Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Останаха незаети места за съдебни заседатели в Ямбол

Снимка: БГНЕС

Драстично намалява броят на съдебните заседатели в съдебен район Ямбол. Повече от 40 места към Районния съд в Ямбол останаха свободни след полагането на клетва от заседателите от мандат 2020-2023 година.

Съдебните заседатели са представители на обществеността в заседанията по наказателни дела на първа инстанция и имат еднакви права и задължения със съдиите. Това е малка част от длъжностната характеристика на съдебния заседател.

Личните мотиви на кандидатите да бъдат съдебни заседатели:

"За мен това решение отдавна е взето, но просто нямах възможност да отсъствам от работа. Повече от 30 години се занимавам с човешки права. Майка ми 20 години е била съдебен заседател. Така че доста неща знам и самата материя ми е много интересна".

"Моята лична мотивация, малко да си изразя гражданската позиция, така да се каже".

"Пенсионирах се от миналата година и не работя, просто това беше един шок за мен - оставането в къщи. Исках по някакъв начин да се движа сред хора, да се социализирам повече като пенсионер".

Необходимият брой съдебни заседатели за Районния съд в Ямбол е 75, за общините Ямбол, Тунджа и Стралджа. Въпреки удължаването на сроковете за кандидатстване, едва 31 са утвърдените заседатели от общинските съвети на трите общини.

"Това води до съответно намаляване броя на заседателите, между които се разпределят делата, съответно до по-голяма ангажираност на заседателите, които остават. Не очаквам да се стигне до отлагане на дела. Предполагам, че цифрата, която е за момента, ще бъде достатъчна да обезпечи съответните съдебни състави в Районен съд Ямбол. Огромен проблем би било, както е в Тополовград - към момента, доколкото съм запозната, там няма нито един съдебен заседател", коментира председателят на Районния съд в Ямбол Светлана Митрушева.

За ролята на съдебния заседател в наказателния процес тя посочи, че е съществена.

"Ролята е огромна дотолкова, доколкото съставът се състои от един съдия и двама съдебни заседатели, т.е. те са болшинство. Решенията се вземат с мнозинство, т.е. гласовете на двама съдебни заседатели могат да наклонят везните в друга посока. Ако някой си е избрал ролята на фигурант, е въпрос на личен избор. Реално те имат равен глас с гласа на съдията", допълни Светлана Митрушева.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Делян Георгиев

До края на месеца ще бъде готов паркинг до 15-а поликлиника в район "Изгрев"

За първи път в район "Изгрев" бе организиран тридневен фестивал по повод празника на района. Район "Изгрев" посреща празника си с тридневен фестивал - музикален, кулинарен и филмов Кметът Делян Георгиев разказа в предаването "Рано в неделя", че по традиция отбелязват празника на района на Петровден. "Получи се изключително добър тридневен..

публикувано на 21.07.24 в 07:18

"Лято в музея" започва във Враца

Какви настолни игри са играли древните римляни и какво освен забавление и приятни емоции в свободното време са им носели те? Отговори на тези и други въпроси ще бъдат дадени в музея във Враца в идния вторник. Тогава от 10:30 часа ще се проведе поредното занимание от инициативата за деца и младежи "Лято в музея". За идеята на тази..

публикувано на 21.07.24 в 06:54
Ирена Киркова

Ирена Киркова: Чувството за вина ни пречи да си починем ефективно

"Според определението "почивка" е възстановяване на силите след умора или продължителен труд , или свободно от редовната работа време, разказа за "Нощен Хоризонт" психологът от Варна Ирена Киркова . Тя е от Българската школа за психоанализа. "В контекста на психологията обаче, почивката в най-общ план се разглежда като дейност, която успокоява и..

публикувано на 18.07.24 в 09:15
Ивайло Мичев, Явор Наумов – заместник началник на станцията, Петър Чилов, Христо Михалев, Даниел Инков, Румен Иванов

От покрива на България - връх Ботев: Оцеляваме трудно, но с екипност!

"Качихме се четирима колеги, техничари, но нямах никаква представа тогава къде заминавам, при какви тежки зимни условия, коментира за БНР и инж. Маринов.  "Качихме се там с вертолет и заварихме там хора без електричество, само с един дизел-агрегат, с мощност 30 киловата, само за техниката и съоръженията, всичко друго беше студ и мраз, така започна..

публикувано на 15.07.24 в 14:25

Мъж в инвалидна количка: Най-лесно се придвижвам... със самолет

Най-достъпни са Варна и Бургас, защото дотам може да се стигне съм самолет. Тази горчива равносметка прави Митко Александров, млад мъж в инвалидна количка. Митко  мечтае София да бъде достъпен град подобно на други големи градове по света, където е бил. Митко е програмист. Според него Санкт Петербург е най-достъпният град за хора с..

публикувано на 15.07.24 в 09:38

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39