Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инструкторът по йога Руди Метия вдъхновява с философията си

За пътя от травмата към щастието да помагаш на другите

Руди Метия със Славена Илиева
Снимка: Личен архив

Един от световноизвестните йога инструктори - Руди Метия, е вдъхновител за много хора по света. Той е бил атлет, морски пехотинец, актьор, а в момента е йога инструктор.

Метия е преминал през трудния живот в сиропиталище и приемни семейства в САЩ, през практика като морски пехотинец. Днес той помага на хора от цял свят с неговата философия за живота, както и с полезни практики по йога.

Йога във фитнеса на Шварценегер

„Преди се занимавах с вдигане на тежести и това не означаваше, че трябва да се откажа да практикувам йога или пък от факта, че бях моторист или че бях морски пехотинец. Напротив. Аз наистина се радвам на факта, че съм нетипичен йогист. Да, аз бях първо атлет, но след това получих травма в рамото и не можех повече да тренирам. Затова отидох в много известен фитнес в Калифорния, там където Шварценегер тренира и много други светила. За моя изненада там преподаваха и йога. А човек не може и да си помисли на подобно място, където тренират звезди - щангисти, световни шампиони по вдигане на тежести, да има и часове по йога“, разказа Руди Метия пред "Хоризонт".

"Моят баща почина рано, а когато бях на 9 години и майка почина. Големият ми брат по това време беше във Виетнам. Извикаха го от джунглите на Виетнам, понеже работеше като войник там. Като се върна, той трябваше да се погрижи за мен и моята сестра, а той беше само на 21 години. Разбира се, беше много трудно и тежко за него. Той се държеше отвратително с нас. И ето че един ден полицията почука на вратата и ни прибраха, за да ни защитят от него", спомня си днес Руди Метия. 

Така със сестра му попадат за първи път в детски дом, а после и в приемно семейство. 

Приемните семейства

"В Щатите се приема по-добре оставянето в семейната среда, отколкото в детските домове. И аз също смятам, че е много по-весело да израснеш в семейство. И така започнахме да живеем в първото семейство. Аз вече бях на 10 години, но след месец и половина дойде социален работник и започна да разпитва: "Как вървят нещата? Какво се случва?" И тогава чух жената, която ни гледаше, да казва: „Можем да задържим момичето, но не и момчето“. И буквално след един ден аз бях изпратен в друго семейство. Това беше второто семейство, с което трябваше да живея. Така доста често ме преместваха. Може би смених 10 семейства, но последното семейство, с което живях, имаха ферма и там работих няколко години. Беше истинско удоволствие за мен. Другото семейство, в което бях настанен, живееше в града и всичко беше много по-различно. От обора, кравите, конете, пилетата - в един момента се озовах в големия град. Но, да, определено в Щатите се цени и набляга повече на връзката със семейството, отколкото отглеждането на децата в детски домове“, допълни Руди Метия.

В „Бояна студио“ той записва филми, свързани с йога и често участва във фестивали, посветени на йога. „Вече 8 години посещавам България. Истинско удоволствие е да се работи в България. Ето дори Яриф Лернер - директорът на „Ню Бояна филм студио“ и организатор на Udaya Live фестивал, се премести да живее в България и аз трябва да се замисля над това. Тук наистина се живее чудесно. Аз идвам от Калифорния, но обожавам хората тук“, сподели впечатленията си Руди Метия.

Два часа светлина

Какво е посланието на Руди Метия към хората в неравностойно положение, към хората в сиропиталищата, към бежанците?

„Аз бих казал, че неравностойното положение може да се превърне в предимство. Но много често човек не го знае и той си казва: "Ох, толкова е трудно. Не знам какво да правя. Изгубих се.  Кой ли може да ми помогне?" Просто намерете някой, човек, който да ви помогне и да ви подкрепи. Не правете сам нещата, а задължително потърсете помощ. Тогава може да откриете предимството, в това което ви е поставило в неравностойно положение. Не забравяйте, че след тъмнината винаги идва светлината. Може да е наистина една много дълга нощ, като например в Аляска - 22 часа. И само два часа светлина. Но вие трябва да сте там и да сте нащрек, точно по време на тези два часа светлина. Ако вие се предадете точно в момента, когато настъпват тези два часа светлина, това ще е пагубно за вас. Ситуацията, в която няма никаква надежда, там винаги има друг път. Само трябва да го намерите“, съветва Руди Метия.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53
Атанас Капралов, поет и директор на Националния литературен музей

Атанас Капралов: Доста от гробовете на наши класици са оставени в забвение, немилост, тревясали

Днес се навършват 110 години от кончината на поета Пейо Яворов . Той умира на днешната дата през 1914 г. Години след смъртта му драматургичното творчество на Яворов продължава да вълнува поколенията. Мисията и трагедията на любовта в живота му не спират да привличат изследователи и публично внимание. " Пейо Яворов е един от великите поети..

публикувано на 29.10.24 в 09:52
Д-р Петко Загорчев

Д-р Петко Загорчев: Великият диригент на човешкия организъм е ендокринната система

" Ендобиогенна медицина е един нов дял в медицината, един нов подход към лечението на човешкия организъм, сподели в "Нощен Хоризонт" д-р Петко Загорчев , началник на Спешно отделение в гр. Шумен. "Тя съчетава в себе си трите съставки - ендобиогенис - тоест вътрешното движение на биологичните функции в човешкия организъм на метаболитно клетъчно..

публикувано на 29.10.24 в 09:11

Да кукуригаш, но да не съмне. Борю Зевзека, петелът на българския хумор

33 Христови години делят онзи 10 октомври от 10 октомври 1977 г., когато на екран излиза филмът "Авантаж" на Георги Дюлгеров . И в "Авантаж" има петел, и той има чувство за хумор, но не се разпорежда в курника, ами го разпореждат към затвора. Лазар Касабов Петела е джебчия със свободолюбив дух по времето на комунизма. Не случва в..

публикувано на 24.10.24 в 17:03
Антон Порязов

Антон Порязов: За пътя до Холивуд и за скитащата актьорска душа

Той се е снимал в не една или две световни, а и български продукции .  Антон Порязов е част не само от сериали като "Откраднат живот" и "Столичани в повече“, но играе рамо до рамо със световни звезди във филми като "300: Възходът на една империя" и "Непобедимите 3" : " Пътят ми до Холивуд започна от 2012 година , когато реших да последвам детската..

публикувано на 21.10.24 в 21:10

Между Испания и България Ралица Тодорова издава детски книжки

Между България и Испания една врачанка успява да издаде детска книжка "Приказки в рими". Тя е Ралица Тодорова и е на 36 години. Работи като библиотекар в читалището във Враца. Вдъхновението да пише римувани истории за малчугани идва от работата ѝ с деца в библиотеката. Преди това е била изкушена от любовната лирика. Сега живее в..

публикувано на 20.10.24 в 06:53