Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории от земята на инките

Участвалата в 7 експедиции до Антарктида Гергана Лаптева написа трета книга

„Врата на боговете: Южна Америка – истории от земята на инките“ - това е новата книга на Гергана Лаптева, пътешественик и колекционер на истории по пътя за Ледения континент. По време на своите седем пътувания до Антарктида тя е успяла да обиколи някои от държавите в Южна Америка и тъкмо тези материали са в основата на книгата.
     

„И понеже винаги ми е било интересно да се връщам назад във времето, аз съм се постарала освен впечатленията, които добих по време на тези посещения – на различни държави и местности, да ги съчетая с историята на тези племена, на коренното население на държавите векове преди достигането на Колумб и откриването на тези земи“, разказа в предаването „Нощен хоризонт“ Гергана Лаптева. Освен снимки и описания на местата, тя е включила в книгата си и рецепти, на които попаднала по време на пътуването.

Лаптева отбелязва като най-силно свое впечатление колорита на този континент. "Хората са доста добронамерени, любезни, въпреки, че на места са доста по-бедни, по-трудно живеят от нас. Въпреки това са много жизнерадостни“, сподели тя за хората, с които е общувала и които е наблюдавала.

Книгата започва с водопадите Игуасу, които в дъждовния период са над 300. Намират се на границата между Аржентина, Бразилия и Парагвай. Следва Рио де Жанейро в неговия съвременен облик и във вида му от времето на откриване от португалците. 

„За мен лично най-интересни бяха Боливия и Перу. Там се усеща как са живели преди достигането на Колумб, откриването им за нас, за Европа, за т.нар. цивилизация. Другото интересно място е езерото Титикака – най-високо разположеното плавателно езеро на континента.“

Гергана Лаптева описва още плаващите острови от тръстика на племената урос. „Даже ни показваха как се „плетат“ островите. Оставя се да изгние част от тръстиката, върху нея се налага още и един остров има определен живот. Когато вече съвсем се разпадне, те се прехвърлят на нов. За мен беше малко така направено – за туристи демонстрация. Те казват, че живеят там, но общо взето е работното им място, малко като театър. В действителност в една част на езерото, която е много отдалечена и там туристи не се допускат, още живеят представители на това племе, но то е като резерват.“

В държавите в Южна Америка киноата, която тук има висока цена, е храната на най-бедните. Използват я и в супа, и за салата, като гарнитура, разказа Гергана Лаптева.

В големите модерни градове на Южна Америка можем да срещнем онова, което е характерно и за големите градове в Европа – като динамика, трафик, начин на живот. Интересното е в по-малките населени места, сподели още Гергана Лаптева. „Особено в Боливия, Перу и в някои части на Чили, където са запазили бита си малко променен от години назад. Интересно е да ги видите как изглеждат в техните типични дрехи, носии. Някога те са почитали бога Слънце и неговата противоположност – Луната. Всичките им ритуали, молитви – всичко е било свързано с това дали ще изгрее слънцето, дали ще завали дъжд – те са живели изцяло в синхрон с природните явления.“

Гергана Лаптева завършва Училището по изящни изкуства „Илия Петров“ със специалност „Живопис“. Висшето си образование получава в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, специалност „Палеонтология”. Работи в Българския антарктически институт и Националния център за полярни изследвания – национален оператор на дейността на Република България в Антарктида, като завеждащ отдел „Култура“. Участник е в седем експедиции до Ледения континент и в редица еко-арт проекти. Автор е на книгите „Непознатата южна земя“ и „Посока юг – пътуване към Антарктида”.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Снимки: Гергана Лаптева - личен архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15