорданов не е съгласен с теорията за „северозападнала България“, напротив – нарича я „северозапазена България“.

Някои го определят като „трубадур на българския Северозапад“, приятели му казват „перото на Северозапада“. Той пък признава, че подобни определения не го трогват, защото си знае истинската цена – „да създаваш неща, които са полезни за времето, полезни и за след нас“.

За празници вместо цветя той обича да подарява книги. Защото книгите са паметта на човечеството, а нихилизмът по думите му превзема „съзнанието на нашия сънародник“ напоследък.

Палитра от образи

Мнозина са писали за твореца Радичков, аз пиша за човека Радичков, сподели Юлий Йорданов в предаването „Нощен хоризонт“. „Заведе ме не кой да е, а акад. Петър Динеков, още в младите ми години, когато бях студент. Да си кажа право, със своите осем срещи с Радичков аз останах възхитен от този изключителен творец и човек. Най-вече човек.“

От десетилетия Юлий Йорданов изследва Северозапада. Преди време получил задание да се включи в екип, който да опише културния живот на Лом от Кръстьо Пишурка до наши дни. На Йорданов се паднала издателската дейност на ломчани. Трудът е все още в ръкопис, защото средствата за издаването му не са малко.

Юлий Йорданов

Юлий Йорданов е автор на „Орелът с ангелската душа“, книга за войводата дядо Цеко Петков – той е единственият българин, забил златното гвоздейче на Самарското знаме при освещаването му.

Съкровищата, които не ценим достатъчно

Хората са съкровищата, които ние като че ли не уважаваме, особено хората на миналото, убеден е Йорданов.

„Просто са загърбени такива интересни личности като Яна Язова например. Художникът Кирил Петров – има изследвания за него, но недостатъчно. Трябва да уважаваме такива хора. Ето например за Цветан Тодоров аз си мисля, че недостатъчно е написано и направено изследване върху неговото творчество, неговата културоведска дейност.“  

Юлий Йорданов е инициатор на литературен маратон, посветен на годишнина от рождението на Яна Язова, която нарича „писателка – страдалец и голяма европейка“. Той е автор на книгата „Съдба, прободена от перото“, посветена на поетесата – книга, която вече е библиографска рядкост и се подготвя второ допълнено издание. Проучването на емпиричния материал, който продължава да събира, Йорданов сравнява с копаене на кладенец, но „не с кирка и лопата, а с карфица“.

Предай нататък - младите краеведи

Заедно със съвременния будител Теменужка Кисьова, доскоро директор на Финансово-стопанската гимназия в Монтана, през 2010 година създали първия в България клуб на младите краеведи, който работи активно и досега.

За Юлий Йорданов Кисьова казва, че е известен с интереса си към историята на Северозапада и непрекъснато издирва факти и събития, които наслагва към портретите на известните личности от този край.

„Точно в Северозападна България имаме нужда от такива хора, които да повдигат духа не само на младите хора, но и на по-възрастните, за да избегнем унинието, което обхваща хората, живеещи в този регион“, разказа Теменужка Кисьова пред „Хоризонт“.

Цялото интервю с Юлий Йорданов чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Директорът на Националната астрономическа обсерватория

Доц. Никола Петров от Рожен: Не можем да обърнем хода на климатичните промени, но можем да се предпазим от бедствия

Високите температури през това лято дори в планинската Смолянска област бяха непоносими за родопчани, които са свикнали на прохлада.  В най-горещите дни живакът стигна до 38 градуса, но след първия дъжд температурите в курорта Пампорово и високите части паднаха до 12-15 градуса. Има места, където средните температури се повишават, но и..

публикувано на 07.08.24 в 12:04
Димо Райков

Димо Райков: Най-нещастният български творец е писателят

Аз съм един щастлив писател , казва за себе си Димо Райков, който в края на месеца ще навърши 70 години. Животът му е разпънат между две епохи – на социализма и на прехода: "Може би оттам тръгва и моето щастие. 35 години в единия начин на живот, коренно различен от другия, и 35 години в другия. Това са две епохи, взаимно мразещи се,..

публикувано на 24.07.24 в 12:04
Вероника Христова

Професия театрален педагог: да накараш дете с увреждания да се забавлява

Тя е актриса, режисьор, театрален педагог. Тя е Вероника Христова и въпреки че преодолява ежедневни прегради с инвалидната си количка, живее за мига и за споделените преживявания. В „Горещо сърце“ ви срещаме с още един човек от екипа на Дневния център за хора с епилепсия в София – човек, който провокира децата да се забавляват и да..

публикувано на 21.07.24 в 04:48
 Боян Ангелов

Боян Ангелов: Ако по безскрупулен начин се отхвърлят класически произведения, ние сме обречени на неуспех!

Значимостта на личностите от миналото за съвременните творци, е темата на "Нощен хоризонт" в разговор с п редседателя на Съюза на българските писатели Боян Ангелов . Заедно с нeго се връщаме назад във времето към важни и вдъхновяващи моменти за мястото и ролята на родните ни класици в днешния свят , влиянието им върху нашата..

публикувано на 18.07.24 в 13:14
 Проф. Панайот Карагьозов

Проф. Панайот Карагьозов: "Петте кьошета" е роман пъзел, в които героите постигат катарзис

"Може би преди три години започнах да пиша романа , паралелно с разказите, които изненадващо за себе си, също започнах да пиша по време на пандемията, сподели за "Нощен Хоризонт" проф. Панайот Карагьозов, преподавал дълги години в СУ и автор на новата си книга-  "Петте кьошета" . "Петте кьошета" е първият роман на проф. Панайот Карагьозов , който..

публикувано на 16.07.24 в 10:42

Кристина Александрова: Човек до последно трябва да опитва да постигне дори невъзможното

Весела и небрежно звучаща като италианска канцонета – така описва себе си оперната певица Кристина Александрова, гост в рубриката „Горещо сърце“. Тя е незряща и от няколко години работи като музикотерапевт с деца и младежи от Дневния център за хора с епилепсия в София.  На 44 години Кристина Александрова продължава да сбъдва мечти, да се..

публикувано на 14.07.24 в 07:05
Надка Денчева

77-годишната Надка Денчева - спортната гордост на Павликени

Павликени има своята нова спортна гордост. 77-годишната Надка Денчева смая всички и с майсторство и издръжливост спечели златния медал за ветерани на 50-ия национален мастърс турнир по тенис на маса в курортния комплекс "Албена". Бившата трактористка не се дава на младите , продължава да спортува, готви се за следващия си турнир и е запалена фенка..

публикувано на 13.07.24 в 07:50