Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инструкторът по йога Руди Метия вдъхновява с философията си

За пътя от травмата към щастието да помагаш на другите

Руди Метия със Славена Илиева
Снимка: Личен архив

Един от световноизвестните йога инструктори - Руди Метия, е вдъхновител за много хора по света. Той е бил атлет, морски пехотинец, актьор, а в момента е йога инструктор.

Метия е преминал през трудния живот в сиропиталище и приемни семейства в САЩ, през практика като морски пехотинец. Днес той помага на хора от цял свят с неговата философия за живота, както и с полезни практики по йога.

Йога във фитнеса на Шварценегер

„Преди се занимавах с вдигане на тежести и това не означаваше, че трябва да се откажа да практикувам йога или пък от факта, че бях моторист или че бях морски пехотинец. Напротив. Аз наистина се радвам на факта, че съм нетипичен йогист. Да, аз бях първо атлет, но след това получих травма в рамото и не можех повече да тренирам. Затова отидох в много известен фитнес в Калифорния, там където Шварценегер тренира и много други светила. За моя изненада там преподаваха и йога. А човек не може и да си помисли на подобно място, където тренират звезди - щангисти, световни шампиони по вдигане на тежести, да има и часове по йога“, разказа Руди Метия пред "Хоризонт".

"Моят баща почина рано, а когато бях на 9 години и майка почина. Големият ми брат по това време беше във Виетнам. Извикаха го от джунглите на Виетнам, понеже работеше като войник там. Като се върна, той трябваше да се погрижи за мен и моята сестра, а той беше само на 21 години. Разбира се, беше много трудно и тежко за него. Той се държеше отвратително с нас. И ето че един ден полицията почука на вратата и ни прибраха, за да ни защитят от него", спомня си днес Руди Метия. 

Така със сестра му попадат за първи път в детски дом, а после и в приемно семейство. 

Приемните семейства

"В Щатите се приема по-добре оставянето в семейната среда, отколкото в детските домове. И аз също смятам, че е много по-весело да израснеш в семейство. И така започнахме да живеем в първото семейство. Аз вече бях на 10 години, но след месец и половина дойде социален работник и започна да разпитва: "Как вървят нещата? Какво се случва?" И тогава чух жената, която ни гледаше, да казва: „Можем да задържим момичето, но не и момчето“. И буквално след един ден аз бях изпратен в друго семейство. Това беше второто семейство, с което трябваше да живея. Така доста често ме преместваха. Може би смених 10 семейства, но последното семейство, с което живях, имаха ферма и там работих няколко години. Беше истинско удоволствие за мен. Другото семейство, в което бях настанен, живееше в града и всичко беше много по-различно. От обора, кравите, конете, пилетата - в един момента се озовах в големия град. Но, да, определено в Щатите се цени и набляга повече на връзката със семейството, отколкото отглеждането на децата в детски домове“, допълни Руди Метия.

В „Бояна студио“ той записва филми, свързани с йога и често участва във фестивали, посветени на йога. „Вече 8 години посещавам България. Истинско удоволствие е да се работи в България. Ето дори Яриф Лернер - директорът на „Ню Бояна филм студио“ и организатор на Udaya Live фестивал, се премести да живее в България и аз трябва да се замисля над това. Тук наистина се живее чудесно. Аз идвам от Калифорния, но обожавам хората тук“, сподели впечатленията си Руди Метия.

Два часа светлина

Какво е посланието на Руди Метия към хората в неравностойно положение, към хората в сиропиталищата, към бежанците?

„Аз бих казал, че неравностойното положение може да се превърне в предимство. Но много често човек не го знае и той си казва: "Ох, толкова е трудно. Не знам какво да правя. Изгубих се.  Кой ли може да ми помогне?" Просто намерете някой, човек, който да ви помогне и да ви подкрепи. Не правете сам нещата, а задължително потърсете помощ. Тогава може да откриете предимството, в това което ви е поставило в неравностойно положение. Не забравяйте, че след тъмнината винаги идва светлината. Може да е наистина една много дълга нощ, като например в Аляска - 22 часа. И само два часа светлина. Но вие трябва да сте там и да сте нащрек, точно по време на тези два часа светлина. Ако вие се предадете точно в момента, когато настъпват тези два часа светлина, това ще е пагубно за вас. Ситуацията, в която няма никаква надежда, там винаги има друг път. Само трябва да го намерите“, съветва Руди Метия.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Таня Стоянова

Доц. Таня Стоянова - българката, обявила война на рака

Д-р Таня Стоянова, доцент по молекулярна и медицинска фармакология и урология в Медицинския факултет  на  Калифорнийския университет в Лос Анджелис е гост в 54-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" . Нейното хоби са това, което обичат децата ѝ, но понякога рисува и обича да слуша кънтри музика. "Ние се занимаваме да..

публикувано на 30.09.24 в 10:45
Иван Кръстев

Иван Кръстев – маестрото на музиката, литературата и театралното изкуство

В "Нощен хоризонт" ви срещаме с маестрото на българската музика – композитора и диригент Иван Кръстев .  В откровен разговор той сподели за началото на своя път в музиката, когато започва да учи пиано и цигулка на едва 4 годин и. Кръстев разказа за своето творческо израстване, водено от вдъхновението да съчетава музика и литература.  Още..

публикувано на 24.09.24 в 15:34

Гюлсерен Исмаилова: Любовта спасява

Никой родител не си представя да чуе от лекар диагноза за детето си, според която то няма да живее повече от осем години. Първо не вярва на това, което се случва, но после придобива сила и прави невъзможното, за да спаси не просто човешки живот, а живота на сина си. Той е Ервин и е вече на 32 години - със Синдром на Уест...

публикувано на 22.09.24 в 10:51
Момчил Карамитев

Момчил Карамитев за патриарх Неофит, за киното, чудесата и творческия процес

"Това, което ме впечатли при всички разговори беше, че тези хора благоговееха към личността на патриарх Неофит и казаха, че това е била неговата изключителна сила, че той е бил много благ , някои са го упреквали, че е бил прекалено благ, че това не било добре за ръководител на Българската църква.  "Казват, че като ръководител той не е..

публикувано на 17.09.24 в 09:24
 Проф. Даниела Дженева

Проф. Даниела Дженева - 50 години ансамбъл "Тракия" с етика, морал и любов

С концерти и специално подготвена изложба ансамбъл "Тракия" отбеляза своята 50 годишнина . Гости на спектакъла на Античния театър в Пловдив са и част от хората, които с талант и сърце са допринесли през годините трупата да има водещата си роля на новатор в музикалните и танцовите форми във фолклорното изкуство. Другият концерт на древната..

публикувано на 15.09.24 в 09:10

Изпълнение на български композитор в предварителната селекция за "Грами"

Изпълнение от нов албум на български композитор, познат със създаването на творби за емблематични български естрадни артисти от 80-те, бе допуснато до съревнованието за наградите "Грами". Димитър Ковачев е сред емблематичните композитори в България през 80-те години. Мнозина го свързват с песента "Тишина", първоначално изпълнена от Васил..

публикувано на 12.09.24 в 10:25
Д-р Калин Поповски

Д-р Калин Поповски: В медицината не всичко е заплати. Моралът трябва да бъде на първо ниво

Д-р Калин Поповски е един от най-известните акушер-гинеколози в Плевен.  Завежда Клиниката по акушерство и гинекология към Университетската болница "Д-р Георги Странски". Д-р Поповски е потомствен лекар, в неговите ръце през над 30-годишната му практика са изплакали за първи път при раждането хиляди деца от цялата страна. "В медицината не..

публикувано на 08.09.24 в 06:57