„Навлизайки в антарктически води, гледката коренно се променя – първите айсберги, първите пингвини, даже ако има човек късмет и китове да види наблизо. Просто е един друг свят. Като вдишваш, вдишваш леденостуден въздух, но вълнението измества усещането за студа." Това разказа в предаването "Нощен хоризонт" Гергана Лаптева, която вече седем пъти е била на Антарктида.
След като през миналата година събра всички карти на Антарктида от Средновековието до днес, съставителят на алманаха „Непознатата южна земя – Terra Australis Incognita“ Гергана Лаптева сега описва всички места, през които българските полярници преминават, за да стигнат до Ледения континент. Новата й книга „Посока юг“ е повече от пътепис - тя съчетава история, география, фотография, личен поглед към непознатата земя, до която повечето от нас не могат да се докоснат. Книгата събира снимки, карти, портрети на мореплаватели, които още преди векове са правили опити да достигнат ледената земя.
Гергана Лаптева е палеонтолог, завършила е и художествено училище със специалност живопис. Работи в Българския антарктически институт и Националния център за полярни изследвания.
„Посока Юг“ проследява пътя на българските експедиции, преминаващи през Южна Америка и отправните точки за Антарктида. „От топлия Буенос Айрес, през ветровита Патагония до студена Антарктида – всичко е в посока юг спрямо нас, спрямо България“, обяснява Лаптева. Тя попада на Антарктида за първи път пред десет години за кратко, което обаче пробужда желанието й да повтори и потрети пътуването. Докато не станали седем.
Едно от най-опасните места по пътя към Антарктида е проливът на Дрейк. „Накъдето и да погледнеш е само вода, няма абсолютно нищо. Няма и помен от земя. Далече и от Южна Америка и от Антарктида“ - така Гергана Лаптева описва преминаването през най-бурните води в пролива.
"Всеки един кораб, всеки един капитан издава такъв сертификат - то вече е като традиция, в който е описано, че си минал едни от най-опасните води в света, тъй като там се срещат топли и студени океански течения, идващи едните от Антарктида, другите от Южна Америка, от Атлантическия океан, и при това смесване на топли и студени води винаги там, дори и да кажат, че е спокойно времето, винаги има вълни, бурно е", допълва тя. "И просто накъдето и да погледнеш, е само вода. Няма абсолютно нищо. Няма помен от земя, защото ти си буквално на средата на този пролив, далеч и от Южна Америка, и от Антарктида и това, което за мен беше странно е, че едни ята птици непрекъснато летяха след кораба. Те просто си летят, кацат си. Това бяха единствените същества, освен екипажа и моите спътници на кораба, които в продължение на три дни вижда човек".
Първата карта, на която Антарктида фигурира като континент е на османския мореплавател Пири Рейс от 1513 година. Днес учените спорят дали на картата е наистина Антарктида, но за времето си тя е считана за много точен документ. Първата европейска експедиция, достигнала Ледения континент, е руска - през 1820 година. "Но много преди това, без да има официални данни, там са били ловци на китове, на тюлени, които от Огнена земя незнайно как точно са минавали този пролив на Дрейк с техните лодки и плавателни съдове, но факт е, че има следи от такова присъствие".
Туристическият наплив към Антарктида расте, отчитат полярниците. И от Чили, и от Аржентина тръгват страшно много такива екскурзии, обясни Лаптева. Някои продължават със седмици и достигат доста по на юг от българската база. Според Гергана обаче, едно е да отидеш там като турист и да се снимаш с пингвините и различната природа, а друго - да се включиш в експедиция, в която имаш и конкретни задачи.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Цялата история чуйте в звуковия файл.
Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..
Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"
През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..
Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..
"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс Мока Мус буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..
Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..
"Без да се пипат данъци, няма как да се запълни дупката в бюджета. Няма как да се влезе в 3% дефицит, без да се наложат непопулярни мерки "...
Мария Тенева – директор на дирекция ''Сигурност'' в Столична община сподели за БНР: "В момента всички сили на пожарната, на полицията и 3 екипа..
Трябва да си мъж и то издръжлив мъж, условията в тези страни като Йемен не предполагат масирано присъствие на жени , сподели бившият и последен..