Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В крак с времето

Система за наблюдение заменя социалния помощник

Технологиите подпомагат ежедневието на самотни възрастни хора

Снимка: БГНЕС

Ако все още не вярвате във футуристичната прогноза, че доста от професиите на бъдещето ще станат виртуални, време е да разсеем това съмнение. Система от интелигентни устройства ще играе ролята на социален асистент на възрастни хора, които живеят сами, но не искат да натоварват близките си със своите болежки и желаят да съхранят своята физическа, емоционална и социална активност.

Първите такива системи ще бъдат монтирани днес и утре в Благоевград, в домовете на първите петима доброволци, които са на 70 и над 70-годишна възраст. Това става възможно чрез международен проект, който от българска страна се координира от Балканския институт по труда и социалната политика в партньорство с Българския червен кръст и Каритас - България.

"Ние сме консорциум от 10 организации, които работят на територията на няколко европейски държави. Това са България, Словения, Австрия, Германия и Великобритания. Тестването в реална среда на системата ще се случи с доброволци в България - 30 души, с 8 в Австрия и с петима в Словения", обясни за "Хоризонт" Надежда Митева, отговорник по проекта за Благоевград.

Дългосрочни тестове

"Това са дългосрочни тествания на системата, което означава, че всички наши доброволци са се съгласили да я изпробват за период между 3 и 6 месеца, да живеят с нея, тя да ги наблюдава и, надяваме се, да ги подпомага в ежедневието им", допълни Митева.

Всички доброволци са част от мрежата на БЧК и Каритас - България. 

"В рамките на един ден днес ще направим две или три инсталации, на следващия ден също ще направим останалите и ще наблюдаваме дали системата върши това, за което сме я проектирали", уточни Надежда Митева.

Избор на модул

Системата е разработена така, че да може да се инсталира на модули. 

"Ако един човек например желае да наблюдава съня си, той може да инсталира само един модул, който е за сън и два подкрепящи модула, които осъществяват връзката между сензора за съня и сървърите, с които разполага нашият консорциум. Основна част от системата е "умен"  електромер. Нашите партньори от Словения са направили прототип на електромер, който може да се научи с времето, когато някои електроуреди в дома са включени, кои са те, в какви части от деня са включени", разказа още Надежда Митева.

Други модули са модул за наблюдаване на мобилността и активността, което условно е крачкомер, посочи тя.

Движение в пространството

"Освен това имаме и три локализационни сензора за дома на възрастния човек, които не са видеонаблюдение в никакъв случай. Те работят с радиочестоти и ни дават информация единствено дали има някакво движение в пространството и условно казано къде е то - дали е в банята, дали е в хола, дали е в кухнята. Това отново спомага системата да се научи каки са навиците на човека и да наблюдава дали има някакви сериозни отклонения, съответно да се намеси, ако е нужно."

При инсталирането на системата възрастните хора могат да изберат как да получават обратна връзка.

"Те могат да изберат да я получават директно чрез таблет, за който имаме специално разработено приложение или чрез членове на своите социални кръгове, т.е. ако един възрастен избере близък приятел от семейството или съсед да бъде посредникът между системата и нашия възрастен, тогава това може да бъде така, както той желае", поясни Надежда Митева.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Мичев, Явор Наумов – заместник началник на станцията, Петър Чилов, Христо Михалев, Даниел Инков, Румен Иванов

От покрива на България - връх Ботев: Оцеляваме трудно, но с екипност!

"Качихме се четирима колеги, техничари, но нямах никаква представа тогава къде заминавам, при какви тежки зимни условия, коментира за БНР и инж. Маринов.  "Качихме се там с вертолет и заварихме там хора без електричество, само с един дизел-агрегат, с мощност 30 киловата, само за техниката и съоръженията, всичко друго беше студ и мраз, така започна..

публикувано на 15.07.24 в 14:25

Мъж в инвалидна количка: Най-лесно се придвижвам... със самолет

Най-достъпни са Варна и Бургас, защото дотам може да се стигне съм самолет. Тази горчива равносметка прави Митко Александров, млад мъж в инвалидна количка. Митко  мечтае София да бъде достъпен град подобно на други големи градове по света, където е бил. Митко е програмист. Според него Санкт Петербург е най-достъпният град за хора с..

публикувано на 15.07.24 в 09:38

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12