Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Директорът на Русенската опера Иван Кюркчиев напусна организационния комитет на "Мартенски музикални дни"

Снимка: БГНЕС

Точни седмица след като кметът на Русе Пенчо Милков покани гражданството на обществено обсъждане на проблема с фестивала "Мартенски музикални дни", общинските съветници от ГЕРБ свикаха нарочна пресконференция, за да дадат разяснения по тяхната гледна точка. 

Почти час на 3 декември в офиса на политическа партия ГЕРБ се говори за фестивала "Мартенски музикални дни". Това се случи за първи път в историята на града и би трябвало да е добър знак, ако не беше странна ситуация. Пред журналистите застанаха Иван Кюркчиев, директор на Държавна опера - Русе, и Орлин Дяков - директор на Драматичен театър "Сава Огнянов". И двамата избрани за общински съветници от партия ГЕРБ.

Макар точно преди седмица всички русенци, които имат отношение към фестивала за класическа и ораториална музика "Мартенски музикални дни", да имаха възможност да изразят мненията си на обществена дискусия, се оказва, че някои са се въздържали. Впрочем Орлин Дяков отсъстваше, а Иван Кюркчиев изрази подкрепа за позицията на кмета Милков.

Какъв е проблемът: Вече стана ясно, че през лятото е била сформирана комисия, която да направи нова програма на фестивала, с която си поставя амбициозната задача да привлече към класиката младежката публика. Само че за постигането на тази цел са взети интересни решения, според които концерти се провеждат в Спортната зала на града и са поканени оркестри, които имат повече атрактивна стойност, отколкото изпълнителска. Разбира се, че сред поканените има и сериозни състави, но някак и между филмовата програма, която също е новаторска и доста смела.

Както Българското национално радио съобщи, тези алтернативни решения бяха отхвърлени от обществената дискусия и бе приета програмата, предложена от дългогодишния директор на фестивала Ива Чавдарова. Тя включва сериозни произведения с утвърдени артисти, а продължителността на този празник на музиката се запазва.

Въпреки всичко пресконференция имаше. На нея театралът Орлин Дяков заяви, че ситуацията е безкрайно неприятна, защото  "се получи нещо като Левски и ЦСКА - няма да сте вие, а ще сме ние", и добави, че политическите единоборства в никакъв случай не бива да се намесват в стратегия на културата. А оперният директор Кюркчиев представи съставите, които ще трябва да пропуснат фестивала в Русе. Той използва медиите, за да съобщи: "Единствената ми молба - не да правя скандали, не искам на Ива да й преча, тя си е директор вече - нека си направи програмата, защото няма време, "Мартенските" трябва да бъдат направени, но моята молба е: нека се напишат официални писма до тези състави, (...) така че да запазим добрия тон с тях, защото никога нищо не се знае - може след две години да трябва да се повикат."

Тази молба - Общината да напише писма до съставите - веднага намери решение и журналистите предложиха да предоставят контакти - телефони и електронна поща както на директора на фестивала Ива Чавдарова, така и на зам.-кмета по културата Енчо Енчев. Това, разбира се, е иронично, тъй като зад тази загриженост за фестивала всъщност прозира идеята на новия политически сезон - ГЕРБ срещу БСП.

Значи предстоят интересни дискусии в Общинския съвет на Русе, в които, за добро или зло, тема ще бъде международният фестивал за класическа и ораториална музика "Мартенски музикални дни".

 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Ива Чавдарова остава начело на фестивала "Мартенски музикални дни"

След бурните страсти около бъдещето на Международния фестивал "Мартенски музикални дни", които разлюляха русенската музикална и културна общност, кметът на Русе Пенчо Милков организира дискусия, на която бяха поканени всички, които имат отношение..

публикувано на 27.11.19 в 21:22
ВИЖТЕ ОЩЕ
Соня Йончева в “Мадам Бътерфлай“

Отзвук от кулминацията на фестивала “Опера в Летния театър“ във Варна

През лятото сърцето на музикалния живот се премества от столицата, пътува, както всички, към по-близки или далечни дестинации, а сред най-привлекателните у нас през август са морските. Денят му прилича на чаша шампанско, в която искри златото на..

публикувано на 15.08.24 в 13:33

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

Х-то издание от XXXI-я летен сезон на предаването за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ е посветено на кулминационната седмица в XV-я международен фестивал “Опера в Летния театър“ във Варна. 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от дебюта на..

обновено на 15.08.24 в 13:07

Таня Желязкова-Тея и Петър Попов представят в песен визията си за "Век на изкуствен интелект"

Темата за изкуствения интелект е в центъра на обществения интерес в целия свят. Той се превръща във визитната картичка на новия XXI век. Хората едва сега разбират, че са се стремили към нещо, което всъщност ги заплашва със своята изкусност. Песента..

публикувано на 15.08.24 в 11:00
 Евгени Боянов

"Обич и песен" среща българската публика с любими наши певци и песни

Успение на Пресвета Богородица е голям празник за всички християни. Наричан още Голяма Богородица. След леката смърт на Божията майка и затова наречена успение, събралите се за да отдадат последна почит апостоли чули ангелско пеене и видели..

публикувано на 15.08.24 в 10:27
Романът

Романът "Внучката" на Бернхард Шлинк – поглед към миналато, настоящето и бъдещето на Германия

Днес отбелязваме една мрачна годишнина – началото на издигането на Берлинската стена на 13 август 1961 г. Дължината на това съоръжение е близо 155 километра. Най-малко 140 души са убити по протежението й при опит за бягство от Източна Германия..

публикувано на 13.08.24 в 13:27
Светлин Стефанов

Музей на архитектурата и наследството на старите майстори дюлгери в Трявна

Най-новият музей в Трявна , открит през есента на миналата година, е посветен на архитектурата и строителството и се помещава в най-старата възрожденска къща в града, запазена до днес - Попангеловата.  Един от създателите на експозицията е..

публикувано на 12.08.24 в 15:51
Добринка Манева

Старото школо в Трявна и малките галерии - не ги пропускайте!

Старото школо на площада с часовниковата кула в Трявна, което гостите от пътя отбива, е един от най-посещавани музейни обекти в града.  В него класно училище открива Петко Славейков, когото именно учителстването довежда тук. Затова и днес тревненци..

публикувано на 12.08.24 в 14:50