Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Паганини и Шопен - една несъстояла се среща вдъхновява спектакъла "Между два свята"

Марио Хосен и Адриан Йотикер
Снимка: М. Хосен

След успеха на концертите “Духът на Паганини” през 2016 г. и “Орфей и Паганини” през 2017 г. цигуларят Марио Хосен се завръща на българска сцена с нова провокативна идея - нещо като музикален дуел, наречен “Между два свята”. Обещава зрелищен спектакъл със световна премиера на някои творби на Паганини, които ще звучат  за първи път в автентична версия със специфично настройване, изисквано от автора, след тяхното оригинално изпълнение през 19. век и след записа премиерно на компактдиск, който цигуларят осъществи във Виена. 


"Аз работя в тясно сътрудничество с института "Паганини" в Генуа. И тъй като правя редакциите на манускриптите на Паганини, се докосвам до оригиналните ноти. Това е уникална възможност да се направи нов прочит на партитурите му." - заявява цигуларят и добавя, че този нов спектакъл ще осъществи една среща, която никога не се е случила реално - между коренно противоположните като личности и творци Фредерик Шопен и Николо Паганини. 

Марио Хосен, разбира се, ще бъде в образа на "Цигуларя на дявола". Към него ще се присъедини и швейцарският пианист Адриан Йотикер, който пък ще е в ролята на Фредерик Шопен. 

"Бяхме очаровани да видим два толкова различни характера, които всъщност музикално се срещат - дори и да не са се срещали в реалния живот, като музика ние чувстваме, че те имат допирни точки и ги приемаме като еднакво близки. Особено интересно е, че отстрани Шопен и Паганини изглеждат толкова несъпоставими като възприятия, но всъщност, в дълбочина музиката им говори за едно и също. На пръв поглед Паганини е безспорният виртуоз, но това не означава, че музиката му няма душа - винаги е трудно да се пребориш с клишето, ако ти го прикачат. Същото е и с Шопен - познат най-вече с ноктюрните и валсовете, със сладостната чувственост на неговата музика, но аз, като професор по пиано, мога да призная, че до ден днешен за мен етюдите му са най-трудните за свирене." - сподели Йотикер

Двамата солисти ще свирят с "Камерата Орфика" към Нов български университет, а на пулта ще застане гостът от Австрия Кристиан Шулц. 

Повече за замисъла на спектакъла и осъществяването му Марио Хосен и Адриан Йотикер разказаха за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Оригинали на Паганини със световна премиера на запис, осъществен от Марио Хосен

Eксклузивно в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" представяме един от най-новите проекти на цигуларя Марио Хосен, свързал името си от доста време с творчеството на Николо Паганини – най-прочутия и боготворен цигулар в музикалната история...

публикувано на 08.05.19 в 15:50
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на..

публикувано на 11.07.24 в 08:10