Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Благотворителна инициатива за нов педиатричен комплекс в Пловдив

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

Пловдивчанката д-р Елена Радева - Николова, която от 20 години работи във Франция, е сред съмишлениците на идеята за изграждане на нов педиатричен онкохематологичен комплекс в Университетската болница "Свети Георги". В момента детската клиника и спешното педиатрично отделение са едни от най-натоварените, приемат пациенти от цяла южна България и много от най-тежките случаи от страната се помещават в стара и амортизирана сграда. 

По идея на д-р Елена Радева - Николова на 12 декември във Военния клуб в Пловдив ще се състои коледен благотворителен концерт.
 

"Изкуство за живот"- това мото д-р Елена Радева - Николова и съпругът й д-р Константин Николов избират за благотворителните си инициативи, свързани с детската клиника. Двамата са завършили Медицинския университет в Пловдив и решават, че ще застанат зад каузата за подпомагане на лечението на българските деца, като през 2014 и 2015 организират две изложби в София, а с набраните средства са обновени две отделения на клиниката.

Тази година в навечерието на Коледа решихме да организираме по-мащабна проява, с която да срещнем повече съмишленици, хора, отворили сърцата си за дарителството, мотивира се д-р Елена Радева - Николова пред "Хоризонт".

"Защо е важно? Моите две деца, които в момента са на 24 и 25 години, навремето бяха лекувани в тази клиника. Сега тази клиника е горе-долу в същия си вид. Осигурява се всичко възможно и максимално, за да бъдат добри условията за лечение на децата, но тези условия вече не са съвременни, т.е. не са както в европейските клиники."

Намерението за създаване на нова сграда на детската клиника в Пловдив е да се осигури по-пряка връзка с всички необходими специалисти при заболяване на дете.

"Новата детска клиника заедно с клиниката за онкохематологични болни ще бъдат в непосредствена близост до хирургичния комплекс и това е изключително важно. И затова се полагат толкова усилия, за да се построи възможно най-бързо тази сграда. Говорим за Университетската болница, която обслужва цяла южна България и условията, в които пациентите са приети там трябва да бъдат най-добрите", допълни д-р Елена Радева - Николова.

Средствата, необходими за изграждане на нов комплекс за детска клиника, не могат да се осигурят от Медицинския университет в Пловдив. Трябва да се отпуснат допълнителни пари от държавата, но са много важни и благотворителните инициативи за подпомагане на тази кауза. Д-р Радева вярва в успеха на начинанието, защото опитът й до момента показва, че българите са съпричастни и проявяват съчувствие.

"Ние сме хора с отворени сърца. Хора, които винаги сме готови да помогнем. Болно дете, болен човек в нашето сърце винаги изисква състрадание. Смятам, че това е просто национална черта", сподели тя. 

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Президентът ще връчи мандат на ГЕРБ-СДС за правителство след Нова година

Президентът Румен Радев ще връчи първия мандат за съставяне на правителство на кандидат за премиер, номиниран от ГЕРБ-СДС, след Нова година.  Държавният глава подчерта, че времето за преговори, за което настояват политическите партии, е оправдано само, ако Народното събрание заработи нормално: "Очевидно разговорите между политическите сили вървят..

публикувано на 16.12.24 в 15:04

Инструктор по йога и пилатес: Един час време за себе си - най-добрата инвестиция!

Остават десет дни до Коледа и две седмици до Новата година. Сигурно сте си направили планове за празниците, каквото можете ще завършите, а каквото не можете ще оставите за догодина. Всички правим така. Взимаме си в следващата година и грижите и болежките и лошите навици и оплакванията и стреса. Всичко грижливо си опаковаме и си го..

публикувано на 16.12.24 в 13:34

У нас има нужда от по-добри условия за обучение на децата с дислексия в училищата

Да се промени Наредбата за децата със специални образователни потребности, настояват родители на деца с дислексия. Според тях учителите не са запознати със състоянието на тези деца, не го разпознават и не знаят как да работят с децата с дислексия, които трудно се научават да четат и да пишат. Те по нищо не се различават от другите деца,..

публикувано на 15.12.24 в 07:58

Ремзи Сали завършва успешно Факултета по обществено здраве към МУ-Пловдив

Че медицинските сестри в България не достигат е неоспорим факт, с който държавата не може да се пребори с години. Дългият период, през който заплатите на тези специалисти , така нужни на здравната ни система, бяха унизително ниски , доведе до отлив от професията.  Много от желаещите пък да ѝ се посветят, още след завършването се отправяха към..

публикувано на 15.12.24 в 07:27

Перперикон в топ 10 на световните обекти, според "Гардиън"

Скалният град на траките край Кърджали е включен в топ 10 на световните обекти, според класация на вестник „Гардиън“. Перперикон попада сред най-добрите места, заедно с обекти в Италия, Гърция и Кипър, които задължително трябва да се видят. Класацията е направена въз основа на анкета на читатели. Стотици хиляди са регистрираните посещения на..

публикувано на 15.12.24 в 06:08
Проф. Радка Кънева

Повече от 1000 души се включиха в пилотната фаза на проекта "Геномът на България"

Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..

публикувано на 10.12.24 в 15:14
Владислав Марчев

Владислав Марчев за звездното небе над нас и Космоса

Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото.  Развитието на технологиите,..

публикувано на 10.12.24 в 13:03